Rakipsiz Yarışma

Halk Oyunları Federasyonu tarafından ilimizde ilk kez düzenlenen Kulüpler arası Halk Oyunları İl Birinciliği İzzet Baysal Anadolu Lisesi Spor salonunda gerçekleşti.   İlk kez düzenlenen İl Birinciliği yarışmasına...

Rakipsiz Yarışma

Halk Oyunları Federasyonu tarafından ilimizde ilk kez düzenlenen Kulüpler arası Halk Oyunları İl Birinciliği İzzet Baysal Anadolu Lisesi Spor salonunda gerçekleşti.

 

İlk kez düzenlenen İl Birinciliği yarışmasına protokol katılmayınca Gençlik ve Spor İl Müdür Vekili Ömer Külcü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Şube Müdürü Mehmet Sarı ile birlikte Yarışma Hakemleri yarışma sonunda kupaları veren kişiler oldu.

Aynı zamanda gerçekleşen yarışma için hazırlanan salonda protokol için yer ayrılmadığı gözlerden kaçmazken, katılan her dalda tek takım yarışınca yarışma sonunda katılan tüm takımlar birinci olarak ilan edildi. Cuma günü İBAL spor salonunda ki yarışmaya seyirciler büyük ilgi gösterirken protokol olmaması da dikkat çekti. 

Halk Oyunları Federasyonunca 23-24 Mart 2012 tarihleri arasında Ankara ilinde düzenlenecek olan Grup Birinciliği yarışmalarda İl Birincisi olan kulüpler ilimizi temsil edecek. Düzenlen yarışmaya sadece 4 takımın katılması ise dikkat çekti. Minikler Geleneksel Dalında Bolu Armelit Folklor Eğitim Merkezi Gençlik ve Spor Kulübü, Yıldız Kızlar Geleneksel dalda Bolu Folklor Eğitim Merkezi Gençlik ve Spor Kulübü, Büyükler Geleneksel dalda Bolu Armelit Folklor Eğitim Merkezi Gençlik ve Spor Kulübü, Minikler Stilize dalında Bolu Folklor Eğitim Merkezi Gençlik ve Spor Kulübü rakiplerinin olmadığı yarışmada hakemler önünde oyunlarını sergilediler.

Minikler Geleneksel Dalında Bolu Armelit Folklor Eğitim Merkezi Gençlik ve Spor Kulübü 88 puanla birinci., Yıldız Kızlar Geleneksel dalda Bolu Folklor Eğitim Merkezi Gençlik ve Spor Kulübü 86 puanla birinci. Büyükler Geleneksel dalda Bolu Armelit Folklor Eğitim Merkezi Gençlik ve Spor Kulübü 89.33 puanla birinci. Minikler Stilize dalında Bolu Folklor Eğitim Merkezi Gençlik ve Spor Kulübü 85 puanla birinci oldu.

İstanbul, Bursa, Ankara, Sakarya ve Eskişehir ilinden gelen Hakemler yarışmacı takımlara yarışma içersinde puan verdiler. Her ayrı branşta yarışmaya çıkan kulüp takımlarının rakibi olmayınca takımlar aldıkları puana göre birinci ilan edildiler. Geçmişten bugüne kadar ilimizde rakipli olarak  halk oyunları ekipleri daha çok kalabalık olarak yarışırken, artık bu rağbet olmadığı görüldü. Kültürümüzün yok olmaması için çalışmacılar elinden gelen gayreti gösterdiklerini belirtirken üzüntü duyduklarını da ifade ettiler. Halk Oyunları Federasyonunun kurulmasıyla, Milli Eğitim Bakanlığının Halk Oyunları yarışmalarını artık bütçe ödeneksizliği nedeniyle yapmayacağı da hakemler tarafından ifade edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128