Terkedilmiş Bina ve İnşaatlar

Şehrimizin bir çok yerinde harabe, yıkık, terkedilmiş bina mevcut. Bunların hemen hemen hepsi de sahipli olduğu için belediye tarafından yıkılamıyor. 
Bu binalar son  zamanlarda sarhoşların, uyuşturucu kullananların ve serserilerin mekanı oldu. 
Sağlık mahallesinde karşı sokağımda terkedilmiş tek katlı ahşap bir ev. Geçen hafta sokağımızda itfaiye araçları dikkatimi çekti. Bir hafta olmadı yine aynı yerde itfaiye araçları çalışma yapıyor. Merak ettim sordum. Komşularımızdan biri, oraya bir grup çocuk giriyor ne oldukları belli değil ondan sonra da yangın çıkıyor dedi. Muhtemelen havaların soğuk olmasından dolayı ısınmak için yaktıkları ateşten çıkıyor. Yangın olayı gündüz olduğu için görenler itfaiyeye haber verebiliyor. Gece olsa yangın daha da büyür.
Bu tür yerler sadece terkedilmiş binalar değil. İçinde çalışma yapılmayan inşaatlarda da durum aynı.
Geçen hafta oğlumun okuduğu Atatürk Anadolu Lisesi müdürü Sayın Muzaffer beyle görüştüm. Konu bahçede beden eğitimi dersi yapan öğrencilerden açılınca, aslında spor salonunun inşaatının bitmediğini onun için bahçede ders yapmak zorunda kaldıklarını belirtti. 
Konuyu sorduğumda çok fazla bilgisi olmadığını, ancak inşaatın durmasının müteahhit firmayla anlaşmazlıktan kaynaklandığını belirtti. Uzun süredir atıl beklediğinden buranın da serserilerin mekanı haline geldiğini, okul dışında olduğu için koruyamadıklarını belirtti.
Bu inşaatın anlaşmazlığı nedir bilmiyorum ama, okul müdürünün söylediğine göre yapımı çoktan bitmesi gerekiyormuş. 
Anlaşmazlık konuş nedir? Ödeme sıkıntısı mı var, taahhütlere uymamamı var, mahkemelik bir durum mu var?  Yada torpilli bir müteahhit mi var da burası sürüncemede bırakılmış?
İşveren Milli Eğitim Müdürlüğü olmalı, denetleyen de bayındırlık. Bu iki kurum yetkilileri bu konuda bir açıklama yaparlarsa hem kamuoyunun dikkatini çeker hem de sorunların çözümüne yardımcı olabilir. 
Yapılacak salonun büyük kısmı bitmiş görünüyor. 
İhmal yada suiistimal yüzünden çocuklarımız sosyal imkanlardan mahrum kalmasın.
Bu konu ayrıca siyasilere de ev ödevi olsun.
YORUM EKLE