Üç aylar ve Regaip Kandili

Bu gün yani Salı günü, gönül dünyamızda farklı bir yeri olan, üç aylara giriyoruz. Perşembe günü ise Regaip Kandilini kutlayacağız.

Bir dahaki üç aylara ulaşıp ulaşmayacağımızı Allah bilir. Onun içinde böylesi müstesna gün ve geceler için birkaç kelam etmenin önemli  ve yararlı olacağını düşünüyoruz.

Çünkü, üç aylar ve kandil geceleri gibi önemli günleri fırsat bilip, hayatımıza yeniden temiz bir sayfa açma, ibadete yönelme, ailede, iş yerinde, gıybet, asılsız suçlamalar, ötekileştirmeler gibi toplumumuzun huzurunu bozan hareketler yerine, hoş görü, merhamet hak vehukuka riayet gibi, güzel davranış yönünde bir adım atmanın yollarının aranmasının hatırlatılmasında fayda mülahaza ediyoruz.

Uzaktan mesajla kutlamak kadar, başta Anne Baba’mız olmak üzerine, akrabalar, komşular ve hayatımızdaki tüm insanlar ile olan ilişkilerimizi saygı, sevgi ve müsamahayı esas alacak davranış biçimlerini geliştirmenin önemine işaret ediyoruz.

Artık, geçmişin kirliliklerini istiğfar ile temizleyip, inanç esaslarına göre bir plan yapmanın mevsimine girdiğimizin bilincinde olmalıyız.

Elbette, bu manevi iklimden yararlanmak için yapacağımız dua ve ibadetlerin yanında, ahlaki bir diniyaşam anlayışına da yoğunlaşmamız gerekiyor. Şöyle ki, bu üç ayların ikliminde ahlaki bir din anlayışının, helal haram bilincinin, doğruluğun, dürüstlüğün önce kendi nefsimizden başlayarak ailemize ve çevremize genişlemesi için gayret göstermeliyiz.

Görüldüğü gibi, bu gün başlayan üç aylar böylesi önemli fırsatlar sunuyor. Bu aylar bizimmanevi değerlerimizdir. Bizi biz yapan kültürel hazinemizdir. Manevi güç kaynaklarımızdır.Ülkemizdeki kavgaları bitip sevgi ortamını sağlayacak çok önemli günlerimizdir.

Bu gün gerek Ülkemizi, gerekse İslam dünyasını hüzün ve ümitsizlik dört koldan sarmış bulunmaktadır. Maalesef,2020 yılı  ülkemize pek hayırlı gelmedi. Üzerimize kara bulutlar adeta bir kabus gibi çöktü.

Daha iki ay dolmadan ülkemizin farklı bölgelerindeki ölümlere yol açan büyüklü küçüklü depremler, çığ felaketi, uçak kazası gibi felaketlerin yanında şehit haberleri ile sarsılıyoruz. Belki de yakında dünyayı sarsan korona virüsü denen  bela ile karşı karşıya geleceğiz.

Başta deprem olmak üzere tüm bu felaketler mikro düzeyde zahiri bir sebebe bağlansa da, işin özünde neler olduğunu bilmiyoruz. Toprağın kat menleri altında ve göklerde ne hesaplar görüldü? Tüm insanlığın hesabı üzerinde Yüce Allah neler murat etti? Bizim perdeli gözümüzün görmediği alemde neler oluyor neler? Bilmiyoruz, bilmediğimiz içinde fazla yorum yapamıyoruz.

Onun için diyoruz ki, ülkemizde ki kara bulutların dağılması için dua ve niyazda bulunalım. Haberlerden takip ediyorsunuzdur,  kahraman Mehmetçiğimiz konvansiyonel bir savaşın eşiğinde.

Bu gün bize düşen ise sefere çıkan askerlerimiz için dua etmektir.

Bu önemli gün ve gecelerin dünya gemimizde önemli bir uyanışa  vesile olması dileği ile Regaip Kandiliniz mübarek olsun diyorum.

Kalın sağalacakla….

YORUM EKLE

banner128