SUAT ÇELEN; “ARTIK BOLU, CİMNASTİĞİN BAŞKENTİ”

Cimnastik Milli Takımı ve Beşiktaş Cimnastik Takımı Bolu’da kamp yapıyor. Milli takım ve Beşiktaş Cimnastik takımının kampını ziyaret eden Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen yetkililerden bilgi aldı. Çelen burada yaptığı açıklamada; Bolu, Türkiye’nin tek yatılı eğitim merkezi cimnastik branşında. Tabiri caizse Bolu, cimnastiğin başkenti diyebiliriz.”dedi.

 SUAT ÇELEN; “ARTIK BOLU, CİMNASTİĞİN BAŞKENTİ”

CİMNASTİK BRANŞINDA BOLU TEK YATILI İL

Cimnastik Milli Takımın yeni sezona Bolu’da hazırlandığını belirten Çelen: “Şuanda Artistik Cimnastik milli takım kampı Bolu’da, yaklaşık 15 gündür kamp yapıyorlar. Milli takım, 10 gün daha Bolu’da kamp yapacak. Buradan Uluslar arası Boğaziçi Turnuvasına İstanbul’a geçecekler. Ardından Macaristan’da Uluslar arası turnuvaya geçip, tekrar Bolu’da kampa dönüp buradan da Mersin kampına geçecekler. Mersin’den sonra da Çin’de yapılacak olan Dünya şampiyonasına gidecekler. Bolu, biliyorsunuz Türkiye’nin tek yatılı eğitim merkezi cimnastik branşında. Tabiri caizse Bolu, cimnastiğin başkenti diyebiliriz. Ancak Bakanlığımızla, Federasyonumuzun aldığı ortak kararla belirlediğimiz iki tane ilimiz var. Birisi Bolu, diğeri İzmir. Buralar Olimpiyat hazırlık merkezi. Bu iki ilimizi de ciddi anlamda çok önemsiyoruz. Zamanla bu iki ilimizin sayısı da artacak. Neden iki ilimiz. Hem salonu hem tesisi yanında olan, şimdi İzmir’e de bir tane yapılıyor. Dünya şampiyonası vesilesiyle.”

BOLU’NUN CİMNASTİKTE DAHA AKTİF OLMASINI SAĞLAYACAĞIZ

Cimnastik Federasyonu tarafından istihdam edilen iki tane Çinli antrenör olduğunun altını çizen Çelen sözlerine şöyle devam etti: “Bolu’da biliyorsunuz iki tane Çinli antrenör var. Hem buradaki merkezimizde kayıtlı sporcuları yetiştiriyor hem de milli takım kamplarındaki sporcuları çalıştırıyor. Federasyonumuz tarafından istihdam ediliyorlar. Kendi alanlarında Dünya şampiyonasında ve Olimpiyat oyunlarında sporcular ve madalyalar çıkarmış antrenörler.  Umarım Bolu adına da Türkiye Cümnastik Federasyonu adına da güzel şeyler oluyordur. Bolu’da zaten çok yataklı bir tesis yapılıyor. Onun bitmesiyle de Bolu’yu daha fazla cimnastikte daha aktif olmasını sağlayacağız.”

 

TAKIMLARIMIZI, BOLU’YA ALIŞTIRIYORUZ

Beşiktaş Ritmik Cimnastik takımının da Bolu’yu tercih ettiğini aktaran Çelen sözlerini şöyle sürdürdü: “Yan salonda da Beşiktaş Cimnastik takımının ritmik cimnastik takımı burada. Onlarda kamp yapıyor. Sürekli burada yavaş yavaş alıştırıyoruz ki, kamp yapılabilen bir hale gelsin Bolu. Zaten Bolulular cimnastiğe alışkın. Cimnastik adına çok kamplar yapılıyor. Umarım alınan madalyalarla, Bolu’dan çıkan sporcularla bu sayısı daha da artar.”

 

BOLU’YU DÜNYA CİMNASTİK BİRLİĞİNİN MERKEZLERİNDEN BİR TANESİ HALİNE GETİRECEĞİZ

Daha önceki dönemlerde İl Müdürlüğü döneminde bir proje başlattıklarının altını çizen Çelen: “Hemen cimnastik salonu karşısında 200 yatak kapasiteli bir cimnastik eğitim merkezi yapılıyor. Bakanlığımız tarafından. Dünya Cimnastik Federasyonuyla görüşüp, Bolu’yu Dünya cimnastik birliğinin merkezlerinden bir tanesi haline getireceğiz. Temennimiz bu. Belli aşamalara da geldik. O bittiği takdirde burada Türkiye’de kulüpler değil Dünya kulüpleri gelmeye başlayacak. İspanya, İtalya ve Çin onlar buraya kampa gelmeye başlayacak. Uluslar arası antrenörler, antrenörlük belgelerini, seviyelerini burada artıracaklar. Bu hem bizim adımıza Federasyon adına hem de Bolu adına bence büyük bir gelişme. Uluslar arası bir bölge haline gelecek Bolu cimnastikte. Buraya getirdiğimiz Çinli antrenörle bir Word Cup gibi şey düşünüyoruz.”

SÜREKLİ GELİŞİM KAMPLARI BOLU’DA YAPILIYOR

‘Arzu ediyoruz ki, Bolu’daki hem eğitim merkezleri hem de bu salon elit sporcularla Bolu dolsun taşsın’ diyen Çelen sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de Cimnastik, bizim Federasyon Başkanı olmamızla birlikte Spor Genel Müdürlüğümüzün 81 ile cimnastik antrenörlüğünü zorunlu kılmasından sonra yaklaşık 150-200 adet antrenör istihdam edildi. Bu getirdiğimiz antrenörlerle Türkiye’deki antrenörleri belli zamanlarda Bolu’ya toplayıp, burada eğitimler vermeyi planlıyoruz. Sürekli gelişim kampları Bolu’da yapılıyor. Arzu ediyoruz ki, Bolu’daki hem eğitim merkezleri hem de bu salon elit sporcularla Bolu dolsun taşsın. Zamanla daha da çok hem kulüp hem de antrenörler Bolu’ya gelecek.”

 

ULUSLAR ARASI BİR SEVİYEYE GELMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Bolu cimnastikte belli bir seviyeye gelmiş bir şehir olduğunun altını çizen Çelen şunları söyledi: “Yeni bir spor salonuyla birlikte trambolin ve ritmik cimnastik salonu da oraya geçecek. Bu salonun iki taraflı büyümesiyle de burasının otelle beraber Uluslar arası bir seviyeye gelmesi için çalışıyoruz. Bu konuda da Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Yahya Bey ile de toplantımızı yaptık. Görüşmelerimizi yapıyoruz. Zaten Bolu sporu seven bir şehir.  Şu anda Bolu Valimizde çok ilgili. Sağ olsunlar, cimnastiğe katkıları çok fazla. Bizde federasyon olarak elimizden geleni yaparız.”

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2014, 18:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128