Tüfad, Amatör kümenin sorunlarını masaya yatırdı

Bolu Amatör Spor Kulüplerinde her geçen gün kan kaybı yaşanması kulüp yöneticilerini bir araya getirdi. Yaşanan sıkıntılar geçtiğimiz gün Tüfad binasında masaya yatırılarak çözüm...

Tüfad, Amatör kümenin sorunlarını masaya yatırdı

Bolu Amatör Spor Kulüplerinde her geçen gün kan kaybı yaşanması kulüp yöneticilerini bir araya getirdi. Yaşanan sıkıntılar geçtiğimiz gün Tüfad binasında masaya yatırılarak çözüm arandı. ASKF başkanlığının organize ettiği ve öncülüğünü Tüfad’ın yaptığı toplantıda takımların tüm sorunları, çözüm önerileri ve alınması gereken önlemler masaya yatırıldı. Yaklaşık 3,5 saat süren toplantıya Boluspor Profesyonel Futbol Şube Sorumlusu Sefa Meral ve Boluspor alt yapı takımlarından sorumlu İlker Aktaş da katıldı.

 

Haber: Volkan Yılmaz

Salı akşamı TÜFAD binasında yapılan ve Boluspor Profesyonel Futbol Şube Sorumlusu Sefa Meral ve İlker Aktaş’ın da konuk olduğu toplantıda amatör spor kulüplerinin sorunları dile getirildi. Toplantının başında TÜFAD başkanı İrfan Ulusan söz alarak amatör spor kulüplerinin sorunlarını dile getirdi ve Boluspor Profesyonel Futbol Şube Sorumlusu Sefa Meral soruları cevaplayarak konulara açıklık getirmeye çalıştı. TÜFAD Başkanı İrfan Ulusan öncelik olarak iki kurumun Boluspor ve Bolu Belediyesinin Amatör Spor Kulüplerine sahip çıkmadıklarını dile getirdi.

BÜYÜK FİRMALAR AMATÖR KÜMEYE DESTEK OLMALI

Ulusan daha sonra sözlerine şu şekilde devam etti. Ulusan yapmış olduğu konuşmada “Bu konuda benim çıkardığım üç tane madde var. Bunlardan ilk olarak Belediye ile başlayalım. Belediye amatör takımlara her sezon başında sponsor bulabilir ve bunu zorunluluk haline getirebilir. Örneğin Beko Basketbol Ligine bakın büyük takımlar bile sponsor buluyorlar. Eğer her sene 10 takım varsa ve bu takımların her birine bir tane sponsor bulunabilir. İlimizde bir sürü büyük firma var. Örneğin Bolu Çimento, Filiz Makarna, Beypiliç gibi büyük firmalar bu kulüplere sponsor olabilir ve bunun önceliğini Bolu Belediyesi yapabilir. Eğer biz bu kurumları bu işin içine çekemezsek Bolu Amatör Ligi çok daha geriye gider. Belediye ayrıca burada yapılacak olan antrenman günlerinde otobüs servisi yapılabilir. Amatör evi yapıldıktan sonra burada bir kafeteryada olacak ve burası daha aktif hale gelecek ve buraya otobüs servisi olabilir. Belediyenin yapması gereken işlerden birisi de lige bir isim verilmesidir. Bolu amatör ligi olarak değil de örneğin ‘Bolu Filiz Makarna Amatör Ligi’ diye adlandırılabilir. Şimdi de gelelim bu konuda önemli bir kurum olan Boluspor’a. İlk olarak Akademi takımlarına oyuncu amatör takımlardan alınmalı dışardan oyuncu alınmamalıdır. Bu şekilde akademi ligine harcadığınız maliyette azalacaktır. İkinci olarak Boluspor’dan ayrılan oyuncular takip edilmiyor ve oyuncular harcanıyor. Bunları takip eden bir birim kurulmalıdır. Gelelim üçüncü ve en önemli soruna, Boluspor amatör takımlardan yaş gruplarından aldığı oyuncular için amatör takımlara para ödemelidir. Amatör kulüpler bunlardan da beslenebilir” dedi.

AMATÖR KÜMEDEN OYUNCU ALMAYI BİZDE İSTİYORUZ

Boluspor’la ilgili olan sorulara tek, tek cevap vermeye çalışan Boluspor Profesyonel Futbol Şube Sorumlusu Sefa Meral cevaplarını şu şekilde dile getirdi. Meral yaptığı açıklamada “Oyuncu seçimi yaparken illaki şuradan alalım buradan alalım demiyoruz. Hocalarımız gelip izliyor ve seçiyor çünkü biz hocalarımıza şunları söylüyoruz, biz sizden başarı istiyoruz. Dışardan şu ana kadar sadece üç oyuncu geldi zaten birisi de geri gitti. Gelen oyuncularda referansla geldi. Ekibimiz gidip oyuncuları izliyor ve bize hocalar iyi oyuncuların alınması için baskı kuruyor. Bizimde buna karşı gelip dışardan oyuncu alamayız kendi şehrimizden amatör kümeden oyuncu almalıyız dememiz etik olmaz. Amatör takımlardan oyuncu almayı bizde istiyoruz. Dışardan oyuncu getirmektense kendi ilimizden oyuncular yetişsin istiyoruz. Ama o şekilde bir kaynak yakalayamıyoruz. O şekilde bir oyuncu kaynağı yakalayabilsek para da verebiliriz. Şu şekilde bir şey belirtmek istiyorum, ama umarım sözlerim yanlış anlaşılmaz. Siz şu an bir yere amatör spor kulüpleri için para istemeye gittiğiniz de Boluspor önünüze çıkıyordur. Düzce de profesyonel bir takım yok bildiğiniz üzere ve yaklaşık 64-65 tane amatör kulüpler var. Bu da neden kaynaklanıyor orada bütün kaynaklar amatör kulüplere yönelmiş ama Bolu’da Boluspor olduğu için bütün kaynaklar şu an Boluspor’a yöneliktir. Boluspor’un transfer politikasını eleştiriyorsunuz yanlış diyorsunuz ama siz yanlış biliyorsunuz. Öncelikle 75-80 yılları arasında ki Boluspor transfer politikasıyla bugünkü transfer politikasını karşılaştırırsanız büyük hata yapmış olursunuz. PTT 1.Lig de Boluspor’un transfer politikası neyse bütün takımların da aynıdır. Bunun sebebine gelince daha önce 5 yıllık sözleşme yapılıyordu, fakat şimdilik uzun süreli sözleşme yaparsanız bir rakam koymanız gerekiyor ve kimse bu sorumluluğu alamaz bu yüzden kısa süreli sözleşmeler yapılıyor. Yani oyuncuya en fazla bir sene taahhüt edebiliyorsunuz. Şu an PTT 1.Ligdeki çoğu takım birçok oyuncusunu kiralık olarak oynatıyor. PTT 1.Ligde 1 milyon 200 bin liraya oyuncu transfer eden var bizim en pahalı transferimiz 300 bin liradır. Boluspor’da son beş yılda beş tane kongre gerçekleştirildi ve bu sene de bir kongre yapılacaktır. Önümüzde ki sene için bir karar alma şansımız yok çünkü bir kongre var ve ne olacağı belli değil. Ama biz bu sene yapılacak olan kongrede en az üç yıllık bir plan hazırlamayı düşünüyoruz. Diyorsunuz ki Boluspor Amatör Kulüplerin parasını almış. Ama buna ne ben, ne başkanımız, ne de Belediye olarak buna izin vermez. Boluspor’da da büyük sponsorlar yok, biz çıkıp dolaşıp sponsor arıyoruz ve eğer sizde yönetici iseniz sizde bu şekilde kaynaklar yaratabilirsiniz. Boluspor’un ek bir geliri olsa amatör kulüplere de destek olması lazım elbette ama biz kendimiz gidip buluyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128