STRESTEN MUTLULUĞA

          “ Nefes Nereden Alınır ve Nereden Verilir?”

              Evet, cevabınızı duyar gibiyim. “Burundan alınır ve ağızdan verilir” diyorsunuz sanırım. Nefes eğitim uzmanı olarak burundan alıp burundan verilmelidir, diyerek bu konuyu sizlere detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Evet, haklısınız.  4. sınıf ders kitaplarında, spor da, müzikte ve bir sürü farkındalık çalışmalarında, plateste ve yogada daha birçok yerde burundan alınıp ağızdan verilmesi söylenir. Şimdi nefesinizi gözlemlemenizi istiyorum. Nefes alın ve ağzınızı kapatın. Burnunuzda bir sorun yoksa otonom sinir sistemin emrinde olan bu döngü normal akışında burun burun şeklinde olacaktır. Nefes son 15- 20 yıldır bu kadar derinlemesine araştırılıyor ve konuşuluyor. Seminerlerimde bu soruyu sorduğumda salonun büyük çoğunluğu nefes burundan alınır ve ağızdan verilir cevabına el kaldırıyor. Bazen bir iki kişi o da çok emin olmadan burun burun kullanılır diyor.

Neden burun burun kullanılmalı?

Burun nefesin başlangıç noktası. Solunum işlemi;  burundan alınan havanın uzun bir yoldan ve vakumlanarak akciğerlere girmesi ve yine uzun bir yoldan akciğerlerden karbondioksit olarak atılması işlemidir. Tıp otoritesi “Bedenin kliması burundur ”der. Burnumuz yaz gününde sıcak havayı nemlendirerek ve kış günün de de soğuk havayı ısıtarak akciğerlerine uygun hale getirip yollar. Ayrıca burun içindeki kıllar ve özel mukus yapı 20 milyar civarındaki yabancı maddeye karşı bedeni bir kalkan gibi korur. Bedene sızanları da silyalar yakalar ve yutağa getirir. Oradan da yabancı maddeler mide asidi ile yok edilir. Mucizevi bir savunma hattı bizim için 24 saat iş başındadır. Uykuda dahi sistem hiç yorulmadan bıkmadan işleyişe devam eder. Fakat burnun yapısında bir bozukluk, doğuştan gelen bir rahatsızlık varsa işleyiş bozulur. Artık burundan değil ağızdan nefes almaya başlar kişi ve bunun farkında bile değildir. Burundan nefes alma bırakılırsa burnun işlevsel özelliği kaybolur ve artık nefes için ağız kullanılır. Yaşam böyle de devam eder. Ama bu durum uzun vadede rahatsızlıkları getirir. Uyku apnesi, horlama, ağız kuruluğu ve ağızda kötü koku ve üst solunum yolu hastalıklarına sık sık yakalanma vs. gibi rahatsızlıklar baş gösterebilir.

Oksijeni burundan alıp burundan vermek son derece önemlidir. Yaşamsal nefes burun burundur. Fakat ihtiyaca ve amaca göre farklı nefes alma ve verme teknikleri mevcuttur ve kullanılabilir. Özellikle nefes vermek almaktan daha önemlidir. Birçok yerde  “Nefes 4 sayıda alınmalı ve 8 sayıda verilmelidir” şeklindeki bilgileri duyarız. Yine burada da yavaş nefes vermeye vurgu yapılmaktadır. Buradaki amaç, ciğerleri tamamen kirli havadan arındırmak ve yerine temiz havayı alabilmek için yer açılmasını sağlamaktır. Lenf sisteminin sağlıklı çalışmasında derin ve kaliteli oksijen alımının önemi bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Asidik ortam hastalıklara davetiye çıkarır. Ağızdan nefes vermemeliyiz. Çünkü ağızdan nefes verildiğinde vücuttan nem kaybı olur. Günde 20 bin kez nefes aldığımızı düşündüğümüzde bu durum önem arz eder. Karbondioksit tam olarak boşaltılamaz. Buruna gelen yabancı maddeler tekrar burundan nefes verildiğinde uzaklaştırılabilir. Tüm bedenimizin sağlığı burnumuzun ucunda. Burunda bir problem varsa geciktirilmeden tedavi olunmalıdır. Nefes egzersizleri ile tekrar sistem doğru şekilde programlanabilir. Nefes eğitimini tavsiye ederim. Kaz dağlarında dahi olsak ve doğru nefes alamıyorsak oksijen oranı en yüksek beldede bile tam oksijenden yararlanmak mümkün olmayabilir. Hiç bir şey için geç kalınmış sayılmaz. Doğru nefes kaliteli bir ömrün anahtarıdır.   Sevgi ile kalın…                                                                                                    

YORUM EKLE

banner128