Türker'den Bolulu hakemler hakkında şok iddia

HT Gazetesi Spor Yazarı Atilla Türker “Ülke hakemliği ve evrakta sahtecilik!” başlıklı dünkü yazısında Bolu’da görev yapan hakemler hakkında ilginç iddialarda bulundu. Türker Bolulu hakemlerin hapis cezası aldığını yazdı.

 Türker'den Bolulu hakemler hakkında şok iddia

İşte Bolu spor kamuoyunda şok etkisi yaratan köşe yazısı:

“Dostlar sık sık soruyor, “Ne olacak bu ülke hakemliğinin hali” diye...

Anlatayım.

Elimde bir mahkeme kararı var. Ne mi bu karar? Bolu İl Hakem Kurulu üyeleri hakkında verilen hapis cezası kararı...

Cezanın mahiyeti ne mi? Özel belgede sahtecilik.

Kimlere mi verildi bu ceza... Bolu İl Hakem Kurulu Başkanı Ayhan Şentürk’ün yanı sıra... Diğer 4 üye Hasan Karakurt, Elvan Kuzeytepe, İsmail Karaca ve Ayhan Uygur’a...

Ceza ne kadar mı? Her birine 1 yıl 15 gün.

Niye mi verildi?.. Mahkemenin gerekçesi şu: Bolu’da oynanan 15 yaş grubundaki bazı maçları 1 hakem yönetmesine karşın... 3 hakem görev yapmış gibi gösterilerek... Bordro hazırlanması... Bu bordroların Türkiye Futbol Federasyonu’na gönderilmesi... Para tahsis edilmesi... Ve bu doğrultuda... İştirak halinde... “Özel belgede sahtecilik suçu” işlenmesi... Nedeniyle.

Bolu 1. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından verilen cezanın tarihi 24 Aralık 2014... Yani yakın bir tarihte.

Şu da var. Kesinleşmiş bir karar bu... Temyize gidilmedi.

Belirteyim. Bolu İl Hakem Kurulu Başkanı Ayhan Şentürk, bu cezaya rağmen, görevine aynen devam ediyor. Keza diğer 4 üyeden 3’ü de.

KOLTUK TATLI

Elimdeki iddianame ve mahkeme kararı doğrultusunda... Olayı özetleyeyim: 3 yıl önce... Bolu hakemlerinden Ahmet Elarslan, “Şehrimizde sahtekarlık yapıldı. 15 yaş grubundaki bazı maçları tek hakem yönetmesine karşın, 3 hakem yönetmiş gibi gösterilerek, menfaat sağlandı” diyerek... Cumhuriyet Savcılığı’na başvuruda bulundu. Tüm bilgi ve belgeleri de sundu. Savcılık soruşturma başlattı. Soruşturmaya konu olan 23 maçın raporları incelendi. Tüm hakemlerin, antrenörlerin, saha komiserlerinin ve ilgililerin ifadeleri alındı.

Bu şekilde... Savcı Necip Topuz... Bolu İl Hakem Kurulu’ndaki kişiler hakkında hem dolandırıcılık, hem de özel belgede sahtecilik suçundan dava açtı. Ayrıca... 16 hakeme de dolandırıcılık suçundan ceza verilmesini talep etti. Çünkü... İddiaya göre... Bu 16 hakem... Maçlarda görev yapmadıkları halde... Görev yapmış gibi gösterilmişti. Şahsi hesaplarına... Para yatırılmıştı. Yatıran da... Türkiye Futbol Federasyonu idi.

Haliyle... TFF de mağdur olarak bu hukuki sürece dahil oldu.

Sonuç olarak... Yargılama yapıldı. Bolu İl Hakem Kurulu başkanı ve de üyeleri hakkında 1 yıl 15’er gün hapis cezası verildi. Hakemler ise beraat etti.

Hemen bir not vereyim. Bolu İl Hakem Kurulu Başkanı Ayhan Şentürk ve ekibi 8 yıldır bu koltukta oturuyor. Koskoca Bolu’da ulusal klasmanda sadece 1 gözlemci var. O da Ayhan Şentürk’ün ta kendisi... Yani Ayhan Şentürk, profesyonel liglerde maçların kaderini belirleyen hakemlerin kaderini belirliyor!

Ayhan Şentürk’ün kuruldaki muhterem arkadaşları da Bölgesel Amatör Lig’de gözlemcilik yapıyorlar. Adalet dağıtıyorlar!

BIRAKAN AHMET OLDU

Son olarak... Cumhuriyet Savcılığı’na başvurarak bu süreci başlatan hakemAhmet Elarslan’ın durumunu merak ediyor musunuz?

Bu sezon başında... Türkiye Futbol Federasyonu’na... 1 yazı yolladı... Sadece 1 cümlelik bir yazı bu...

Aynen şöyle:

- “2004 yılında lisanslı olarak başladığım futbol hakemliğini, özel evrakta sahtecilik suçundan hapis cezası alan Bolu İl Hakem Kurulu’nun tekrar görev atanması ile birlikte bırakıyorum.”

Ve... Bıraktı Ahmet Elarslan.

Bolu’daki malum muhteremler gayet huzurlu bir şekilde koltuklarında otururlarken... Göreve tekrar atanmanın mutluluğunu yaşarlarken... Bırakan Ahmet Elarslan oldu.

Evet... Yazı bitti. Bu kadar!

Ülke hakemliğinden bir kesit vereyim istedim sadece...”

Spor Merkezi

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2016, 16:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124