UMUT TOHUMU EKİMİ VE ZORAKİ SİESTA

Açıkçası   küresel   bir  koronavirüs   pandemisi  ortasındayız.

Ansızın mı geldik  bu noktaya ..!    Tabii ki  hayır.

Bazı   önemsediğim görüşleri notlarıma   aldığım “ Mutlak” (1995)  kitabında  üç düşünürün ilginç dünya görüşlerini anımsadım.

25 yıl öncesinde biyolog Albert Jacquard ;” Bir gün karşısında  savaşmayı  bilemiyeceğimiz  yeni bir grip  virüsünün ortaya  çıkması mümkündür. Ama aslında virüsler edilgendirler. Bir  virüs ,bir bakteri  veya bir hücre  tarafından  emildiğinde ,kendini  yok etme  taşkınlığı  içine girer.Ve  kendini öldürür.Hücrenin  içinde ,virüsün onlarca kopyası  hücrenin  maddeleri  tarafından  üretilir. Geçen bir başka bakteri de  aynı senaryoyu izler, bu patlayıcı bir olaydır. “demekle kuşkusuz olacağı sezmiştir.

“ Bilgiyle Sohbet” (2016) kitabında, Prof.Dr. Celal Şengör, Denis M. Shaw’a atfen; “Fakat  şimdilik  gayet  pervasızca şunu ifade etmek  istiyorum ki  yalnızca iki bilim  dalı vardır: Jeoloji  ve biyoloji.

Bu söze nasıl katılabilirim ki diye hep düşünmüşümdür ? Biyoloji  temel bilimlerin  şimdiler de tepesinde galiba..!

Evde kilitlenme olgusu , önceleri hiç eksilmeyen kitap okuma arzumu bile duraklattı.Bu  şoktan 2-3 günde   sıyrılabildim.  Şu günlerde daha  dingin okuyup düşünebiliyorum.

40 yılı aşkın  umut bilimi incelemiş  Virginia Üniversitesinden  Everest Worthington ( 18 mart 2020) korona pandemisiyle ilgili “Umut  Sizi Daha Mutlu ve Sağlıklı Kılar” başlıklı makalesiyle umut tohumlarını saçmaya çalışmıştır:

“Umut, olumlu bir sonucun muhtemel olduğuna  dair şüphemiz olsa bile ,bir hedefe  veya son duruma  doğru devam etme motivasyonu   olmasıdır.

Yine ,değişme iradesi  ve bu değişime yol açma gücü olarak tarif  edilmektedir.

Peki, umut  herkeste aynı mıdır ?

Gençler ve orta yaşlılarda  daha kolay,ancak yaşlılarda biraz daha zor.

Yaşlanma;  sıklıkla yineleyen sağlık , finansal ya da ailevi sorunlar gibi ortadan kalkmayan engellere karşı koşmak anlamına  gelir. Yaşlı yetişkinler için umut  -yapışkan ,sebatkar, olgun - bir umut olmalıdır.

Umudu oluşturmak  veya  artırmak  için  öneriler:

-Sosyal medyadan  motivasyonal  bir konuşma izlemek,

-Dindarlık  ve meditasyon uygulamaları maneviyatımızı yükseltir -bize hayatta bir amaç ve anlam duygusu verdikleri  için .

-Affetmek: Birisini  başarılı  bir şekilde affetmek de, hem  değişim gücü, hem de yol gösterici gücü hissi vermekte.

-Bir umut  kahramanı  seçin: Bu kahramanların kimileri  tarih değiştirdi.

Umut, sıkışmış görünen  sistemleri değiştirir. Kötü şeyler olabilir. Fakat kalıcı umudun uç noktaları var. Bu umudu, irademizi destekliyerek  ,hayallerimize giden  yolları bularak ve umut kahramanları  arayarak getirebiliriz.

 Mortimer ve  Bowden’in 17  Mart 2020  tarihli ortak  makalelerinde ,sıkıntılı ve endişeli günlerde ,çözüm önerileri  :

-Özbakım  uygulama:  Kendini  bunalmış hissettiğinde, yapabileceğin en basit şey,  sakinleşmek için üç defa derin nefes almaktır. Nefes alırken yavaşça dörde,   nefes verirken  yavaşça beşe kadar sayın. Bu basit     egzersiz, dinlenme ve  sindirim sistemi ile ilgili  parasempatik sinir sisteminde aktivasyonu  artırır. Ayrıca kaygı ile bağlantılı  olan sempatik sinir sisteminin aktivitesini azaltır.

-Rahatlatıcı bir şey yapın  : Uyumadan  önce rahatlatıcı ve uyandıktan sonra canlandırıcı şeyler yapmağa çalışın. Endişeli haliniz  varsa, dikkatli esneme yapın. Akşamları yaygın  olarak  virüs hakkında  sosyal medyada haber  ve yorum okumaktan KAÇININ. Pandemi hakkında en son haberleri okumak,  sürekli  endişeli ve stresli düşünceler akışına yol açabilir.

Yaşlıların  daha azalan 5-6 saat uykularına, bağışıklığı  güçlendirici  zorunlu  siesta  (şekerleme  uykusu) ekleyin. - alışkın  olmasam  bile fayda getireceğine  şahsen inanmaktayım.

-Küçük şeylere dikkat edin:

Bahçeniz   varsa  çiçeklere, gökyüzünde  bulutlara, veya dışarıdaki bir kuşun  sesine bir kaç dakika ayırın. Bu  basit  farkındalık, meşgul zihne biraz mola verdirir.

Okumak için daha kolay kitaplar ve romanlar seç, kısa yazma denemeleri uygula.

Evcil hayvanları olanlar şanslıdır. Onlarla koş oyna ,onlarla aptal ol. Nezaketle birini memnun et.

--Yaşam   Amacımız   Sevgi  Enerjisinde  Kalmak

Biz dünyaya temel  olarak sevgi enerjisiyle  geliriz Ancak yaklaşık 3 yaş civarında zihnimiz dünya düzenine uyumlanır ve korkularla tanışmaya başlarız. Egomuz yıllar içinde korku enerjisini  kullanarak sevgi enerjisinden  uzaklaştırabilir .Korku enerjisine yaklaştıkça bünyemiz negatif frekansların istilasına uğrar.  Doğal olarak  zamanla  enerjimiz  azalır ve düşük frekanslı virüs ,bakteri, mantar ve parazitlerle rezonansa girer.Sevgi enerjisi; kendize güvenmemizi,kendimizi değerli  bulmamızı ,sağlık,bolluk ve bereket  içinde yaşamamızı sağlar ( Dr. Erhan  Özer.Şifa Sende 2012)  .

Sevgiyle  EVDE KALIN  , coşkuyla  yaşayın.

YORUM EKLE