TAŞLIYAYLA GÖLETİ ve BÜYÜKSU HAVUZ ve GEZİNTİ MEKANLARININ SPOR TURİZMİNDEKİ YERİ

Geçenlerde biryerel gazete haberiniokumuş ve sosyal medyada paylaşmıştım  'Artık Bolu’nunda bir denizi var' su sporlarının birinin yapıldığını gösteren bir fotoğraf ve haber Bolu basınında ve sosyal medyada  yer almıştı. ARTIK BOLU'NUNDA BIR DENİZİ VAR haberin başlığında yazılı ibare olarak okundu.

Şimdi bu gölet hakkında bazı bilgilere göz atalım, gerçekten deniz sözünü hakedecek özellikle Bolu için diyebiliriz ki çok büyük.

800 hektar büyüklükte veAbant gölünün 6-7 misli genişlikte bir göl ile karşıkarşıyayız.Yapımına Köy Hizmetleri müdürlüğünce 2004 yılında sn. Vali Ali Serindağ ve köy hizmetleri Md. S.n Tahsin Akduman zamanında başlanılmış ve 2-3 yıl içinde tamamlanmıştır.Göletin asıl yapılma amacı Seben ovasının sulanmasıdır bıldiğim kadarıyla bu konu hali hazırda tam olarak bitmemiştir su açık kanallarla ovaya dağıtılmış ancak tam kapasiteye ulaşamamıştır. Seben’in verimli toprağı tamamen bu suyla buluştuğunda güneşin büyük desteği ile ikinci bir Çukurova olacaktır ve hatta olma yolunda hızla ilerlemektedir. Bu durum da SEBEN sadece bölgesinin değil tüm ülkenin zirai faaliyetinin ilerlemesinde önemli bir rol almış olacaktır.

Şimdi birde TURİZM AÇISINDAN bakalım

Bu büyük göl turizm içinde önemli bir potansiyele haizdir. 

Su sporları çok rahat yapılabilinir kürek, yelken gibi ve hatta bazı kulüpler ya da üniversiteler arası yarışmalara da ev sahipliği yapabilme şansı bulunmaktadır. Yüzme sporu da düşünebilinir. Ancak göl olması nedeni ile ıslah ve restore edilmesi gerekir elverişli ortam oluşturulması  gerçeği vardır. Bu gölün çevresinin de hazırlanması gerekmektedir.  Bolu Belediyesi’ninküçücük Gölcük TABİAT PARKI  için planladığı  bazı otel lokanta vs. gibi tesislerin TAŞLIYAYLA GÖLETİ ÇEVRESİNDE  yapılması çok daha uygun olacaktır,zaten Gölcüğün mevcut tabıı güzelliği de burada yer alan yüksek tepelerle  ve çeşitli orman ağaçlarıyla çevrili olan ortamından oluşanmuhteşem bir doğa özelliğinden kaynaklanmaktadır, mekanı bütünüyle küçüktür  BU KÜÇÜK VE DÜNYA CENNETİ YÖREYE planlanan büyük gabarili tesislerin yapılması halinde O GÜZELLİK VE  EŞŞSİZ DOĞA YOK OLMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA GELECEKTİR. Ve Gölcük havuz gibi olup hiçbir özelliği kalmayacaktır. Halbuki Taşlıyayla göleti bu devasa KONUMU veaçık ÇEVRESİ ile  çok daha rahatlıkla bu tesislerin yapılabilinme şartlarına haizdir. Gölcük tabiat parkının etrafında bulunan o çok güzel orman ağaçlarından müteşekkil orman burada yoktur fakat yukarıda belirttiğim gibi ufku geniş olması  buraya çok havadar bir özellik katmaktadır  ve aynı zamanda bulunduğu yörenin de kendine ait manzarası ve yayla olma özelliği bulunmaktadır. Rüzgara açık olması susporlarına  elverişli şartlar getirmektedir  ayrıca çevresinin toparlanması  çevre düzeninin yapılması ve konaklama  tesisleribulunması halinde mükemmel bir turizm merkezi olabilecektir. Bu merkezin civar bölgelerinde turizmde parlamasına katkı getireceği kesindir mesela Kıbrıscık yöresinde bulunan tabiat güzellikleri Köroğlu dağının tırmanma bölgeleri, yaylalar,  eşsiz manzaraları,  dereleri yle ve havasıyla turizm yönüyle  ortaya çıkma şansını  yakalayabilecektir.

Taşlıyayla göleti hernekadar Bolu’nun iklimini yumuşatmış olmasına ve yazın aşırı nem yapmasına rağmen Bolu ve Seben için çok yararlı bir tesis olarak ciddiyetle ele alınması ve planlaması yapılması gereken bir   GÖL olarak  önemini ortaya koymaktadır. Buraya başta BOLU VE SEBEN HALKI ve onları temsilen siyasilerin gerekli ilgi ve alakayı göstereceklerini ümit ediyorum. Gölü gezerken küçük bir ada ve camı gördüm  adeta  orada biblo gibi durmakta.İşte bu ve bunun gibi özellikler birdenbire  yöreyi bir masal diyarına çevirebilir. Nasıl ki KIZ KULESİ  İstanbul’un simgelerinden biriyse o camii de bu gölün bir simgesi  sayılabilir. Birde çok yakın yaylalar bulunuyor. İşte alın size otantik bir ortam yaratma fırsatı bu yaylalarda ki insanlar yöresel yiyecekler ile gelen turistleri ağırlayacak bir konuma gelebilirler.  Şöyle bir gözümüzün önüne getirelim.  Taşlıyayla Göleti’ne  gezmeye gelmişsiniz, dağların arasında kocaman bir göl adeta deniz  bir boğazla uzuyor , başka bir yöne gidiyor ve eşsiz bir manzara  görüyorsunuz  yine gezmeye devam ediyorsunuz  ve bir köy sofrasında organik yemekler yiyor ve konaklama yerine dönüyorsunuz.  Yarın kano yarışı var ona katılacaksınız bir gün daha kalırsanız küçük bir safari gibi yola arızalı arabayla yola çıkıp Köroğlu dağındaki yaylaya tırmanıyorsunuz ve oradaki müthiş manzarayı yakından görme şansına sahip oluyorsunuz.   Ve böylece unutulmaz bir tatil yaşamış oluyorsunuz. Ve belki bir gün nasıl yazar Sunay AKIN İstanbul’un Kız Kulesi için bir kitap yazıp onu boğazda başında tüy takılı Kızılderili gibi betimleyerek İSTANBULUN KIZILDERİLİSİ dediyse belki bir kişide buradaki güzellikleri Türkiye’nin tacı olarak anlatan bir kitap yazabilir.

Gelelim Büyüksuprojesine. Bu yatırımın amacı farklıdır. Şimdi şehrin bir dinlenme bölgesi gibi görünmesine rağmen benimyaklaşık 20 yıl öncesinde yazmış olduğum bir gazete yazısında Bolu’nun gelecekteyapılabilecek TURKİYE olimpiyatlarında bazı spor dallarına alternatif olabileceği düşüncesini gerçekleştirme yolundadır.İşte şimdi oluyor.  Karaçayır’daki spor tesislerine en yakın yerde yapılacak olan bu su yapıları spor müsabakalarına ev sahipliğiyapmaya en uygun yer olarak ortaya çıkma hazırlığındadır.Yine devamında düşünülen gezinti mahalleri ve yine diğer kafe,  lokanta vs. yerleşimler bir spor köyünün ihtiyaçlarını karşılayacaklardır.  Bu nedenle şehre çok yakın bir mesafe de bulunanve su kenarında yer alan bır yerde Karaçayır parkının devamı gibi oluşacak yeşil alanlar spor ve dinlenmemekanları havuz vs. ler şehrin yaşam kalitesini pozitif yönde arttıracaktır. SEVGİYLE KALIN kıymetli okurlarım. Tabii ki yukardaki büyük Taşlıyayla göletinin fonksiyonları buradakiküçük yapılaşmadan çok farklı olacaktır ve yine bu durum göz önüne alınarak planlamada değişiklikler yapılması da gerekecektir. Bunu işi yapanlara önemli bir uyarı olarak yazmış bulunuyorum.

               ŞENDA AKSUNGUR-İNŞ MÜH.

YORUM EKLE

banner128