Stadyumlarda Özel Güvenlik devri bitiyor

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, yeni sezondan itibaren maçlarda özel güvenlikler yerine özel eğitimli polis güçlerinin görev yapacağını açıkladı.

 Stadyumlarda Özel Güvenlik devri bitiyor

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, yeni sezonla birlikte özel güvenlik güçlerinin stat, salon ve üniversite kampüslerinden çıkarılacağını söyledi. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenleri sırasında açıklama yapan Kılıç, bir önceki bakanlar kurulunda konunun konuşulduğunu, Sayın Başbakanın talimatları doğrultusunda karara varıldığını kaydetti. Stadyumlarda ve üniversite kampüslerinde yaşanan olaylarla ilgili olarak, özel güvenlik birimlerinin huzuru yeterince ve olması gereken biçimde sağlamakta zorluk çektiğini değerlendirdiklerini dile getiren Bakan Kılıç, “Dolayısıyla stadyumlar, spor salonları, üniversite kampüsleri ve buna belki yüksek öğrenim öğrenci yurtlarını da dâhil edeceğiz, bu gibi alanlarda özel eğitimli polislerin kanunları uygulama ve asayişi sağlamada daha nitelikli görev yapabilecekleri konusunda hemfikir olduk” dedi. Bu konuda İçişleri Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve ilgili diğer devlet birimlerinin entegre bir çalışma sürdüreceklerini aktaran, sözlerine şöyle devam etti:

POLİS BİRİMLERİ DAHA CİDDİ

Stadyumlarda yaşanan bazı olaylarda özel güvenlik birimleriyle bazı gruplar arasında paralellikler olabileceği hususu dikkatimizi çekti. Sizin de fark ettiğiniz gibi, zaman zaman tribünlerden sahaya atılan yabancı cisimler var ve çok dikkat çekici biçimde bu cisimler arsında alkollü içecek şişeleri de bulunuyor. Bunlar can alıcı olabilir, yaralayıcı olabilir. Her şeyden evvel, sportif müsabakalara alkollü içki sokmak zaten yasak. Demek ki özel güvenlik marifetiyle mevzuatı uygulamakta zorlanıyoruz. Polis birimleri tamamen toplumsal olaylara yönelik özel eğitimli birimler. Bu konuda daha ciddi, kanunları harfiyen uygulayan, intizamı daha kısa sürede sağlayan ve olaylar yaşanmadan önce gerekli tedbirleri alan bir hizmet ifa edebileceği düşüncesindeyiz.

YENİ SEZONA YETİŞECEK

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, faaliyete geçirecekleri uygulamanın yeni sezonda hayata geçebileceğini belirterek, “Bu adımlar atılabilirse, polisin olaydan sonra polis müdahalesi değil, olaylar yaşanmadan önce deneyimiyle ve eğitimiyle önleyici tedbirler alması mümkün hale gelecek. Şu an yaşanan pek çok olayın önüne geçmek bu sayede mümkün olur diye düşünüyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Uygulamayı yeni sezona yetiştirme yönünde bir hazırlıkları olacağını kaydeden Kılıç, şöyle konuştu “Ama bu işin lider kurumu İçişleri Bakanlığı. Bu konuda çalışmaya devam edecek. Muhtemelen polis yüksek okullarının, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün, polis eğitim süreçleriyle ilgili kurumların ve polis akademisinin, bu amaç doğrultusunda dizayn edilmesi gerekebilecek. Hükümet kararları doğrultusunda İçişleri Bakanlığı'nın talimatları ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün uygulamaya yönelik adımları çerçevesinde bu süreç şekillenecek”

YENİ POLİS İSTİHDAMI MI?

Bakan Kılıç, “Yeni bir polis istihdamı öngörülüyor mu” şeklindeki soruyu, “Polis gerektiğinde özel güvenlik birimlerinden destek alabilecek. Polis gerektiğinde özel güvenlik unsurlarını eğitime alabilecek ama bu uygulama, trafik ekiplerinin maç günü stadyuma çekilmesi şeklinde bir uygulama değil. Sosyal olaylara ayrı polis gruplarının, farklı eğitim süreçlerinden sonra müdahale etmesi gibi bir konsept” diyerek cevapladı.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2013, 17:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128