Rahvanlar Gerede’de yarıştı

Geleneksel Rahvan At Yarışları’nın 8. Koşusu’nda, değişik il ve ilçelerden gelen çok sayıda at yarıştırıldı. Sekiz kategoride gerçekleştirilen yarışmalarda dereceye göre ödül verildi.

 Rahvanlar Gerede’de yarıştı

Esentepe Turistik Tesisleri Kurma ve İşletme Birliği’nin katkılarıyla, haftasonunda organize edilen etkinlik Gerede Panayır Mahalli’nde ki at yarışları pistinde düzenlendi. Baş, baş altı, büyük orta, küçük orta, deste, dörtlü tay, üçlü tay ve tozkoparan gruplarında, yarışmaya katılan atların liste kayıtları, yarış öncesinde tamamlandı. Yaklaşık 3 saat devam eden at yarışlarına; TBMM Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, Gerede Kaymakamı Arslan Yurt, Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Başkan Vekili İsmail Çetin, İlçe Özel İdare Müdürü İsmail Bilgücü, Gerede Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mutlu Yıldız ve çok sayıda vatandaş katıldı. Çok sayıda seyircinin yarışları dikkatle izlediği etkinlikte; Milletvekili Fehmi Küpçü ve Başkan Mustafa Allar, yarışmacılara ve seyircilere hitaben birer konuşma gerçekleştirdi. Rahvan At Yarışları alanında konuşma yapan Adalet ve Kalkınma Partisi Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, at kültürünü iyi bildiğini ve ata binmeyi sevdiğini belirterek bu kültürü yaşatmak istediklerini ifade etti.

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar ise, Gerede Kaymakamlığı, Gerede Belediyesi, Geleneksel Spor Dalları Federasyonu ve Gerede Rahvan Atçılar Derneği işbirliğinde düzenlenen bu at yarışlarının bu yıl 8. sini düzenlediklerini hatırlatarak, “Alanımızı hazırladık. At bizim kültürümüzde çok önemli bir yer tutuyor. Yıllardır savaşlarda kullandığımız atın bizim için önemli yeri var. Artık son yüzyılda binek ve spor dallarında kullanılıyor. Bizde at yarışları düzenleyerek yaşatmaya çalışıyor ve nesillere önemli kültürümüzü benimsetmeye sevdirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Küpçü, tarih boyunca atların “Basiretli duruşu” simgelediğini ifade ederken, gelenekler arasında yer alan bir kültürün yaşatılması gerektiği mesajını verdi. At yarışlarında kategori ve dereceye göre ödüller protokol tarafından takdim edildi.

YARIŞLARDA DERECELER ŞU ŞEKİLDE:

Baş: Metehan Kölemenoğlu, Ahmet Aktepe (Ankara),  Mustafa Erbaş (Afyon)

Baş Altı: Tecelli Ersoy (Menemen), İsa İleri (Çarşamba)

Büyük Orta: Metehan Kölemenoğlu (Ankara), Bayram Konuşur (Samsun) ve İsmet Yıldırım (Eskişehir)

Küçük Orta: Metehan Kölemenoğlu (Ankara), Tayfun Karataş (Fatsa)

Deste: Şahap Gürsoy (Ankara), Tecelli Ersoy (Menemen) ve Süleyman İdil (Osmancık)

Dörtlü Tay: İsmail Aydemir (Gerede), Zafer Çavuşoğlu (Gölcük) ve Tecelli Ersoy (Menemen)

Üçlü Tay: Şahap Gürsoy (Ankara), Ahmet Ulukan (Samsun) ve Tecelli Ersoy (Menemen)

Tozkoparan: Mahmut Genellioğlu (Afyon), Cemil Ağardı (Gerede) ve Soner Ağardı (Gerede)

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2014, 17:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER