“Spor Kenti Bolu” isimli proje başlıyor

Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları'nın talimatları ile yine Türkiye'de ilk olacak bir proje başlatılıyor. “Spor Kenti Bolu” isimli proje ile okul çağındaki çocuklara hem spor bilinci yerleştirilecek, hem de yetenekli olan çocuklar ülkemiz sporuna kazandırılacak.

 “Spor Kenti Bolu” isimli proje başlıyor

Haber: Spor Merkezi

Türkiye'de yine ilk olacak bir proje Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları'nın talimatları ile başlıyor. “Herkes İçin Spor” ve “Yetenek Seçimi” adı altında iki ana başlık altında hayata geçirilecek olan “Spor Kenti Bolu” projesi ile okul çağındaki çocuklara hem spor bilinci kazandırılacak hem de yetenekli olan çocuklar ülkemiz sporuna kazandırılacak. Bu projenin başlatılması kapsamında Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları ile Bolu'daki okullarda eğitim veren beden eğitimi öğretmenleri bir araya geldi. Toplantıda Vali Yardımcısı H.Necdet Özeroğlu ile Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Yahya Şahan da hazır bulundu.

"BEN UZMANLARDAN YARARLANMAYA GAYRET EDEN BİR YÖNETİCİYİM"

Toplantıda beden eğitimi öğretmenlerine projeyi anlatan Vali Zahteroğulları, her meslek grubundaki uzmanlara ve onların bilgilerine değer verdiğini söyleyerek, "Benim her bir meslek grubunun uzmanlığına sonsuz saygım var. Ben uzmanlığa önem veren, uzmanlardan yararlanmaya gayret eden bir yöneticiyim. Her bir meslek grubunun zannediyorum kendi işini yapmak ve kendi eğitimini aldığı, hayal ettiği şekilde, onun sonuçlarını görerek, manevi hazzını almak kadar onu mutlu edecek başka bir şey olamaz. Bir çok insanı kendi mesleğini icra edememek yada mesleğini hayal ettiği gibi icra edememek rahatsız eder" dedi.

"ARTIK YANAŞIK DÜZEN EĞİTİMİNE SON VERİYORUZ"

"Sizler için de herhalde spora hizmet etmek, sporcu yetiştirmekten daha güzel bir şey olamaz" diyerek sözlerine devam eden Vali Zahteroğulları, beden eğitimim öğretmenlerinin öncelikli görevinin çocuklara sağlıklı bir beden ve ruh gelişimi kazandırmak olduğunu ifade ederek,  "15 yıllık eğitim ve  25yıllık çalışma hayatımda  şunu gördüm ki aslında ideal bir şekilde  eğitim veremiyoruz. Kusura bakmayın ama beden eğitimi dersi demek yanaşık düzen eğitimi, sağa dön , sola dön , uygun adım marş değil. Bunu noktalayalım artık istiyorum. Çocuklarımıza askerlik değil, spor eğitimi yaptıracağız. Bunun için ihtiyaç duyulan koşullar, malzeme ne  gerekse onu temin etmeye çalışacağız. Yaptığımız işi ideale yakın, uygun bir şekilde yapalım. Devlet bu kadroları bunun için ihdas etmiş, bunun için bizler eğitim görüyoruz, bunun için okullara beden eğitimi dersi konulmuş. Çocuklarımızın beden ve ruh sağlığını  geliştirmek amacıyla sizler buralardasınız. Bunu yaparken başka faydalar da elde edelim. Sağlık Bakanımız bizzat ilgileniyor ki neslimiz git gide şişmanlıyor. Sporu bir yaşam biçimi haline getiremedik. Yurtdışında insanlar sabahları spor yapıyor. Bu spor bilinci belli bir yaştan sonra elde edilemiyor ve bunun için bu eğitimi okullarımızda kazandırmamız lazım. Herkes evinin önünü temizlerse mahalle tertemiz olur ki biz Bolu'dan sorumluyuz ve bizim bunu düzeltebileceğimizi düşünüyorum. Böyle gelmiş böyle gitsin mi diyeceğiz, yoksa böyle gelmiş ama böyle gitmez mi? mi diyeceğiz." şeklinde konuştu.

"ÇOCUKLARIMIZ BİZİM ELİMİZDEN TUTULMADI DEMEYECEK"

Ülkemizde sporcuların erken yaşta tespit edilmesi gibi bir çalışmanın maalesef olmadığını ve hep iş işten geçtikten sonra hayıflanıldığını dile getiren Vali Zahteroğulları "Bizim  çocuklarımıza spor alışkanlığı edindirmemiz lazım ve bunu yaparken hangi çocuğumuz hangi spor dalına eğimliyse ona yönlendirebiliriz. Öncelikli amacımız yeni nesillere spor alışkanlığı kazandırmak, ruh ve beden sağlığına yardımcı olmak. Bunu yaparken büyük sporcular bulabiliriz. Bizim ülkemizde insanlar tesadüfen sporcu oluyorlar, tesadüfen sanatkar oluyorlar, tesadüfen bilim adamı oluyorlar. Çünkü bunu seçecek, kanalize edecek bir mekanizmamız maalesef yok. Biri elinden tutacak yada birileri hayıflanacak. Bu şehirde bundan sonra yetişecek çocukların ‘bizim  de elimizden tutan olsaydı biz de sporcu olurduk’ hayıflanmasına meydan vermemeliyiz. Böyle bir şey olursa bunun vicdani sorumluluğu bize ait. Eğer bu çocuklarımızın içinde sporcu olur dediklerimiz varsa, hangi branşta olursa olsun yeteneği var dediğimiz çocukların yaşı geçmeden okulda elinden tutacağız. Gençliğinde yakalasaydık iyi basketbolcu olurdu, iyi futbolcu olurdu veya bir defans oyuncusu için bu çocuk iyi bir santrafor olurdu demeyeceğiz. Bu hikayeleri hepimiz dinliyoruz. Yeteneği, zekayı Allah'ın tüm ülkelere eşit dağıttığını düşünüyorum. Bizim bir vilayetimiz büyüklüğünde ülkelerin aldıkları madalyalara, elde ettikleri başarılara bakıyorum  biz yaklaşık 80 milyon nüfuslu bir ülke olarak ne yapıyoruz. Sabahtan akşama kadar sporla ilgili konuşuluyor ama çoğu kimse  bir adım atmıyor. Biz atacağız. Kendi şehrimizde kendi mahallemizde atacağız" dedi.

Konuşmasının sonunda yapmak istediği projeyi beden eğitimi öğretmenlerine özetleyen Vali Zahteroğulları, "Özetle bu şehirde okul çağından başlamak üzere bütün çocukları, köyünde kasabasında her yerini tarayacağız ve her çocuk bir spor dalı ile ilgilenecek ve bu çocuklarımızın bir de spor ve eğitim karnesi  olacak. Okuldan okula giderken çocuk hangi branşta yer almış, gelişim sağlamış görünecek. Bu sporcu olur dediğimiz çocuklarımızı alacağız üniversitemizin BESYO bölümünün bir test mekanizması var ve onlardan destek alarak bu çocukların hangi branşlara yatkın olduğunu öğrenip yakından ilgileneceğiz. Bunların ulaşımlarını, kıyafetlerini, masraflarını karşılayacağız, yani aileye başka bir yük olmadan sporcu olmalarını sağlayacağız, eğiteceğiz, ilgileneceğiz. Yani biz ‘bizim elimizden tutan olsaydı şunu yapardık’ dedirtmeyeceğiz. Bunun sonraki aşamalarında köylerde, ilçelerde tespit edilen çocukları gerekirse merkezdeki okullarımıza kaydedeceğiz veya ailesi gelmesi gerekiyorsa yetenekli bir çocuksa evini dahi tutacağız, ailesine iş de bulacağız. İşte böyle bir projeye kalkışıyoruz.  Bunu yapabileceğimize inanıyorum. Bundan sizin de mutlu olacağınızı düşünüyorum. Benim görevim size bu imkanı sağlamak geri kalanı sizin. Sizlerle bu konuyu tartışmak için buluşmak istedim" ifadelerine yer verdi.

Toplantının sonunda ise Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları ve beden eğitimi öğretmenleri proje ile ilgili görüş alış verişinde bulundular.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2015, 19:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bolulu
Bolulu - 6 yıl Önce

i̇nşallah denilenler olur geçmiş 11 yıldır olduğu gibi vaatlerin boşta kalmadığını görürüz ancak işin aslına bakarsak spor bakanlıgının türkiyenin dört bir yanına stadyum projesi var 23şehire 25 stadyum adı altında harika stadlar inşaa ediliyor bir çoğunun %50 si tamamlanmıs bir kısmıda projelendirilmis temel atılmayı bekliyor sporbakanlıgının sitesine girenler görecektir, afyon'a sakaryaya çoruma avrupa maçları oynayabilecek modern stadlar hazırlanırken bu iller arasında bolu neden yok merak ediyorum

SIRADAKİ HABER

banner128