“ Tedbirin bitiminde Tevekkül Başlar” deyip, 3’ncü aşıyı da oldum

Dünya’nın başına musallat olan Covit 19, daha ilk günden itibaren tüm insanlığın hayatını etkiledi.

Fakat aradan iki sene gibi uzun bir zaman geçince, bu durumu kanıksadık. Adeta günlük olağan bir vaka gibi görmeye başladık. Ancakbir yakınımız veya bir dostumuzun vefat haberi ile virüsün varlığını hatırlar olduk. Hâlbuki “virüs” tüm acımasızlığı ile can almaya devam ediyor. Durum sanıldığından çok daha vahim, kılıktan kılığa giriyor, gitmeye de hiç niyeti yok.

Daha bir ay kadar önce, Merhum S. Hilmi Tunahan hazretlerinin ilk talebelerinden, son nesil, Hasan Arıkan ve ailesinden beş altı kişiyi bir ay içinde kayıp ettik. Boluluların hatırlaması lazım,Hasan Arıkan Hocamız 65’li yılarda Bir Ramazan boyunca Kadı ve Büyük camilerinde vaaz ve irşat vazifesinde bulunmuş, camiler dolup taşarken oldukça ilgi görmüştü. Kendisine ve vefat eden aile efradına Allahtan rahmet diliyor, Ruhları Şad, mekânları cennet, makamları ali olsun…

Böylesi acı vefat haberlerini duyup, sürekli virüs korkusu yaşamaktansa, biraz kendimizi rahatlatmak için de olsa, aşı olmaktan başka bir çözüm yolu yok.

Bu düşünce ile daha önce iki aşıyı olmuş, izlenimlerimi sizlerle paylaşmıştım. Oyazı Bolu’da oldukça ilgi görmüştü. Daha sonra 3’ncü aşı olmam gerektiği söylendiğinde, birazda, aşı karşıtlarının etkisi ile kararsız kaldım. Yoksa ülkemizde seri üretime başlayacak olanTürkovak aşısını bekleyeyim mi dedim. Fakat bu da gecikince, Aşı olmaya karar verdim; ama bu sefer de önceden olduğum aşı Sinovac’mı yoksa daha etkili olduğu söylenen BİonTech aşısı olayım diye ikilem de kalınca epey zaman geçti. Bizim Köroğlu hastanesinden de 3’ncü olmam yönünde telefon da gelince, aşı olmaya karar verdim.

Netice de geçen hafta bizim üniversite Hasta hanesine gittik. Günlerden cumartesi olduğu için kimseler yoktu. Bizi karşılayan Özlem Bilge Hanımbizim her iki arasında tereddüt ettiğimizi görünce “ben yakınlarıma Alman aşısı Bion Tech yaptım, bu daha etkili” dedi. Bizde peki öyle olsun dedik.

Önce ki aşılarda olduğu gibi, bu aşının her hangi bir yan etkisini görmedik.

Elbette “artık aşı oldum, bana bir şey olmaz” deme lüksümüz yok; ama aşınız vücudumuzda var olan savunma ordumuza katkısı olduğu da bir gerçek.Bunu göz ardı edemeyiz.Çünkü başka bir çözüm yolu da yok.

Öncelikle biz tüm tedbirleri alıp sonra Allah’a tevekkül edeceğiz.“Tedbirin bittiği yerde, tevekkül başlar” sözünü önemli bulduğum için manşete çektim. Takdiri ilah-i tedbirle bozulmaz; ama bizim vazifemiz aklen ve şeran olmasıgereken tedbirleri aldıktan sonragerisinin hayırlara vesile olması için Allah’atevekkül etmektir.

Geçen hafta bir hocamız bana Süleyman Hilmi Tunahan Hazretlerinin “sıhhatimuhafaza akdemi feraizdendir” yani “sıhhati koruma farzların en öndegelenidir” sözünü hatırlattı. Demekki sıhhatimizi korumak, değil nafile, farz ibadetlerden çok daha önemli oluyor.

Ve yine bu mana da başka bir hatırayı sizlerle paylaşmak isterim.

Süleyman Hilmi Tunahan Hazretlerinin ilk talebelerinden birisi de Alanyalı MustafaÇırpanlı hoca efendidir. Kendileri ve talebesi Kalaycı hoca efendi de şeker hastasıdırlar. Çırpanlı Hoca Efendi kalaycı hocamızı Alanya’da ki evinde ziyaret eder. Hal hatır sorduktan sonra, şeker le aran nasıl diye sorar. Kalaycı hocamız “ eh işte bir iyi bir kötü idare etmeye çalışıyoruz” diye cevap verir. Sesini hiçbir zaman hiç kimseye yükseltmeden hitap eden, halim selim Çırpanlı Hocamız birden gadaplanır “kalaycı Kalaycı! bırak şekeri, hastalığın gripten ve nezledenbile olsa, hekime müracaat etmezsen, hekimin verdiği ilaçları kullanmazsan vetavsiyelerine uymazsan “müntehir” sayılırsın! yani intihar etmiş olursun.

Tabii ki bizimkimseye”aşı ol veya olma” diye bir zorlama veya aşı olmayanı suçlamak gibi bir niyetimiz yok; hatta haddime değildir. Zaten devletler bile insanları aşı olmaya zorlayamıyor; ama bazı hakikatleri siz değerli okuyucularımla paylaşmayı düşündüm. Zannediyorum faydalı olmuşumdur.

Kalın sağlıcakla…

YORUM EKLE

banner128