Suat Kılıç "Hata Yapmayan Hakem Yoktur"

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, futbolda yaşanan hakem hatalarına ilişkin olarak, "Hakemleri karar alamaz, düdük çalamaz hale getirmek son derece riskli bir eleştirel yaklaşım olacaktır" dedi.   Gençlik...

Suat Kılıç

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, futbolda yaşanan hakem hatalarına ilişkin olarak, "Hakemleri karar alamaz, düdük çalamaz hale getirmek son derece riskli bir eleştirel yaklaşım olacaktır" dedi.

 

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, futbolda yaşanan hakem hatalarına ilişkin olarak, "Hakemleri karar alamaz, düdük çalamaz hale getirmek son derece riskli bir eleştirel yaklaşım olacaktır. Bunu söylerken hakem hataları görmezlikten gelinsin demiyorum. Hakem hataları eleştirilemez kalsın demiyorum ama her şeyin dozunda ve kararında olması gerektiğinin altını çiziyorum" dedi.

"Hata yapmayan hakem yoktur"

Hakemlerin çok fazla eleştirildiği iddialarına Kılıç, "Hata yapmayan hakem yoktur. Sadece Türk futbolu değil, dünyadaki bütün futbolun oynandığı ülkeler bağlamında hatasız hakem olmaz. Özü itibariyle hatasız kul olmaz. Her insan davranışında, mutlaka hatalar söz konusu olabilecektir. Her yönetimin her karar sahibinin, hakemlerin de, hakimlerin de hataları olabilecektir. Bakılması gereken, hakem hatalarında bir kasıt var mı?, Hakem hatalarında süreklilik var mı? Hakem hataları ısrarlı bir şekilde devam ediyor mu? Bunları gözlemlemek lazım. Onun dışında hakemleri adeta karar alamaz düdük çalamaz hale getirmenin, çok baskılar oluşturmanın da doğru olacağı kanaatinde değilim. Burada otorite kurum Türkiye Futbol Federasyonu'dur. Hakemlerin kendi üst kuruluşlarının gereken açıklamayı yapacağı kanaatindeyim. Sıfır hatalı hakem arayışı çok doğru bir arayış değildir. Hepimizin eleştirdiği hakem hataları vardır, bundan sonra da olacaktır. Futbolculardan daha çok koşan hakemlerdir. Asıl olan kararlarında iyi niyetin ve prensiplerin azami ölçüde egemen olup olmadığıdır. Bu gözlemlenirken hakemleri görev yapamayacak derecede ağır eleştirilerin muhatabı yapmanın da kendi içinde oluşturacağı riskler mutlaka vardır. Hakemleri karar alamaz, düdük çalamaz hale getirmek de son derece riskli bir eleştirel yaklaşım olacaktır. Bunu söylerken hakem hataları görmezlikten gelinsin demiyorum. Hakem hataları eleştirilemez kalsın demiyorum ama her şeyin dozunda ve kararında olması gerektiğinin altını çiziyorum " diye yanıt verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128