TOPLUMLARIN KALKINMASI

 Toplumların kalkınması, çalışmak ve üretebilmekten geçiyor. Yeraltı zenginliklerimiz olsa da onları yer üstüne çıkaracak bilgi ve beceriye, gelişmiş teknolojiye ihtiyacımız var.

 Doğa güzelliklerimiz olsa da onları tanıtma, cilalayıp insanların hizmetine sokacak çalışma yeteneğimiz yoksa her şey var olduğu yerde kalır, bir gün yok olur.

 Üretimin en çok konuşulduğu yer tarım ve sanayi olmalı. Artan nüfusun karnını doyurabilmek için köyden kente göçü durdurmanın yolu bulunmalı. Yeter mi? Yetmez. Üretimi attıracak yeni tarım araçlarını kullanma ve yeni tarım bilgilerini öğrenmek gerek. Genelde yeterli olduğunu söylemek çok zor. Köylü emeğinin karşılığını alamadığında girdisi ile çıktısı dengeli değilse o zaman köydeki genç nüfusu yerinde tutma şansı olamaz.

 Sanayi kesiminde durum biraz farklıdır. Bireylerin böylesi sanayi işletmelerinde yer alabilmesi için ya alanında ya alanında çıraklıktan yetişmesi gerekir ya da Mesleki Teknik Eğitim kurumlarından bilgi alması, beceri kazanması gerekir. Teknik eğitimden, teknolojik yeniliklerden, çırak-kalfa-usta ilişkilerinden yararlanamayanların, sadece kol gücüyle sanayi sektöründe yer alması pek de kolay olmasa gerek. Peki böylesi durumda tarım, sanayi ve turizm dışında kalan vasıfsız, beceriksiz insanların üretime katkıları nasıl sağlanacaktır? Bu tür insanların geçimleri nasıl olacak, karınları nasıl doyurulacaktır? Güçlü güçsüz insanlara iş imkanı sağlanamadığında tüketimin önü nasıl kesilecektir?

 Günümüzde hemen herkesin önünü keserek “Gurbetten çalışmak için geldim. İş bulamadım. İki gündür açım, bir ekmek parası verebilir misiniz?” diyenler hemen hemen 20-30 yaş arası. Bu insanlar da sosyal devlet şemsiyesi altında yaşam mücadelesi veren bizim insanımız. Üretmeden tüketen emeksiz karın doyurmaya alıştırdığımız bizim insanımız.

 Toplumun avara kasnak  gibi boşa giden enerjisini üretime yöneltmenin bir çaresi yok mu? Hadi buyurun birlikte düşünelim…

Avara kasnak: Makinalara hareket sağlayan transmisyon sisteminde boşa dönen kasnak.

YORUM EKLE