Toplum Ruh Sağlığı

Bir direği ne kadar sağlam olursa olsun belli bir derinlikte gömmedikçe, belli noktalardan desteklemedikçe, dikine tutmak mümkün değildir. Dernekler, vakıflarda kamu kurum kuruluş ve sivil toplumlardan güç almadıkça güçlü olamaz, yardım elini uzatamaz.

İlk çağlardan günümüze akan zaman içinde, yaşadığı olayların sebep sonuç ilişkilerine göre geleceğe yeni pencereler açarak Allah’ın verdiği aklı kullanmış, kimileri de bilinmeyeni aramaktan adeta kaçarak ağaç dalına bez parçası bağlamış dallarda şifa aramış. Kimileri de; acıları yüreğine saklamış. Ger derdin bir şifası vardır. İnancını dostlarından saklayarak, için için ağlamaya çalışmıştır.

Günümüzde gelişen bazı olumsuzlukların şifreleri akıl yoluyla çözülerek aydınlığa kavuştuğu görülmektedir. Bu konuda yeni bilimsel alfabeler yazılmaktadır. 

İşte AB SİVİL DÜŞÜN programı kapsamında destek almaya hak kazanan TOPLUM RUH SAĞLIĞI GÖNÜLLÜLERİ DAYANIŞMA Derneğimizin “BİZDE VARIZ FARKINDAYIZ” başlıklı proje kapsamında düzenlenen tanıtım seminerindeydim.

Toplum Ruh Sağlığı, Başhekimi Doç. Sn. Hülya Ensari, hemşireler, dayanışma derneği temsilcileri ve şifa bulan hastaları kalabalık bir dinleyici kalabalığı ile Hampton By Hilton’daydık.

Konuşmacılar başta sayın Ensari dünyadaki ruh sağlığındaki olumlu gelişmeleri, hastane çalışmaları hakkında geniş ve mutlu haberler verdi. En ilginci hastane kapısından ürkek adımlarla zorlanarak girenlerin dünleri bugünlerini, mutluluklarını anlatmaları tam güven ifadesiydi.

Hemen hemen yapılan bir muayenede doktorun bir psikoloğa görünmesi tavsiyesine “Ben deli miyim” diye tepki göstermenin ne kadar yanlış olduğunu anlattı eski hastalar.

Ruh sağlığının insan hayatındaki rolünü kendilerinden örnekler vererek anlatanlar muzaffer bir kumandan gibiydiler. Her hastalığın bir şifası vardır inancı, böylesi karmaşık duygulardan kurtulmak içindir unutmayalım.

Sağlıklı bir yaşam dileğimle…

YORUM EKLE