STRESTEN MUTLULUĞA

                  “Enerji-EFT Tekniği ( Duygusal Özgürlük Tekniği)” Nedir?
Fiziksel beden olduğu gibi bir de enerji bedeni vardır. Bedende kan damarları gibi enerji damarları, enerji meridyenleri vardır. Çok sayıda enerji noktaları vardır. Bunların içinde akupunktur noktaları olarak da bilinen14 hatırlanması kolay meridyen vardır. Fiziksel bedeningıdası besin, enerji bedenin gıdası da enerjidir.
Nedir Enerji- EFT tekniği; Kısaca bireyin enerji bedenindeki enerji blokajlarının açılarak enerji akışının sağlıklı hale getirilmesi ve kişiye ihtiyacı olan enerji formunun takviye edilmesini sağlayan bir tekniktir.Çok farklı hissettirir ve gerçekten farklıdır.
Tekniğin Tarihine Bir Göz Atalım
EFT’nin kökeni çok eski çağlara kadar gider ve aslı doğuÇin tıbbına dayanır. EFT tekniği iğnesiz akupunktur olarak tarif edilmektedir. Akupunktur ve akupresur yöntemleri ortak kullanılarak geliştirilmiş ve teknik günümüzde en kolay kullanılır haliyle uygulanmaktadır.
1980’lerde,  Klinik Psikolog Dr. RogerCallahan bireylerin korku ve fobilerini aşabilmeleri için yöntemler arıyordu. Meridyen noktalarına vuruşların duyguları etkilediğini keşfeden John Diamond ile birlikte çalışmaya başladı. Dr. Callahan, su fobisi olan “Mary” adlı hastasına uzun zamandır birçok yöntem uygulamıştı.Bir defasında Mary gözaltına vuruşlar  yaptı. Marygözaltındaki mide meridyenine bir kaç vuruş uyguladıktan sonramide bulantısının geçtiğini söyledive bu bir keşif anıydı.Dr. RogerCallahan keşfettiği bu yeni terapi tekniğine“TFT” (Thought FieldTherapy”=Düşünce Alanı Terapisi) adını vermişti. Yalnız bu teknikuygulaması karışık ve farklı algoritmalar içermekteydi.
1990 yılların başlarında ise bir mühendis olanDr.RogerCallahan’nın öğrencisiGaryCraig, bu yöntemi çok daha basitleştirip herkesin kullanabileceği bir hale getirdi. GaryCraig bu yeni tekniğe “EFT”  (EmotionalFreedomTechniques = Duygusal Özgürleşme Tekniği) adını verdi. İnternet sayesinde1996’dan bu yana teknik tüm dünyaya yayıldı.Şu an günümüzde halen “Klasik EFT” olarak uygulanmaya devam etmektedir.GaryCraig EFT’yi her alanda denemeyi tavsiye etmiştir.
2011 yılında  Dr.SilviaHartmann,modern enerji çalışmaları ilkelerine dayanan Enerji- EFT’si(EmotionalFreedomTechniques = Duygusal Özgürlük Tekniği) tekniğini tüm insanlığa armağan etti. 2009 yılında“SUE” (Subjektif Deneyim Birimi ) ölçeğini geliştirdi.Dr. SilviaHartmann KlasikEFT protokolüne sadık kalarak Enerji –EFT tekniğini güncelleştirerek  üç yaşındaki bir çocuğun dahi uygulayabileceği kolaylığa getirmiştir.( Daha sonraki yazılarımda iki tekniği karşılaştıracağım).Dr.SilviaHartmann Almanya asıllı olup şu an İngiltere’de yaşamakta ve sürekli kendini ve eğitimlerini geliştirmektedir. Enerji-EFT tekniği 2018 yılında yeniden düzenlendi ve adı “Modern Enerji Tapping” olarak yenilenmiştir. Dr. SilviaHartmann  bu teknik ile “Çözmek zorunda değilsiniz, değiştirin yeter” mesajı vermektedir tüm uzmanlara. 
Enerji -EFT tekniği enerji bedeni ile çalışır. Bilinç ve bilinçaltının kesiştiği nokta enerji bedenimizdir. Zihin, beden ve ruh birlikteliğinin üçüncü alanına ait bir tedavi yaklaşımıdır. Bu tekniğin uzmanıolarak şunu belirtmeliyim ki bizler bir sorunu ya da bir rahatsızlığı iyileştirmek için yola çıkmayız. İyileştirme sözü vermeyiz. Seans sayısı da belirtmeyiz. Danışanın yolculuğuna sadık kalarak enerji bedenindeki tıkanıklığı ( blokajı ) bulup enerji akışını düzenleriz. Enerji sağlıklı aktığında zaten fiziksel, duygusal ve fiziksel iyileşmeler kendiliğinden oluşur. 
EFT çözülmemiş birçok soruna açıklık getirebilir ve pek çoğunda şaşılacak sonuçlar doğurabilir. Aynı zamanda sorunlarımıza EFT uygulayarak çok şey öğrenebiliriz. En azından duygusal tedirginlikler ortadan kalktığında sorunu gidermek için başka neler yapmamız gerektiğikonusunda akılcı değerlendirmeler yapabiliriz.
Sonuç olarak EFT, insanlığın bütün hastalıklarını iyileştirecek bir “mucize tedavi” değildir, her türden eski, süregelen soruna şaşırtıcı sonuçlar getirip ilerleme sağlayabilecek yeni bir yaklaşımdır. Başlı başına bir alandır.
Haftaya “Enerji nedir?” bu konuya değineceğim. Görüşmek üzere. Şubat tatilinin ikinci haftası ofisimde grup çalışması şeklinde Enerji- EFT tekniğini paylaşacağım. Facebook adresimden detaylara ulaşabilirsiniz.    
Sevgi ile kalın……
YORUM EKLE

banner133

banner129