SPOR LİSESİ OKULU SEÇMELERİ YAPILDI

İlk öğrencilerini geçen sene alan Bolu Spor Lisesi bu sene ki öğrencilerini seçmek için kapalı spor salonunda seçmelerine devam ediyor. 60 kişinin seçileceği sınavı kazanabilmek için adaylar var güçleriyle yarışıyorlar.

 SPOR LİSESİ OKULU SEÇMELERİ YAPILDI

HABER: FARUK ÇİDEM

Geçtiğimiz sene eğitime başlayan Bolu Spor Lisesi almış olduğu 60 öğrencisiyle eğitim vermeye devam ediyor. Bu yıl da 60 öğrenci daha alacak olan Spor Lisesi seçmeleri kapalı spor salonunda devam ediyor. Okul müdür Çetin Akçay’ın da bizzat izlediği seçmelerde öğrenciler büyük bir titizlikle sınav boyunca takip ediliyor. Okul müdürü Çetin Akçay gerçekleştirilen seçmelerle ilgili verdiği bilgilerde şunları söyledi; “Geçtiğimiz sene 60 öğrenciyle eğitime başladık, onlar 10.sınıf oldular ve şimdi ikinci 60 kişilik grubu alacağız. Bu seneki yetenek sınavına 102 başvuru aldık. Bu 102 öğrencinin içinden 60 tanesi okula girmeye hak kazanacaklar. Kız öğrenciler ile erkek öğrenciler kendi aralarında yarışacaklar. Örencilerin aldıkları puanlar derecelendirilecek ve bir ham puana çevrilecek. Bu puanla bir sıralama listesi oluşacak. Öğrencilerin TEOG’dan aldıkları puanın %30’unu alıyoruz. Koordinasyon testi, durarak uzun atlama testi, altmış metre sürat testi ve ritim testleri gibi testlerimiz var. Bu testlerin %70’ini alıyoruz. Çocukların sporcu öz geçmişleri de çok önemli. Bu özgeçmişler %15 oranında etki ediyor. Bunların hepsi toparlandığında sıralama listesine göre 60 öğrenci kayıt yaptırabiliyor.

“KIZ YA DA ERKEK OLMASI FARKETMİYOR”

25 kız öğrencinin başvurduğu Bolu Spor Lisesi’nde 60 kişilik kontenjanın kız ya da erkek olarak ayrılmadığını belirten Akçay; “öğrencilerin kız-erkek olarak ayrımı yapılmıyor. Sportif başarı da aldıkları puana göre okula girmeye hak kazanıyorlar. Türkiye’de 57 tane spor lisesi var ve bu liselerin öğrenci alım koşulları her yerde aynı şekilde” dedi.

“AKADEMİK PERFORMANSA DA ÇOK ÖNEM VERİYORUZ”

“Biz sadece sportif performansa değil akademik performansa da çok önem veriyoruz. Bizden mezun olan öğrencilerin hepsinin BESYO’ya girmeleri gerekiyor. Bizim vizyonuz bu. Okulumuzun bir amacı da bu zaten.”

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2015, 17:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128