Tüm zorluklara rağmen şampiyon Taşkesti

Okul müsabakaları Yıldız Kızlar Voleybol mücadelelerinde zor şartlara rağmen elleriyle kazıya kazıya şampiyonluğa ulaşan Taşkesti Ortaokulu'nun Beden Eğitimi Öğretmeni Ayşegül Aksay Begeç şampiyonluğa uzanan bu zorlu yolda nasıl çalıştıklarını ve başarıya nasıl ulaştıklarını anlattı.

 Tüm zorluklara rağmen şampiyon Taşkesti

Özel Haber: Volkan YILMAZ

Okul müsabakaları Yıldız Kızlar Voleybol mücadelelerinde büyük bir başarıya imza atan Taşkesti Ortaokulu şampiyonluğa uzandı. Bu seneye kadar ilçe veya belde takımlarının böylesine bir başarının olmadığı veya çok az olduğu düşünülecek olursa Taşkesti Ortaokulu büyük bir başarıya imza atarak zor şartlara rağmen şampiyon oldu. Şampiyon okulun Beden Eğitimi Öğretmeni ve eski voleybolcu Ayşegül Aksay Begeç bu zorlu yolda yaşadıkları sıkıntıları anlattı. 5 yıldır bu okulda görev yaptığını belirten Begeç 3 yıldır bu turnuva için Bolu'ya gelip gittiklerini dile getirirken bu senenin sonunda başarıya ulaştıkları için çok mutlu olduğunu dile getirdi. Açıklamasında Begeç şunları söyledi. "Ben bu çocukları 5.sınıfta aldım, onların buraya gelişinin üçüncü senesi. 3.senenin sonunda bu şekilde bir başarı sağlayarak, şampiyon olarak beni de onure ettiler. Ayrıca çocukların kendilerine de bir güven geldi. Biz çok zor şartlar altında buraya geliyoruz. 80km'lik bir yolu geliyoruz, tekrar 80km'lik yolu dönüyoruz. Ayrıca sadece 80km ile de kalmıyor. Bu öğrencilerimden 5 tanesi köylerde yaşıyor ve köylerinden kalkıp geliyorlar. Bir maçımızda yoğun kar yağışından dolayı köy yolları kapalı olmasına rağmen öğrencinin babası traktör ile öğrenciyi okula getirdi. Yani biz aslında çok zor şartlar altında çalışıyoruz. Bizim bir kapalı spor salonumuz yok. Biz taş bir bahçede çalışıyoruz. Bir top en fazla bir ay yetiyor, yırtılıyor. Bolu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünden yardım ediyorlar. Hava şartlarını biliyorsunuz. Taşkesti aşağıda kalan bir yer ama çok rüzgar alan bir yer. Yani çok soğuk olan bir yer ve çalışmak gerçekten çok zor. Ama üç senenin sonunda çocukların hem maç tecrübeleri oldu hem de kendilerine güvenleri geldi ve bu üç senenin sonunda bu zorlu şartlara rağmen şampiyonluğa ulaştık. Emeğimizin karşılığını aldık bu yüzden çok mutluyuz. Kendileri farkında değiller ama bu zor şartlara rağmen çok yol kat ettiler ve çok iyi bir yere geldiler, çok büyük bir başarıya imza attılar."

"Tırnaklarıyla kazıya kazıya başardılar"

130 kız öğrencinin içinden seçilen bu şampiyon 10 öğrencinin elleriyle kazıya kazıya bu noktaya geldiklerini söyleyen Ayşegül Aksay Begeç "Okulumuzda 300 öğrenci bulunmaktadır. Bunun 130 tanesi kız, biz bu 130 kız arasından seçtik. Ben 5 yıldır önce atandım buraya ve 5 yılın sonunda başarıya ulaştık. Yani şunu söylemeye çalışıyorum aslında, bir senelik bir çalışma ile asla başarıya ulaşamazsınız. Bugüne kadar başarılı bir sonuç çıkmamış bir okulda çok iyi bir çalışma ile başarıya ulaştık. Yani öğrencilerim tırnakları ile kazıya kazıya bu noktaya geldiler. İlk defa grup maçlarına gidecek çocuklarım. İlk defa beraber il dışına çıkacağız, bir yerlere gideceğiz. Şimdi onlar buraya da ilk geldikleri zaman bile çok heyecanlıydılar ki şimdi şehir dışına çıkacaklar ve aşırı derecede heyecanlılar. Orada mücadele edeceğimiz takımlara da bağlı tabi ama biz gruplardan çıkmayı ve ilerleyebildiğimiz kadar ilerlemeyi hedefliyoruz" dedi.  

"Ailelere tek tek teşekkür ediyorum"

Okula ilk atandığı yıllarda voleybol adına çok sıkıntılar yaşadığını dile getiren Ayşegül Aksay Begeç "Aileler ilk okula atandığım zamanlarda kapalılardı. Bu durum bence öğretmenle ilgilidir. Öğretmen aile ile konuştuğu zaman bu sorunları çok rahat bir şekilde halledebilir. Aileler tabi ki çocuğunun başarılı olmasını istiyor. Çoğu aile TEOG sınavı olduğunu ve sınava hazırlanarak iyi bir liseye gitsin istiyor. Sadece matematiği iyi olsun, Türkçesi iyi olsun istiyor. Ama ben çocukların ailelerine de tek tek teşekkür ediyorum. Çünkü onlarda çok büyük özveri gösterdiler ve bu başarının mimarlarındanlar. Elbette önüne taş koyan aileler ile karşılaştık ama Allaha şükür onlarda alıştı. Taşkesti halkı da alıştı. Bu zamana kadar sadece güre, futbol spor branşları olan bir yerde voleybol olması başta absürt geldi insanlara ama sonrasında onlarda alıştılar. Bu başarı artık örnek olacaktır ve yeni gelecek oyuncular için bu başarı ateşleyici, hırs verici bir güç olacaktır diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Son olarak Ayşegül Aksay Begeç bu zorlu yolda asla kendilerini yalnız bırakmayan Okul Müdürü Mehmet Arıkan'a ve destek olan tüm herkese teşekkürlerini iletti.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2016, 13:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner124