banner120

Türkiye’nin Spor Elçileri

Gençlik ve Spor Bakanlığı, uluslararası müsabakalara katılan sporcularımızın, ülkemizi en etkili şekilde temsil edecek elçiler olarak konumlandırılması amacıyla Türkiye’nin Spor Elçileri projesini başlatıyor.

Türkiye’nin Spor Elçileri

Haber: Ceylan Beykoz

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, projenin ilk etabında, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunlarına katılacak olan milli sporcuların, Türkiye’nin spor elçileri ilan edildiğini açıkladı. 

Gençlik ve Spor Bakanlığı, uluslararası müsabakalara katılan sporcularımızın, ülkemizi en etkili şekilde temsil edecek elçiler olarak konumlandırılması amacıyla Türkiye’nin Spor Elçileri (Faces of Turkey) projesini hayata geçiriyor. Türkiye’nin Spor Elçileri projesi ile uluslararası müsabakalarda yer alan sporcularımızın, ülkemizi en etkili şekilde temsil edecek elçiler olarak konumlandırılması amaçlanıyor. 

Türkiye’nin Spor Elçileri projesi; ülkemizi uluslararası platformlarda temsil eden, başarılarının yanı sıra kişilik ve itibarları ile toplumda rol model olan sporcularımızın, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenecek eğitim, atölye ve etkinlikleriyle, ülkemizin tanıtımını yapan, milli ve manevi değerlerimize, kültürel mirasımıza sahip çıkan, tutkulu, cesur, güvenilir ve iletişim gücü yüksek elçilere dönüşmesini sağlayacak.

Projenin ilk etabında, 23 Temmuz - 8 Ağustos tarihleri arasında Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenecek Olimpiyat Oyunları’na katılacak olan milli sporcularımız, ülkemizin spor elçileri ilan edildi.

Bakan Kasapoğlu proje kapsamında bugüne kadar cimnastik, atletizm, boks, güreş, kadın voleybol, okçuluk, judo, tekvando, yüzme, halter, atıcılık branşlarında olimpiyata katılacak sporcuları kamplarında ziyaret ederek hazırlıkları yerinde inceledi.

Milli sporculara hediye kitleri takdim edildi

Milli sporcularımıza elçiliklerini taçlandırmak için takdim edilen hediye kitlerinde; pasaport kılıfı, valiz etiketi, farklı ülkelerden sporcu arkadaşlarıyla oynarken ülkemizi tanıtabilecekleri bir bilgi yarışması, elde edecekleri sonuçlar ne olursa olsun bizler için her zaman şampiyon olduklarını sembolize eden madalyalar ve özel olarak hazırlanmış tişörtler bulunuyor. Sporcular için hazırlanan tişörtler kadınlar tarafından özel olarak üretildi

Sporcular için özel olarak hazırlanan tişörtler, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ortaklığında yürütülen, kadınların iş gücü piyasasına katılımının sağlanması için sürdürülebilir kaynaklar yaratmayı hedefleyen "Kadının Güçlenmesi ve Sosyal Uyum Projesi" kapsamında üretildi.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki kadınlarımızın el emeği, göz nuru, alın teri ile tek tek işledikleri Faces of Turkey logomuzun kalbinizin üzerinde olmasını, size güç vermesini, bu ülkenin kalbinin sizinle çarptığını bilmenizi istedik. Türk sporcusunun vatan, millet ve spor sevgisini temsil eden bu tişörtler; iyi kalpli, çalışkan, fedakar, cana yakın, güzel yüzlü, yardımsever kadınlarımızın; analarınızın, ablalarınızın, kardeşlerinizin sizlere armağanı.” sözleriyle elçilerimizin tişörtlerinin manevi değerinin altını çizdi.

Türkiye’nin Spor Elçileri projesinin ilerleyen etaplarında, spor elçisi ilan edilen Olimpik sporcularımıza, Paralimpik sporcularımız ve yurt dışındaki takımlarda forma giyen milli sporcularımız da katılacak

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2021, 15:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124