TOPLUMLARI EĞİTİM VE OKUMAK YÜKSELTİR

Dünya’da bugün itibariyle 200 civarında ülke var. Bu ülkelerin bir kısmı gelişmiş, bir kısmı gelişen ülkeler, bir kısmı da geri kalmış ülkeler.

Geri kalmış ülkeleri incelediğinizde eğitim seviyelerinin çok düşük olduğunu, insanlarının da okumadığını  görüyorsunuz. Bu ülkelerde gerçek demokrasi de olmuyor, başlarına da iyi yöneticileri seçemiyorlar. Olan o ülkede yaşayan insanlara oluyor. Ayrıca insanlığın gelişmesine de herhangi bir katkıları olmuyor.

Gelişmiş toplumlara bakarsanız bilim ve teknolojide en ileride olduklarını, insanların yaşam standartlarının yüksek olduğunu görüyoruz. Bu ülkelerde eğitim ve kitap okuma alışkanlıkları yüksek seviyede. İnsanlar aydın olunca da ülkedeki insanlar daha huzurlu ve mutlu yaşıyorlar.

Toplumların ileri gitmesinde en önemli etken iyi eğitim almaları, okuyan insanlarının çok olması. Bilinçli toplumlarda insanlar çok okuyor, okuyan insanlar da sorguluyor, araştırıyor, yeni buluşlar yapıyorlar. Her yeni buluş insanlığın daha da ilerlemesine katkı sağlıyor.

Atalarımızın tarihte yaptıklarıyla elbette övünüyoruz. Ancak 3 kıtaya hükmeden koskoca Osmanlı İmparatorluğu cehalet yüzünden dağılmış. Matbaayı gavur icadı diye 250 yıl ülkeye sokmamışlar. Matbaa bu ülkeye gelseydi, insanlar okur aydınlanır, yeni gelişmeler yaşanırdı. Türkiye Cumhuriyet’i kurulduğunda okuma yazma oranı sadece %5. Anadolu’da yol yok, okul yok, fabrika yok. Sadece cami yapmışlar. Gerçi bugün de her yere cami yapıyorlar, bir okul, bir fabrika yapalım diyen yok.

Cumhuriyet’le birlikte öncelikle eğitime önem verilmiş ve Arapça harflerden Latin alfabesine geçilmiş. Böylelikle hızlı bir kalkınma hamlesi gerçekleşmiş. Şimdi okuma yazma bilmeyen kalmadı gibi bir şey. Bir de okuma alışkanlıklarımızı yükseltebilsek. O zaman seçimlerde sağlıklı kararlar alır, ona göre yöneticileri seçebiliriz. Din elden gidiyor diyerek değil, kim ülkemizi çağdaş uygarlık seviyesine çıkaracaksa ona göre seçimimizi yaparız.

Biz gelişen bir ülkeyiz. Kitap okuma alışkanlığında Afrika ülkeleri ile aynı sevideymişiz. Son yapılan araştırmalara göre, günde sadece bir dakika kitap okuyormuşuz, 6 saat televizyon seyrediyormuşuz, 4 saat internete takılıyormuşuz. İhtiyaç listemizde de kitap 235. sırada yer alıyormuşuz. Yani utanılacak haldeyiz.

YORUM EKLE