STRESTEN MUTLULUĞA

“Stres Nedir?”

Evet, bu haftada Enerji- EFT( Duygusal Özgürlük) tekniğini anlatmaya devam ediyorum.. Bu haftadaki konumuz Stres. Modern Stres Yönetimi uzmanı olarak strese bir de enerji farkındalığı ile bakalım.

“Temel Modern Stres Yönetimi ”konusunda eğitim almak isterseniz 1 günlük eğitimin sonunda uluslararası geçerli sertifika alabilirsiniz. Talep doğrultusunda bana ulaşabilir bu tekniği öğrenip hayatınıza katabilirsiniz.

Çağımızda en çok konuşulan hatta birçok rahatsızlığın sebebi olarak gösterilen stres hayatımıza seviyesine göre yön verir ve etkiler. Bazen etkileri küçük bazen de büyük olabilir.

Stres; “  Kişide, birtakım sorunların yol açtığı coşkusal, ruhsal gerilim” olarak tanımlanmaktadır. Kişi sinirli, öfkeli veya heyecanlı iken böbrek üstü bezlerinden adrenalin hormonu( stres hormonu ) salgılanır. Bilinçaltı adrenalin seviyesinde yükselme olduğunda alarm ilan ederek bütün işleyişe el koyar; savaş, kaç ve don kal emrinden birini uygulamaya koyar. Genellikle kaçmayı tercih eder. Bilinçaltının en önemli görevi bizi hayatta tutmaktır. Stres seviyesi yüksek olan bir insan bu durumda doğru, sağlıklı ve güzel bir karar veremez. Genellikle yanlış kararlar verip çoğu zamanda zarar göreceği tepkiler ve davranışlar içinde olur. Bu da işte stresin varlığını gösterir.

            Olumsuz duygular hissediyorsak, beklenti içine girdiysek, bilemediğimizde, yetiştiremediğimizde veya bir yarışa girdiğimizde strese gireriz. Stres geçmişteki korkuların ya da gelecekteki kaygıların anımıza yansımasıdır aslında. Oysa geçmiş yaşanmış bitmiştir ve gelecekte henüz gelmemiştir. Biz stresi işte tam da anda hissederiz. Aslında “ an”muhteşemdir ve herkesin koskoca 24 saativar. Ama çoğu insan akışta değildir. Anı kaçırır.

Beklentinin seviyesi ne kadarsa stresin seviyesi de o kadar olur. Stresli bir kişinin; dikkati dağılır, konsantrasyonu bozulur, sakin düşünemez, sakin karar veremez, hormon dengesi bozulur, güvensiz hisseder, bağışıklık sistemi düşer, bağımlılıklar oluşur, uyku ve genel sağlık durumu bozulur, kortizon dengesi bozulur ve ya aşırı zayıflar yada kilo alır.

            Stres varsa üzüntü, korku ve endişe çoğunlukla olumsuz bir duygu vardır. İleri aşaması ise çoğu zaman panik atak ve depresyon olabilir.Stres, enerji bedeninde blokaj olduğunu gösterir. Enerji bedende sağlıklı akmıyordur. Enerji sağlıklı aktığında stres ortadan kalkarak enerji akışı en sağlıklı hale gelecektir.

            Strese “Enerji” açısından baktığımızda enerjinin varlığı ve yokluğu söz konusudur. Enerjimiz varsa çözüm odaklı enerjimiz yoksa sorun odaklı bir yaşamımız var demektir. Modern Stres Yönetimi uzmanı olarak bu eğitimde üzerinde durulan en önemli konunun “Stresle baş edebilmek”olduğunu belirtmek isterim. Bu teknikte amaç; problemi olmayan sağlıklı bireylerin enerji seviyelerini maksimum düzeye çıkarmak vebaşarılı, mutlu bireyler olmasını sağlamaktır. Stres hafife alınacak bir konu değildir. Stresli iken aldığımız kararların bedeli çoğu zaman çok ağır olur. Özellikle haftaya SUE Skalasını açıkladığımda stres konusunu modern enerji çalışmaları açısından açıklık getireceğim. Skalayı anlattığımda stresin bizlere neler yaptığını daha iyi anlayacağız.“Enerji ve Stres Farkındalığı” ile stresimizi yönetebiliriz.

            Başarılı olmak, iyi bir performans sergilemek için minimum stresin tetikleyici etki yaptığı Psikolojide 1908’den (Yerkes –Dodson) beri kabul gören bir kanundur. Fakat Dr. SilviaHartmann stresinminimumdamaksimumda birey için iyi olmadığını savunmaktadır. Nefes eğitim uzmanı olarak Dr.SilviaHartmann’ın yaklaşımına kesinlikle katılıyorum. Bedende stres hormonu adrenalin ve arkadaşları salgılandığında sağlıklı doğru karar veremeyiz. Bilgiye ulaşamayız. Eğer stres hormonunun seviyesi çok yüksekse kişi “benim adım ne” diyecek konuma bilegelebilir. Bildiği en basit şeyi hatırlayamaz ya da iyi bildiği bir konuda hata yapar. Stres hormonları zihnin berrak düşünmesini engeller. Beyindeki oksijen, o ortamdan kaçmak için bedende ellerde ve ayaklarda toplanır. Kalp ve akciğerler iki kat hızlı çalışır. Görme kapasitesi iki kat artar ama dikkat dışarıya kayar. İç dikkat kesilir. Bilinçaltı tehlikeden korumak için bedeni hazırlamaktadır. Aslında belki sınav anındayızdır belki de topluluk karşısında konuşuyoruzdur.Ama bilinçaltı “ korku” için hep aynı tepkiyi verir. Gerek “Nefes eğitimi” gerekse diğer farkındalık eğitimleri yaşamımıza ışık tutmaktadır. İmkânsız gibi görünen birçok şeyin inanın çözümü çok kolay. Tavsiye ederim. Her pazartesi bireysel ve grup eğitimleri planladım bilginize. Facebook sayfamdan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.Sevgi ile kalın.

            Öfke gelir, akıl gider,

                       Kin, tüm benliği zehirler,

Nefret, kalbini karartır,

 “AKIL BİLGİYLE, RUHSEVGİYLE SAKİNLEŞİR!”      

YORUM EKLE

banner133

banner129