Tuğba’lı Milliler çeyrek finalde! 55-44

A Milli Kadın Basketbol Takımımız, B Grubu’ndaki ikinci maçında Kanada’yı 55-44’lük skorla mağlup etti. Maçta Bolulu sporcu Tuğba Palazoğlu 8 sayı, 2 ribaund ve 1 asistle yıldızlaştı.

 Tuğba’lı Milliler çeyrek finalde! 55-44

Ülkemizde düzenlenen 2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası’nda mücadele eden A Milli Kadın Takımımız, B Grubu’ndaki ikinci maçında Kanada’yı 55-44’lük skorla mağlup etti. Bu sonuçla Millilerimiz, grubunu ilk sırada tamamlayarak çeyrek finale yükselme başarısını da elde etti. Ankara Spor Salonu’nda yaklaşık 11.000 kişinin izlediği mücadeleyi FIBA Avrupa ve Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel,  Türkiye Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeleri, TBF Genel Sekreteri Celal Arısan ve Milli Takım yetkilileri de takip etti. Millilerimiz mücadeleye Işıl Alben, Birsel Vardarlı Demirmen, Şaziye İvegin Üner, Lara Sanders ve Nevriye Yılmaz beşiyle başlarken,  Kanada ise Kia Nurse, Shona Thorburn, Kim Gaucher, Miranda Ayim ve Tamara Tatham beşiyle parkede yer aldı. Oyuna hızlı başlayan Millilerimiz, Lara Sanders’ın pota altından bulduğu basketlerle ilk iki dakikayı 2-4 önde geçti. Hücumlarda Shona Thorburn ile skor üreten Kanada, Tamara Tatham’ın serbest atışlarıyla da durumu 9-7’e getirdi. Bu bölümde Işıl, Sanders ve Nevriye üçlüsüyle 6-0’lık seri yakalayan Millilerimiz, üstünlüğü de yeniden eline aldı (9-13). Son dakika içerisinde Işıl Alben ile turnike basket bulan Ay Yıldızlılarımız'a karşı, Kanada’nın Gaucher’ın serbest atış çizgisinden tek atışı sayıya çevirmesiyle skor 17-17’ye geldi ve ilk periyot da bu skorla tamamlandı. İkinci periyotun başında iki takımda hücumda skor üretmekte zorlanırken, 15. dakikada skordaki eşitlik bozulmadı: 20-20 Mola alan A Milli Kadın Takımımız, hücumda skor üretmekte zorlanmasına karşın savunmada geri adım atmadı. Ay Yıldızlılarımız, mücadelenin ilk yarısını da Lara Sanders’ın turnike basketiyle 22-24 önde kapattı. Üçüncü periyotta ilk sayılarını Nevriye Yılmaz ile bulan A Milli Kadın Takımımız, pota altında Lara Sanders’ın da basketiyle 25. dakikada skoru 24-28 yaptı. Temponun düştüğü dakikalarda iki ekip de skor bulmakta zorlanırken, Millilerimiz Esmeral Tunçluer’in üç sayılık basketiyle 28.dakikada 5 sayılık farkı yakaladı: 26-31 Ancak son iki hücumda önce Fields, ardından da Gaucher’ın basketleriyle skora bir kez daha denge geldi. Üçüncü periyot, 31-31 eşitlikle sona erdi.

TUĞBA SAHNEDE

Lara Sanders ve Nevriye Yılmaz’ın boyalı alandan bulduğu basketlerle mücadelenin final periyoduna giren Millilerimiz, buna karşın potasında Ayim ve Gaucher’ın sayılarına engel olamadı. Nevriye’nin savunmaya getirdiği enerji ve hücumda da Birsel ile Tuğba’nın basketleriyle Ay Yıldızlılarımız, 37.dakikada 7 sayılık farkı yakaladı: 37-44 Bu dakikadan sonra tempoyu istediği gibi ayarlayan A Milli Kadın Takımımız, Lara Sanders’ın da hücumda bulduğu sayılarla maçtan 44-55 galibiyetle ayrıldı.

 

Kanada (44): Miah-Marie Langlois 5 (2 ribaund), Kia Nurse (1 ribaund), Shona Thorburn 5 (1 ribaund- 1 asist), Courtnay Pilypaitis, Kim Gaucher 9 (4 ribaund- 2 asist), Miranda Ayim 6 (5 ribaund), Nirra Fields 6 (2 ribaund- 1 asist), Katherine Plouffe 9 (2 ribaund- 1 asist), Lizanne Murphy (5 ribaund), Tamara Tatham 4 (5 ribaund), Krysten Boogaard, Michelle Plouffe

 

Türkiye (55): Tuğçe Canıtez (1 ribaund), Cansu Köksal, Birsel Vardarlı Demirmen 7 (2 ribaund- 6 asist), Begüm Dalgalar, Esmeral Tunçluer 3 (1 ribaund), Tuğba Palazoğlu 8 (2 ribaund- 1 asist),  Işıl Alben 6 (6 ribaund- 2 asist), Nevriye Yılmaz 13 (5 ribaund- 1 asist), Lara Sanders 18 (6 ribaund- 1 asist), Tilbe Şenyürek, Şaziye İvegin Üner (2 asist), Bahar Çağlar (3 ribaund)

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2014, 15:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124