SÜPER YAŞIN KESTİRMESİ

 

Küresel yaşlanmaya “Gümüş Tsunami” diyen Amerikan Yaşlanma Konseyi Üyesi (insan genom araştırmacısı) AmrıtHashmi; “Bu gün yaşlanmayla ilgili inandığımız şey yaşlanmanın , kanser gibi savaştığımız bir çok diğer hastalığı farklı şekillerde taklit ettiğidir” diyor.

Birleşmiş Milletler; 2050 yılına doğru 65 yaş ve üstü nüfus oranının %7.6 ‘dan 2007 itibariyle), % 16,2’ye yükseleceğini öngörüyor.

Yaşlanma araştırıcısı , dünyanın en yaşlılarını sorgulamak için 115 yaşındaki Amerikalı vatandaşı Anna’nın evine gidiyor. Bir müddet onunla konuştuktan sonra , araştırıcıAnna’nın kızı ve oğluyla sohbete dalıyor. Süper yaşlı Anna’ ya gözleri kaydığında, onun gözlerini kapatıp uyukladığını düşünüyor.Çocuklarına uyuduğunu söyleyince ,Anna gözlerini açıyor ve; “Ben kestirmem.Herkesin bu şekilde düşündüğünü biliyorum. Ben etrafımda olup bitenleri biliyorum ama enerjimi korumak için gözlerimi kaparım. Etrafımda olup bitenlerin farkında olurum. Zira kaçırılmayacak kadar az vaktim var” diyerek şaşırtıyor.

Uzman; “Bu kestirmeyi kış uykusuna yatan ayılarınkine benzetiyor. Kış uykusunun bir mit olduğunu ,aslında bu uzun bir uyku değil , dinlenmedir” diye yorumluyor.

Araştırıcı ,doğal yaşlanma sürecinin bir parçası olarak kabul edilen bir çok koşulun insanın yaşam tarzının bir sonucu olduğunu vurguluyor.

Gözler de katarakt mı ?

“Öğrencilikte güneş ışınlarına ne kadar maruz kaldıklarıyla doğrudan bağlantılıdır”.

Kalp hastalığından muzdaripmisiniz ?

“Geriye dönüp bakın ve hayatınız boyunca kaç kilo kırmızı et tükettiğinizi hesaplayın.Aradaki ilişkiyi bulacaksınız”diye yorumlarına devam ediyor ( Courtney Miller Santo.Zeytin Ağacı.2017.)

Dünya nüfus günü 11 Temmuzu kutlar, sayın Faruk Şüyun’un “Beklemek ve Ummak” kitabından bir iki tavsiye:

Bir keman teli gibi kopacak bir gün hayat, kalan günler olmamalı bir iç çekme anı…

Yaşamalı on iki ayı, yirmi dört ay gibi, bir yılda. Sağlıcakla kalınız

YORUM EKLE

banner128