ÜÇ  LAFIN  BİRİSİ   ŞİKAYET  İSE   ÇARESİ : DİYET

Diyet  yaşantımızın  bir parçası.

Sigarayı otuz beş yıl öncesinde diyetle terk ettim. Ancak  obeziteye  karşı tam anlamıyla bir diyet yapamadım. Üstüne üstlük başka zor diyetlerde varmış.

Yeni okuduğum,  sosyolog ve tekstil sektöründe  üretken ticaret  insanı  Bige Güven Kızılay’ın “ Hayal Ağacım” adlı  oldukça  akıcı ve içeriğinde felsefi, özlü sözlerle  bezenmiş deneme yazıları kitabı ( 2016).

Yazar,”Toplum olarak hiç farkında bile olmadan yakalandığımız çok uğursuz bir hastalık var. Üstelik iliğimizi kemiğimizi  kurutuyor da farkında bile değiliz.”Ne biliyor musunuz ? “  Şikayet Etmek ” diyor.

İnternette bir   paylaşımda rastlamış.” Bir ay şikayet etmeden durmayı deneyin” diyen bir yazıymış.

Şikayet   edecek   pek çok şey varken  nasıl durmalı, ne yapmalı ?  Sanki yaşantımızda  şikayet  etmek nefes almak gibi, yutkunmak gibi bir şey olmuşken…

Pahalılık, geçim kaygusu  , işsizlik, terörizm, deprem, sel,iklim değişimi,trafik sorunları, politik gerginlikler ve sayfalar dolusu sorun kabul ettiğimiz şeyler…

Yazar, kendi kendine, acaba  şikayet edince rahatlıyor muyum ? sorusunu sorup test etmiş. Kocaman bir  hayır. Yani şikayet ederek rahatlamadığımız kesin  demekte.

Ebeveynlerin  şikayetsiz yaşantılarını düşününce, bu savını güçlendiren pek çok örnekler oluşmuş. Babaannesinin evlilikler için önerilen: “Biriniz taş olduğunda ,diğeriniz  ceviz oluverin”öğüdünü hiç hatırından çıkarmadığını ve uzlaşmaya niyet edince hayat başkaaa, şikayet etmeye niyet edince  bambaşka diye değerlendirmekte. Yine ; “Yokluklar içindeyken elindekine şükreden  bir neslin  torunları olarak  bizler  ne zaman bu hale  geldik ! diye düşünmeden  edemiyorum  .  Hesapta  her şeyimiz var ama o eski kuşakların dirayetini, sabrını,tok   gözlülüğünü, iyimserliğini  ,içimizde bir yerlere gömmüş gibiyiz.”diye  sorgulamakta.Bir  kere şikayet, insanın  enerjisini cidden emen bir şey. Kendi kendinizi olumsuz anlamda dolduruyorsunuz. Şikayet etmek ilk bakışta deşarj olmak gibi  gözükse de aslında tam  tersi  ,kendi  içinizi şişirmekten başka bir şey değil” demekte.

 Diyet  Serüveni

Yazar,diyet  serüvenini  şöyle özetliyor:” Diyetin ilk günlerinde ,ilk bir kaç saat biri sizi fena halde zapt etmiş, elinizi  kolunuzu bağlıyor,ağzınızı kapatıyor gibi hissedip acayip sinirleniyorsunuz?  “ Engellenme” duygusu yani.

İlk saatten  sonrası   enteresan,bu sefer şaşkınlık hakim oluyor “ hislerinize”.Aman Tanrım,ben bu kadar sık mı şikayet ediyordum? “ Hayatım  şikayet olmuş resmen” diye kendi kendinize şok oluyorsunuz.

Üçüncü aşamada kendinizi  izlemeye başlıyorsunuz, nelerden  şikayet ediyorum ,kime söyleniyorum ,böyle yapınca  rahatlıyor muyum, sonuca bir  katkısı oluyor mu ?

Bu soruları yanıtladığınızda asıl sarsıcı sonuç gelmekteymiş. Kendi bilincinizi  şikayetle zehirlediğinizi  fark ediyormuşsunuz. Şikayetin  en vahim kısmı ise, ne biliyor musunuz? Hayatınızdan “çözümleri” uzaklaştırıyor.  Odağınızı   öfke ve umutsuzlukla   hapsediyor. Oysa sorunu  tesbit  edip, çözüm ne olabilir ? diye  kafa  yormak ve bunun için bir adım  atmak bizi  o kör kuyudan çıkartacaktır” demekte.

 Bige Güven Kızılay; ”Ben hayatın enerjiden ibaret olduğunu  keşfettiğimden beri düşüncelerin en kuvvetli enerji olduğunu anladım. Şikayet ise ; arsız,  yapış yapış  bir duman gibi, en aydınlık  düşüncelerimizi hapseden bir şey” diye  dile getiriyor.

Sizlerle  paylaştığım  bu   ilginç  yazıyı  sonlandırırken,  dilerim  Mübarek Kurban Bayramınız ve yaşamınız  şikayetsiz geçsin.

YORUM EKLE