Transfer dönemi başladı

TFF Genel kurulunda yabancı sayısı görüşüldü ve önümüzdeki yıl PTT 1. Lig takımlarının ilk 18'e 3 yabancı almasını kararlaştırdı. Diğer yandan transfer dönemi ise 20 Haziran Perşembe (dün) resmen başlarken, 6 Eylül’de tamamlanacağı açıklandı.

 Transfer dönemi başladı

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, bugün gerçekleştirdiği mali genel kurulda önemli kararlara imza attı. En çok merak edilen yabancı sınırlaması kararında ise değişiklik yapıldı. Buna göre artık Süper Lig kulüpleri ilk 18'de 3 yabancı bildirebilecek. Bunun yanında PTT 1. Lig müsabakalarında, 18 kişilik müsabaka isim listesine 2 tanesi Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Kırgızistan vatandaşı olmak şartıyla en fazla 5 yabancı uyruklu futbolcu yazılmasına ve oynatılmasına karar verildi. TFF ayrıca toplantıda; Futbol Müsabaka Mevsimi, Transfer ve Tescil Dönemleri, Yetiştirme Tazminatı Miktarları, Yabancı Uyruklu Futbolcu Uygulamaları, Alt Yapı Fonları, Spor Toto Süper Lig Oyuncuların Uygunluğu, Spor Toto 3. Lig Oyuncuların Uygunluğu, Profesyonel Futbolcu Özel Sigorta Teminat Miktarları, İşlem Gideri, Emeklilik Hakkı Kazanma Ödentisi Referans Bedelleri, Kulüp Tescil ve Aidat Ücretleri, Yabancı Uyruklu Teknik Adamlarda Aranacak Şartlar, Teknik Adamların Referans ve Vize Ücretleri ile Futbolcu Temsilcileri Vize Ücreti konularını görüştü.

Yeni sezon için önemli ayrıntılar

2013-2014 futbol sezonunda uygulanmak ve 1. Transfer ve Tescil dönemi başlangıcından itibaren geçerli olmak üzere Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu tarafından görüşülüp karara bağlanan hususlar şöyle:

Futbol müsabaka mevsimi

Müsabaka mevsiminin 20 Haziran 2013 ile 31 Mayıs 2014 olarak tespitine, zorunlu nedenlerle bu sürelerin değiştirilebilmesine, UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi'ne katılacak olan kulüplerimizin bu hükümlerin dışında tutulmasına karar verildi.

Transfer dönemi başladı

2013-2014 Futbol Sezonunda 1. Transfer ve Tescil Dönemi 20 Haziran Perşembe (dün) resmen başlarken, 06 Eylül 2013 tarihinde tamamlanacak ve 2. Transfer ve Tescil Döneminin 07 Ocak 2014 tarihinde başlayıp 03 Şubat 2014 tarihinde sona erecek.

PTT 1.Ligde yetiştirme bedeli 50 Bin TL

Yetiştirme tazminatının hesaplanmasına ilişkin olarak kulüplerin dört ayrı kategoriye ayrılmasına ve İkinci Kategori PTT 1. Lig Kulüpleri 50.000 TL verilmesine karar verildi.

PTT 1. Lig yabancı uyruklu futbolcu uygulaması

2013 – 2014 Sezonunda, PTT 1. Lig takımlarının 3 yabancı uyruklu futbolcu ile sözleşme imzalayabilmelerine ve bir önceki sezon sonunda Spor Toto Süper Liginden düşen takımların yabancı uyruklu futbolcu kontenjanını boşaltmaları halinde bu hakkı kullanabilmelerine, Ayrıca bir üst fıkrada belirtilen 3 yabancı futbolcuya ilaveten PTT 1. Lig Takımlarının Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Kırgızistan ülkelerinin vatandaşı olan en fazla 2 futbolcu ile Profesyonel Futbolcuların Statüsü ve Transferleri Talimatı hükümlerine uygun sözleşme imzalayabilmelerine, PTT 1. Lig müsabakalarında, 18 kişilik müsabaka isim listesine 2 tanesi Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Kırgızistan vatandaşı olmak şartıyla en fazla 5 yabancı uyruklu futbolcu yazılmasına ve oynatılmasına, PTT 1. Ligde sözleşme imzalayan yabancı uyruklu futbolculardan alt yapı fonu alınmamasına, Kulübün sezon sonunda Spor Toto Süper Lige yükselmesi halinde, sözleşmesi devam eden yabancı uyruklu futbolcuların, kulübün yabancı uyruklu futbolcu kontenjanında sayılmasına, kulübün Spor Toto 2. Lige düşmesi halinde, sözleşmesi devam eden yabancı uyruklu futbolcuların müsabakalarda oynatılmamasına karar verildi. Spor Toto Süper Lig, PTT 1. Lig, Spor Toto 2. Lig, ve Spor Toto 3. Ligde takımları bulunan kulüplerde statü ve talimatlarda belirtilen istisnalar dışında yabancı uyruklu amatör futbolcu oynatılamayacak.

Profesyonel futbolcu özel sigortaları

Spor Toto Süper Lig, PTT 1. Lig, Spor Toto 2. Lig ve Spor Toto 3. Lige dahil kulüplerin, profesyonel futbolcularını yurt içinde ve dışında yapacakları maçlarda, antrenmanlarda, maç ile antrenmanlara gidiş ve gelişlerde, taşıtlarda meydana gelmesi muhtemel kazalar ve sakatlıklar için kısmi veya daimi maluliyet ve ölüm hallerine karşı sigorta teminat miktarları üzerinden Federasyonca belirlenecek özel sigorta şirketine sigorta ettirmelerine karar verildi. Buna göre futbolcunun ölümü halinde 100.000 TL, daimi maluliyeti halinde 100.000 TL, hastalık ve tedavi masrafları için ise 10.000 TL ödenecek.

Emeklilik hakkı kazanma ödentisi (EHKÖ)

Türkiye Futbol Federasyonu Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakfına, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan profesyonel futbolcuların her birinin, bir defaya mahsus olmak üzere transfer ve vize işlemlerinde; Kulüpler Emeklilik Hakkı Kazanma Ödentisi olarak PTT 1.Lig takımları 1000 TL ödeyecek. Emeklilik Hakkı Kazanma Ödentisi adı altında Türkiye Futbol Federasyonu Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakfı banka hesaplarına futbolcular adına kulüpler tarafından yatırılmasına, kulüplerin ödedikleri Emeklilik Hakkı Kazanma Ödentisi'ni futbolcuların ilk transfer ödemelerine ilişkin hak edişinden mahsup edebilmelerine, bu paraların yatırıldığı belgelendirilemeyen futbolcuların vize ve tescil işlemlerinin yapılmamasına, karar verildi.

PTT 1.Lige yabancı hoca yok

Spor Toto Süper Lig dışındaki liglerde hiçbir unvan altında yabancı uyruklu teknik adam çalıştırılmamasına karar verildi.

Teknik adamların vize cüzdanı, vize ve referans bedelleri

TFF Teknik Direktör UEFA Pro Lisans Vize Cüzdanı 130 TL

TFF A Lisans UEFA A Lisans Vize Cüzdanı 100 TL

TFF B Lisans UEFA B Lisans Vize Cüzdanı 65 TL

TFF Amatör Çalıştırıcı Tff C Lisans Vize Cüzdanı 45 TL

TFF Teknik Direktör UEFA Pro Lisans Vize Uygulaması 130 TL

TFF A Lisans UEFA A Lisans Vize Uygulaması 100 TL

TFF B Lisans UEFA B Lisans Vize Uygulaması 65 TL

TFF Amatör Çalıştırıcı TFF C Lisans Vize Uygulaması 45 TL

Masör Vize Cüzdanları 45 TL

UEFA D ve UEFA E Çalışma alanları yok

Referans Ücreti Referanssız Referanslı Dernek Ücreti

PTT 1. Lig Teknik Sorumlusu 8.400 TL 2.800 TL 2.800 TL

PTT 1. Lig Antrenörü 2.850 TL 950 TL 950 TL

PTT 1. Lig Kaleci Antrenörü 2.025 TL 675 TL 675 TL

PTT 1. Lig Gençlik Gel. Tk. Sor. 900 TL 300 TL 300 TL

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2013, 20:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124