Üniversite Olarak Layık Olduğumuz Yerde Değiliz

Sayın Prof. Dr. Mustafa Çakır ile tanıştım. Facebook listeme de ekledim bir araştırma sonucunu paylaşmış. Araştırmanın tamamını verdiği linkten indirip inceledim.

Bu araştırmada, Eskişehir Osmangazi Üniversitesinden Prof. Dr. Engin KARADAĞ ile Prof. Dr. Cemil YÜCEL tarafından lisans düzeyindeki üniversite öğrencilerinden geribildirimler yöntemiyle veri toplayarak Türk Yükseköğretim Sistemi incelenmiş. Üniversite öğrencilerinin deneyimlerini ve memnuniyetlerini anlama, öğrenci deneyimini zenginleştirmek ve üniversiteleri daha öğrenci merkezli bir üniversite olma yolunda yol gösterici olması amaçlanmış.

Toplamda devlet ve vakıf 174 üniversitenin incelenen kriterlere göre sıralama yapılmış.  Maalesef üniversitemiz bir alan dışında ortalamanın altında. En çarpıcı sonuç da “ Kurumun Yönetim ve İşleyişinden Memnuniyet ”  araştırmasında 174 üniversite arasında 168. Sırada. Sanıyorum neden ortalama değerlerinin altında olduğu buradan daha iyi anlaşılıyor.

Araştırmaya 5611 Kız öğrenci,  (%51,5)  5283 Erkek öğrenci  (%48,5) katılmıştır.

Üniversitelerin Öğrenci Memnuniyeti Genel Sıralamasında” AİBÜ 354 puanla 134. Sırada. Türkiye ortalaması 415 puan.

“Devlet Üniversiteleri arasında Öğrenci Memnuniyeti Genel Sıralamasında” ise 106 üniversite arasında 75 sırada.

“ Öğrenim Deneyiminin Tatminkârlığı ” sıralamasında 51 puanla 145. Sırada.

“ Yerleşkenin ve Yaşamının Doyuruculuğu ” sıralamasında 72 puanla 82. Sırada. Ortalamanın üstünde. Bunda vakıfın katkısı çok büyük.

“ Akademik Destek ve İlgi ” sıralamasında 66 puanla 119. Sırada.

“ Kurumun Yönetim ve İşleyişinden Memnuniyet ” sıralamasında 41 puanla 168. Sırada. Bu kategoride Öğrenci işleri, sınav programları, akademik takvim, yönetime katılım, yöneticilere erişim, yönetsel işleyişin etkililiği ve duyarlılığı ile ilgili sorular sorulmuş. Özellikle öğrenci işleri ile ilgili aksaklıklar biz öğretim elemanları tarafından da eleştiriliyor.

“ Öğrenme İmkân ve Kaynaklarının Zenginliği ” sıralamasında 74 puanla 62. Sırada. En yüksek olduğu kriter bu.

“ Kişisel Gelişim ve Kariyer Desteği ” sıralamasında 50 puanla 154. Sırada yer almıştır.

Görüldüğü gibi üniversitemiz layık olduğu yerde değil. Kurum un yönetim ve işleyişine verilen puan ve sıralamanın sonucu birinci sorunun yönetim olduğunu gösteriyor.

İşte atanacak rektörün bu devasa sorunları çözüp üniversiteyi ayağa kaldıracak ve ilk yirmiye yerleştirecek yetenekte biri olması gerektiğini üç haftadır yazıyorum.

Araştırma yaptı diye, kitap yazdı diye soruşturma geçiren öğretim elemanlarının olduğu bir üniversite ancak bu kadar olabilir.

Sayın Cumhurbaşkanından üniversitemize vizyon sahibi,  gelişmeye açık, ufku geniş yönetim tecrübesi olan bir rektörün atamasını bekliyoruz. Bu vasıflara sahip adaylar listede var.

 

YORUM EKLE