Tatilin En Güzel Tarafı Bolu’ya Dönüşüdür

Bu hafta sizlere, ülkemizde bitmek tükenmek bitmeyen siyasi çekişmeleri, ciğerlerimizi dağlayan orman yangınları ve her şeşi alıp götüren sel felaketleri gibi olumsuz gelişmelerden biraz uzaklaşıp, insanı içini serinleten manzaralardan bahsedeceğim.                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

Ülkemiz gerçekten deniz, orman, tarihi ve kültürel zenginleri ile oldukça cazip bir ülke

Eğer imkân varsa, tebdil, alan değiştirme ve seyahat gibi hareketliliği dinimiz de teşvik etmiş, ferahlık olacağı söylenmiştir.

İşte bu çerçeve de, Romanya Bükreş’te, kendi işini yürüten oğlum Ahmet Fazıl’ın birazda zorlaması ile Ege yollarına düştük.  İstikametimiz Didim Akbük beldesi….

Akbük diğer tatil bölgelerine göre, daha sessiz, sakin ve aynı zaman da mavi ile yeşilin buluşma noktası… Ve havasının da bazı hastalıklara iyi geldiği söyleniyor.

Ben pek rastlamadım; ama Bolulu birçok hemşerimizin burada evi olduğunu, zaman zaman kaldıklarını duydum. Bolu’da kiminle karşılaşıp Akbük’ten bahsettiğim de “filancanın da orada yazlığı var” dediler.

 O bölgeleri Bolu ile karşılaştırdığımızda, oldukça sıcak. Bu sıcak nemle buluştuğunda insanı bunaltıyor. Fiziki aktivite ve uyku düzeninde aksamalara sebep oluyor.

Dalga olmayan, metrelerce gidebildiğin deniz ve kum güzel; ama Bolu’nun yeşilliği, otuz metreyi bulan çam ağaçlarının gölge ve serinliği, gölleri, gürül gürül akan Abant deresinin suyu insanın burnun da tütüyor. Onun için memleketimizin kıymetini bilin derim.

Konaklama Akbük olunca, çevrede farklı birçok yere gitme imkânınız oluyor.

Bizim çocuklar koyları ile meşhur Muğla’ya bağlı Ak yaka beldesine gidelim dediler.

Oraya gitmek için epey mesafe kat etmemize rağmen, pek yanan ormanla karşılaşmadık.

Ak yaka, geçmişte muhtarlıkla yönetilen bir köy imiş ama; şimdi olukça gözde bir turizm bölgesi... Tek tip mimari zorunlu imiş… Genelde, tatil bölgelerinin betonlaşmasından şikâyet ederi ya!  Bura da pek betonlaşma yok. Geçmişteki Muğla evleri örnek alınıp, iki katlı ev yapımına müsaade edilmiş. Etrafı zambaklarla süslü iki katlı ahşap evler ve dükkânlar bölgeye farklı bir cazibe katıyor. Keşke dedim, Bolu’da da eski Bolu evleri örnek alınıp bir mahalle kurulup bir cazibe merkezi oluşturulsa… Tabii ki bu, vizyon sahibi idarecilerin ön alması ile olur. Geçelim…

Cilalanmış ahşap evleri ve çevredeki çam ağaçlarını gördüğümde, yangınlar aklıma geldi. Zannediyorum, ilgililer gerekli önlemleri alıyordur.

Dedik ya! Çarşaf gibi deniz ve kum olmasına rağmen, hava oldukça sıcak ve bunaltıcı…

Hani, meşhur şairimize Yahya Kemal’e Ankara’nın nesi güzel dediklerinde “İstanbul’a dönüşüdür” demiş. Bende, “tatilin en güzel yanı yeşilliğin hâkim olduğu Bolu’ya dönüşüdür” deyip, Bolu’ya dönük.

Ali Çatana’nın vefatı

Bir gönül dostu olarak gördüğüm Ali Çatana’yı her iki damadım Muhammet Başaran ve Ufuk Turan Korkmaz vesilesi ile tanıdım.

Benim gibi, sanayinin yolunu bilmeyen, arabanın kaputunu açmakta zorlanan için, adeta, bir can simidi idi. Yol gösterir, gerekli yerlere telefon edip sorunu çözerdi. “Beni Ali Çatana gönderdi” dediğim esnafın yüz ifadesinin olumlu yönde hemen değiştiğine çok kere şahit olmuşumdur. Bir insan nasıl bu kadar saygı ve itibar görür, nasıl etrafında bir sevgi halesi oluşturur diye kendisini hep takdir etmişimdir. Salgın dönemi olmasına rağmen, cenazesindeki kalabalık bizi teyit etmektedir. Herhalde “gök kubbede hoş bir seda bırakmak” böyle olsa gerek. Tatilde olmama rağmen,  damadımızla beraber, gün be gün kendisinden iyi haber bekledik; ama olmadı. Tensib-i İlahi böyle imiş…

Allah’tan gani gani rahmet dilerken yakınlarına, sevenlerine sabr-ı cemil niyaz ederim.

YORUM EKLE

banner128