Serhat Güller’den Ders (ANALİZ)

Boluspor kan kaybederken önceleri çatlak çıkan sesler şimdilerde toplu olarak yankılanıyor. Buna gerekçe olarak ne denirse doğru yada yanlış olarak tartışmak sonuç getirmeyecektir. Karşılaşmadan önce Serhat...

Serhat Güller’den Ders (ANALİZ)

Boluspor kan kaybederken önceleri çatlak çıkan sesler şimdilerde toplu olarak yankılanıyor. Buna gerekçe olarak ne denirse doğru yada yanlış olarak tartışmak sonuç getirmeyecektir. Karşılaşmadan önce Serhat Hocanın herkese vermeye çalıştığı dersi yazmak istiyorum.

Karşılaşma bitmiş, kendi evimizde kaybetmişiz, tribünler maç devamında ve sonrasında “İSTİFA” sesleriyle yıkılırken yapılacak açıklamaya odaklandık. Serhat Hoca öncesi konuşan oyuncuları yazmak yerine, hocanın açıklamaları önem kazanmıştı. Serhat Güller, alınan sonuçların iyi olmadığını, Boluspor’un büyük bir camia olduğunu, 2. Yarıda 6-7 pozisyonu kaçırdığımız söyledi. Sonrasında, Osman Gürsoy’un kafa ile Başkan Abat’ın ayak içi ile kendisinin iyi vuruşla gol yapamayacağını söyledi.

Kaçırılan pozisyonları gol yapmanın yönetim yada teknik heyetin görevi olmadığını hepimiz biliyoruz. Asıl sorunda burada ortaya çıkıyor! Başkan, yönetim ve teknik heyet gol atmayacaklar elbette ama gol atacak futbolcu transferi yapsınlar, oyun kurgusunu ve varyasyonları yapacak kadroyu sahaya sürsünler diye göreve talip oldular. Bunun ötesinde başarıya giden yolun birlik, beraberlikten geçtiğini söylemesinde, Boluspor’un büyük camia olduğunda, kötü zamanlarda yapılan yanlışlarda kaybedenin Boluspor olacağında, zararın herkesi kapsayacağında da haklı.

Unutulmamalı ki, şampiyonluk hedefini taraftara söyleyen, yapılan transferlerle hedefi işaret eden de yönetimdir. İçerde alınan farklı galibiyet sonrası zafer şarkılarıyla, övgüleri bir arada söyleyenler aynı ekip değimlidir? Bu durumu hazırlayanların, sonuçlarına da katlanmaları gerekmez mi? Burada yapılan yanlışları olduğu gibi konuşmak, alınması gereken derslere ortak olmalıyız.

Taraftar, karşılaşma sonrası centilmenlik adı altında rakibi tribüne çağırması yanlıştır. İstifa sesleri ise, daha evvel yapılması olası “kan değişikliğinde” geç kalınmasıyla virüs gibi bütün vücuda sarmasına neden olmuştur. Hedefi koyanların, ters sonuçlarla bitime gitmesinde ki tepkiye tepki ile cevap vermemelidir.

Boluspor farklı kazanacağı ama kaybettiği maçı tüm birimleriyle doğru okumalıdır. Ligin en fazla gol pozisyonuna girdiğimiz maçında kaybediyorsak, son dakikalarda alınan oyuncuların kandırmaca dan öteye olmadığını bilmeliyiz. Spor hayatımızda ilk kez göreceğimiz gibi aynı stilde 2 sol bekle oyuna başlamak doğru değildir. İlk yarıda varlığı ile yokluğu belli olmayan Boluspor’a karşılık, ikinci yarıda kanatlar kullanılıp, ara toplar atılınca 6-7 pozisyon bulabileceğimiz ortadadır. Birlik ve beraberliği sağlaması gerekenler direksiyondaki sizlersiniz.

Dediğiniz gibi, tribünden taraftar sahaya inip kafa ile yada ayak içiyle gol atmayacaktır. Basın mensubu fotoğraf makinesini atıp kornerden gelen topa röveşata atmayacaktır. Kısaca Serhat Hocanın verdiği dersin sonucu bence şudur; herkes kendi işini layıkıyla yaparsa başarı gelecektir. Futbol başarıya endekslidir, başarı varsa ortalık güllük gülistanlıktır. Başarı yoksa olumsuz olan her şeye gebedir.

Kulislerde konuşulan başka bir var ki, o konuya değinmeyeceğim çünkü dedikodu doğruysa çok büyük ayıp yapılmış demektir. Ben konuşulanları dedikodu olduğunu varsayarak yazmayacağım…

Karşılaşmayı izleyen herkes gördü ki, ayağa oynandığında, kanatlar kullanıldığında takım görüntüsü veriyoruz. Futbolcular ara toplarla, soldan ve sağdan gelen ortalarla bu yıl en fazla ve en net pozisyonlara girdiler. Karşılaşmayı kaybetmiş olabiliriz fakat ikinci yarı oynadığımız oyun ile pozisyonlar maçın sonucunun bu olmaması gerekiyordu. Bir önemli konuda, Serhat Hocanın istifa edip etmemesidir. Bana göre istifaya kararını kendisi vermelidir. Bu takımda istifanın neyi değiştireceği, neyi değiştirmeyeceği doğru algılanmalıdır. Kan değişikliği iyi sonuçlar verebilir ama ya sonuçları iyi olmazsa bizi kim kurtarır, ona bakmak lazım.

Takım içinde oyunculardan birlik beraberlik beklemek gerekir. Genç Orhun ve Emre’nin neden kadroda olmadığını sorgulamak gerekir. Kaybederken kazanmanın hesabı yapılmalı, yarınlara tohumlar atmalıyız. Serhat Hocanın seri dediği maçları kazanmış olsaydık, 3 maç 9 puanla üst sıralarda olabilirdik. Bu takımın takım içindeki birlik ve beraberliği sağlanırsa, seriyi de yakalarız hedefe de gideriz. Asıl birlik ve beraberliğin saha içinde yakalanması gerektiğine inanıyorum.

Bunun içinde görevin en büyüğü Başkan Abdullah Abat ve yönetimine düşmektedir. Başkan Abat’ın birlik ve beraberliği sağlayacağına inanıyorum. Bu şartlarda en önemli görev de kendisine düşmektedir. Boluspor çok daha büyük sıkıntılardan geçmiş, kötü gidişe son vermiş ve çıkış yakalamıştır. Kaybedilen çok şey olmasına rağmen, 3 puanlı sistemde son maçlarımızı kazanmamız halinde istenilen yere gelmemiz mümkündür. Yeterki, futbolcular istesin. İstemeyen, takımın huzurunu bozan, kendini süper sanıp ayakları yere basmayan futbolcu varsa da, yönetimin alacağı kararlarla gereken hemen yapılmalıdır.

Serhat Hocanın dediği gibi, bir Boluspor var. Alınacak önlemler(mükafat ve ceza) hemen alınmalı, yarına bırakılmamalıdır. Yarın geç olmadan bu günden hazırlanmalıdır. 2 Yanlıştan bir doğru çıkarmak yerine, bir yanlışı düzeltip yolumuza devam etmeliyiz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124