TERAPİ ORMANI

Kent ormanı,şehirormancılığı,doğa,tabiat,kelimelerini kente indirip yaşadığımız mekana yaklaştırdık.
Sağlıklı bir yaşam için ise bu yaklaşım, müsbet gibi olsa da yetersiz kaldı. İnsanın doğayı ve ormanı öz be öz içinde hissedebilmesi gerektiğinin anahtarı, Uzakdoğu ülkesi Japonya’dan dünyaya bilimsellikle doğrulatılarak sunuldu.
Orman ve Su İşleri Bakanı sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu geçen haftalar içinde Abant’ta yapılan toplantıda , Bolu’da turizm çeşitliliği için yeni bir öneride bulunarak “Bolu’ya Terapi Ormanı yakışacağını” ifade etmiş .
Benzer bir çalışmayı İzmir-Balçova’da başlatmış. Bolu için uygun orman alanı bulunması için sözlü direktifler vermiş (Yerel Basın).
Terapi ormanı kavramı; Japonya’da 1980 yılında çıkmış,batıda ABD.,Kanada,ve Avrupa’da yayılan yeni bir akım.Sağlıklı kalabilmek adına,insanoğlunun tekrar ormana ve doğaya dönüşünü,ağaçları kucaklamasını öneren bir trend.
Japonya’da “Shinrin –Yoku”- tam anlamıyla “Orman Atmosferini Alma” veya “Ormanda Banyo-Yıkanma” terimlerinden oluşan bu terim su ile yıkanmayı içermiyor.Doğudan batıya doğru, ”Silvoterapi, ForestBathing,Orman Terapisi” isimleri kullanılır olmuştur.
Kanadalı tıbbi biyokimyacı ve botanikçi Diana Beresford; ağaçları karmaşık kimyasal fabrikalar olarak görüyor. Bir ağaç sadece ağaç değildir, diğer şeylerin yanı sıra, hafif bir narkotik reaksiyon üretebilen kafur bileşikleri veya limonen (bu ise bir eterik yağ olup ağacın içindeki bileşiklerin çoğu havaya bir roket gibi salınır) ihtiva ettiğini açıklamaktadır.Ayrıca insanların bağışıklık sisteminin fonksiyonunu artırmak için fitoktitlerin oynadığı antibiyotik rolünü belirtmektedir.
Doğanın iyileştirici mekanizmaları üzerinde son 20 yıl içersinde Japonlar ve Güney Koreli araştırıcılar pek çok bilimsel çalışmaları sonuçlandırdılar.Japonya’nınChiba Üniversitesinde orman terapisi üzerine yürütülen denemeler,de, 2000’ li yılların başlarında, 280 denek üzerinde ki fizyolojik etkiler ölçüldü.Ekip bir gün boyunca şehirdeki deneklerin tükrükkortizolünü,kanbasıncını,nabzı ve kalp atışı hızı değişkenliğini orman ziyaretinden alınan verilerle karşılaştırdılar.Orman ortamları, şehir ortamlarından daha düşük kan basıncı, daha küçük nabız sayısı ve daha düşük kortizolkonsantrasyonları,daha büyük parasempatik sinir aktivitesi ve düşük sempatik sinir aktıvitesini desteklemiştir. Shinrin-Yoku’nun bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları:
-Vücudun “NK” (Doğal öldürücü) hücrelerinin sayısında artış ile bağışıklık sistemini etkilemesi,
-Azaltılmış tansiyon,
-Geliştirilmiş ruh hali,
-Çocuklarda “odaklanma kabiyetinin “artması,
-Cerrahi müdahelelerden sonra hızlandırılmış iyileşme,
-Artan enerji seviyesi ve geliştirilmiş uyku.
Japonya’da 2006 yılında bir” Orman Terapi Üssü”nü veya bir “Terapi yolu”nu tescilleyip kaydettirmeye yönelik sertifikasyon programı uygulandı.Bu güne kadar Japonya genelinde 62 tesis oluşturuldu.
Esasen orman terapisi; “ne bir yürüyüş, ne de bir dağ tırmanışıdır”.Kimilerincebilinmiyen bir ortamda ve ormanda yürürken bir yolun dikliği ya da çok yorucu olmasından endişe duyulabilinir.Ancak Japonya’da sertifikalı “Orman Terapi Üsleri “ güvenlidir. Ve çoğu terapi yolları az eğimlidir.Ve hatta tekerlekli sandalye erişimine uygun seçilmişlerdir.
Ziyaretçileri ormanlara orman terapisi rehberleri yönlendirir. Orman terapistleri,hastalıkların önlenmesi konusunda yardımcı olabilen eğitimli profesyonellerdir (Orman Hekimliği-G.Oi ve Ark..2009).
Tabii ki yürüyüşler sırasında uyulacak tedbirlerde var.
-Yürüyüşe başlamadan akıllı telefonlar bırakılır, yürüyüşte sessiz olmak ve orman patikalarında çıplak ayaklarla yürümek zorunluluğu gerekebilir. Belki bazılarınca “görkemli bir delilik “kabul edilebilir ama –gücünü hissedebilmek için ağaçları kucaklayıp, sallamak ve kokularıyla onları hissetmeye çalışmak, rüzgarın ve kuşların seslerini dinlemek vs…
Özetle yenice kavramağa çalıştığımız bu akım konusunda; öncelikle Ülkemiz ormancı akademisyen ve orman araştırıcılarının da projeler ve -orman seçimi –uygulama denemelerini başlatmalarına ihtiyaç hasıl olacaktır. Henüz yeni başlatılan- geleneksel ve tamamlayıcı tıp- uygulamalarına ise, bu akımında katılacağı şüphesizdir.
Bolu’lu atalarımızın nazar duası diye bizlere ulaştırdıkları” “Küynerpürü,çam pürü ,her derdi siler süpürü…veciz sözleri, BOLU ORMANLARININ TERAPİSİ DEĞİL DE NEDİR Kİ ..!
-------------------------------------------------------------------------------------
Orman terapisi konusunda yeni çıkan önemli iki yabancı yayın:
-Qing,Li, 2018 - Shinrin- Yoku The Art AndScience of ForestBathing.
M.AmosClipport , 2018 -Your Guide ToForestBathing.


YORUM EKLE

banner128