TAKIM RUHU

Boluspor-1461 Trabzonspor maçında sahada ki görüntü takım ruhunun önemli bir sonucu idi. Bu bir “SİNERJİ” idi. Ve anlamı birlikte çalışmaktır. Takım ruhu ve gerçek takım çalışması sinerji...

TAKIM RUHU

Boluspor-1461 Trabzonspor maçında sahada ki görüntü takım ruhunun önemli bir sonucu idi. Bu bir “SİNERJİ” idi. Ve anlamı birlikte çalışmaktır. Takım ruhu ve gerçek takım çalışması sinerji oluşturur. Sinerji ortak güç ve ortak akıldır. Kuşların V şeklinde birlikte uçarak tek bir kuştan %70 daha hızlı uçmasının sebebi sinerjidir.

Takım ruhu duygusal yoğunluk gerektirir. İşe beyin ve yürekle odaklanmayı gerektirir. Beyin ve yüreklerimizi kullanarak iş ve güç birliği yaptığımızda kendinize ve takımınıza inanç duyarsınız. Takım ruhu ve sinerjiye ancak bu şekilde ulaşabilirsiniz. Takım kompozisyonunu iyi oluşturamazsanız takımın kimyası birbirine uymaz ise, bireylerin düşünüş yapılarında ve takım içi rol dağılımdan farklılıklara ve dengeye dikkat ederseniz bu maçta aldığımız 3 puanın öneminin çok olduğunu görürsüsünüz.

Sinerji takımın zekasını da beraberinde getirir. Takım zekası bireysel akıldan daha üstün ve daha geniş perspektiftir. Tabiî ki doğru oluşturabilirseniz. Tıpkı 1460 Trabzon maçında olduğu gibi. Sinerjik güç oluşturmanın takım ateşini yakmanın 5 sırrı vardır.

1-     Dostluk: güven ve dürüstlüğü süreklilik ve kalıcılığı, sadakati simgeler (tıpkı Oğuz hocanın Dijeau’yu İskender ile değiştirecekken gol atınca Cafercan-Vedat değişikliğine gitmesine Cafercan ve İskender’in kırılmamaları)

2-     Empatik iletişim: kendini karşısındakini tam ve doğru olarak algılama ve anlamayı simgeler ( kenardan Oğuz hoca ile oyuncular arasındaki bağ)

3-     İş ve güç birliği: sinerji ve uyumu tutku ve heyecanı simgeler ( sahadaki oyuncularla seyircinin birlikteliği)

4-     Yeterlilikler: potansiyeldeki bilgi ve beceriyi simgeler ( Oğuz hocanın ve Ali Güzeldal’ın takım yönetimi)

5-     Uygun kompozisyon: birbirini tamamlayıcı yetenek ve yeterlilikten oluşan sinerjik gücü simgeler ( Boluspor takımındaki oynayan 11 ve yerlerine girenleri örnek gösterirsek)

Bu sırları bilerek yola çıkan Boluspor’da ki takım ruhu

**Bireysellik yerini ortak akıl ve çalışmaya bırakmıştır

**Bilgi ve kaynakların paylaşımı en üst düzeyde olmuştur.

**Koordinasyon artmış kısımlar arası bütünleşme oluşmuştur.

**Yaratıcılık artmış

**Yetkilendirme, güçlendirme ve inisiyatif kullanımı artmıştır

Bunlar hepimizin görmek ve özlemini çektiğimiz şeyler değil miydi? Takım ruhu işte size bunu sağlar. Bu başarının devamını yakaladığınızda herkes sizinle bütünleşecektir. Dün akşam Atatürk Stadında olduğu gibi!!!

YORUM EKLE
YORUMLAR
sena aygün
sena aygün - 7 yıl Önce

bu bir kompozisyon değil hoca bana 0 verdi

SIRADAKİ HABER

banner124