Özcan; “Yalakalığın hangi boyutlara ulaştığını gösteren bir örnek“

Yaklaşık 10 gündür Bolu ili dışında bulunan CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan Dörtdivan eski ve yeni CHP İlçe Başkanlarını da yanına alarak önce ki gün CHP binasında basın mensuplarıyla bir araya gelerek toplantı yaptı. Yaptığı toplantı da Özcan, Dörtdivan'ın ana caddelerinden biri olan Bolu caddesinin Dörtdivan meclisinin aldığı kararla değiştirilip AKP Bolu İl Başkanı Yüksel Çoşkunyürek'in isminin verilmesi konusunda sert tepki göstererek; " Türkiye'de yalakalığın hangi boyutlara ulaştığını gösteren çok çarpıcı bir örnek dedi ve buraya bir tabela konulacaksa, Yüksel Çoşkunyürek giremez tabelası konulmalıdır" dedi. Ayrıca Bolu halkı tarafında sevilen ve sayılan esnaflarından olan Onurlu Ticaretin sahibi Mustafa Onur'un ölümünün araştırılması gerektiğiyle ilgili önemli açıklamalar yaptı.

 Özcan; “Yalakalığın hangi boyutlara ulaştığını gösteren bir örnek“

Haber: Semih BAYKAL

Toplantı da ilk önce Dörtdivan Meclisinin almış olduğu karar doğrultusunda Dörtdivan'ın ana caddelerinden biri olan Bolu caddesinin isminin değiştirilip AKP Bolu İl Başkanı Yüksel Çoşkunyürek'in ismin verilmesi konusunu sert sözlerle eleştiren Özcan; " Dörtdivan da yaşanan bu olay Türkiye'de artık yalakalığın hangi boyutlara geldiğini göstermesi açısından çok çarpıcı bir örnektir. Bütün Türkiye'nin bilmesi açısından bu konu hakkında basın mensupları aracılığıyla kamuoyunu bilgilendirmek istedim. Geçtiğimiz günler de basında da kısmen yer aldı.  Dörtdivan meclisi bir karar alıyor ve Dörtdivan'ın ana caddelerinden bir olan Bolu caddesinin adı bir Belediye meclis kararıyla bir an da değiştiriliyor şu an da AKP Bolu İl Başkanı olan Yüksel Çoşkunyürek'in adı konuyor. Bakın eski bir Başbakandan bahsetmiyoruz, eski bir Cumhurbaşkanından bahsetmiyoruz, eski bir Bakandan bahsetmiyoruz, kimden bahsediyoruz AKP'nin hale hazırdaki Bolu İl Başkanının ismi Dörtdivan Belediyesi tarafından AKP'li Dörtdivan Belediyesi Tarafından Dörtdivan'ın ana caddesine veriliyor bundan bahsediyoruz. Artık maalesef yalakalık bu boyutlara geldi.

 

"YÜKSEL ÇOŞKUNYÜREK GİREMEZ TABELASI KONULMALIDIR"

 

Bir de caddeye ismi verilen zatı muhteremle ilgili bir iki değerlendirme yapalım. Sayın Çoşkunyürek şu anda AKP'nin İl Başkanı bunu herkes biliyor, 9 yıl Milletvekilliği yaptı. Ama 9 yıllık Milletvekilliği dönemin de ana caddesine ismi verilen Dörtdivan'a ne verdi diye bakıyorsunuz? Maalesef bir tek çaktığı çivi yok, bir tek kamu hizmeti getirmiş değil, bir tek somut hizmete getirmiş değildir. Tam tersine adı ana caddeye verilen eski Milletvekili şimdi ki AKP İl Başkanı zamanında Dörtdivan'ın en önemli kurumlarından bir tanesi olan Orman İşletme Müdürlüğü kapatıldı. Dörtdivan'ın 14 köyünün su sayın Başkanın Milletvekilliği döneminde kesildi. Yine Dörtdivan yaylarına elektrik getirdiği için mi? Bu isim oraya verildi bilemiyorum çünkü Dörtdivan yaylarında halen daha elektrik yok. Dörtdivan'ın zatı muhterem döneminde nüfusu azaldı. Ama şimdi bakıyorsunuz ana caddesinde Bolu caddesi tabelası kaldırılmış, Yüksek Çoşkunyürek caddesi tabelası konulmuş. Bana göre Dörtdivan'a Çoşkunyürek'le ilgili bir tabela konulacaksa Yüksel Çoşkunyürek giremez tabelası konulmalıdır. Ama durumun vehametini görüyorsunuz bugün itibari ile Türkiye'de yeni bir çığır açıldı. Artık AKP'li Bakanların, Başbakanların, Cumhurbaşkanlarının değil AKP'nin hale hazırdaki İl Başkanının adı caddelere verilir hale geldi ve ben bunun bütün Türkiye'nin duymasını çok arzu ediyorum.

 

"CUMHURBAŞKANI  YAŞANAN BU ÖLÜMÜ ARAŞTIRMASI GEREKİYOR"

 

Geçen perşembe akşamı Bolu halkı tarafından sevilen ve sayılan Onurlu ticaretin sahibi Mustafa Onur kalp krizi sonucu hayatını kaybetmişti. Yaşanan bu ölümün Cumhurbaşkanı tarafından araştırması gerektiğini söyleyen Özcan; " Cuma günü burada bir cenaze vardı. Ben maalesef şehir dışında olduğum için katılamadım. Bolumuzun tanınmış esnaflarından ve belki de Bolu'da siyasi görüşü ne olursa olsun herkese mal ve hizmet noktasında yardımcı olmuş, iş yapmış esnafımız vefat etti mekanı cennet olsun öncelikle. Ancak tabi bu esnafımızın ölümüyle ilgili şu konuya dikkat çekmek istiyorum. Türkiye'nin Cumhurbaşkanı, Başbakanı her gün meydan meydan, salon salon, televizyon televizyon şunu söylüyor; paralel yapı denen bir yapı var, bir cemaat var bu cemaate yakın olan insanlarla ilgili inlerine ineceğiz ve bunları bitireceğiz diyor. Ülkenin Cumhurbaşkanı ve Başbakanı ülkenin kurumlarına talimat veriyor, bu yapıya yakın olan insanları bir şekilde rahatsız edin, bitirin diye. Bu kapsamda da Bolu'da uzun süredir biliyorsunuz bazı iş adamlarına, esnaflarına farklı uygulamalar yapılıyordu. Vergi müfettişleri bu insanların dükkanlarından çıkmıyordu. Belediye zabıtası bu insanların iş yerlerinden çıkmıyordu. Sürekli mühürlemeler, sürekli baskı vardı. Geçmişte bu baskı Cumhuriyet Halk partisine gönül veren veya oy kullanan insanlara karşı en ağır şekilde yapıldı. hükümete muhalefet olanlara yapıldı. Biz bu merhum esnafımızın hangi cemaate yakın olduğuyla, hangi siyasi parti görüşüne ait olduğuyla ilgilenmiyoruz. Ama burada bir mağduriyet yaratıldığını görüyoruz. Bir kesimin hükümet tarafından, hükümetin yönetiminde bulunan kamu kurumları tarafından nasıl baskı altına alındığını ve bunun nasıl vahim sonuçlar doğura bileceğini bir kez daha gördük ben bu noktaya dikkat çekmek istedim. Bugün bu esnafımız bu uygulamalardan mağdur oldu ve belki de onu hiç bir zaman öğrenemeyeceğiz. Eğer vebali varsa bunların somut olarak öbür tarafta da bunların hesabını vereceklerdir. Ama belki de bu ölüm, kalp krizi bu baskı neticesinde geldi. Şunu söylemeye çalışıyorum, artık demek ki bu ülkeyi yönetenler sorgusuz sualsiz farklı düşünüyor diye, farklı bir siyasal akıma sahip diye bu insanlara baskı yapmaması gerekiyor ve ülkenin Cumhurbaşkanı Bolu'da yaşanan bu ölümü araştırması gerekiyor. Hep söylüyor ya ben Fırat'ın kenarında kaybolan bir koyundan dahi kendimi sorumlu tutuyorum diye. İşte o zaman ben de Bolu'da bu iş adamının ölümü araştırmak Cumhurbaşkanının boyunun borcudur diyorum ve söylediklerinin nelere yol açtığını görsün istiyorum" dedi. Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2014, 09:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
bolulu
bolulu - 6 yıl Önce

bir adam yalaka olur da, bu kadar olmaz ya. şu ana kadar ilçeye bir şey yapmadığı için, böylesi yalakalıklarla zaman kazanmaya çalışıyor. kapsite bu, kendince kasaba kurnazlığı yapıyor.

SIRADAKİ HABER