VAKALAR NEDEN ARTIYOR?

Son günlerce gündemde sorulması gereken en önemli sorulardan bir tanesi ‘vakalar neden artıyor’dur. Öyle ki bir toplum düşünün her gün kurallara uymuyorlar, toplu organizasyon yapıyorlar, şunu yapmıyorlar, bunu yapıyorlar vs. diye sürekli eleştiriler, tepkiler dile getiren. Böyle bir toplumda koronavirüs neden yayılıyor, neden vakalar artıyor? Hiç düşündünüz mü? Düşünmeye gerek yok aslında. İnsanlar olarak toplu halde hareket ederken benliğimizi bir kenara bırakıp genel yargılarla davranıyoruz. Ama öte yandan bireysel kaldığımızda ise kendi kafamıza ne eserle öyle yaşıyoruz. Bunun aksini yapıyorum diyen ya yalan söylüyordur ya da iyi yetişmiş bir tiyatro oyuncusudur.

Peki vakalar neden artıyor? Vaka artışındaki en büyük etken elbette iktidar diye tabir edilen ülkemizi yöneten hükümet ve hükümete ideolojik olarak bağlı tüm kolları ile bu durumu sürekli eleştiren ama bahsettiğim bireysellikle yaşayan muhalefet ve muhalefete bağlı tüm kollarıdır. Yani bunun suçlusunu iktidar-muhalefet çizgisinde aramak tamamen yersiz, saçma ve salakçadır. Vaka artışının sorumlusu toplum olarak biziz. Nasıl mı? Kıçımızı yırtarcasına ‘kurallara uyalım vakaları düşürelim’ çağrıları yaparken partisinin her organizasyonuna(ki buralar lebaleb dolu yerler) koşa koşa gidenler vakaları artırıyor. İktidar partisini salonları dolduruyor diye yerden yere vururken Ankara’dan gelen 2-3 partilisi ile il teşkilatını cümbür cemaat yanına alıp STK, STK gezenler vakaları artırıyor. Vakaları kim artırıyor biliyor musunuz? Yayınlanan genelgelerde ‘cadde ve sokak üzerinde yemek, içmek, sigara içmek, maskeyi kuralına uygun kullanmamak yasaktır’ denilirken her gün yüzlerce, belki binlerce insanın geçtiği dükkanının önüne çıkıp maskesini çenesine indirip sigarasını yaktıktan sonra ‘böyle hükümet olmaz olsun, bizi bitirdiler’ diye veryansın edenler artırıyor. Tedbir diye ‘toplu organizasyonlar, toplantılar vs yasak’ duyuruları yapılırken inatla kendini savunmak için bir grubu yanına toplayıp açıklamalar yapanlar, sokak arasında evden eve ziyaretlere, aile buluşmalarına, kız istemeye ve çeşitli işleri için gezenlere dur diyemeyip ‘yapılıyor’ denilsin diye yapılan denetimler artıyor bu vaka sayısını.

‘Bana bir şey olmaz’ diye gezinip sokak aralarında maskesini çenesinde, cebinde gezdirenler; girdiği kapalı ortamda ilk önce pat diye maskesini indirenler; marketlerde sosyal mesafeye uy dedikçe kıçınıza kadar girip ödeme sırası bekleyenler ve kimleerrr kimler artırıyor bu vaka sayısını bir bilseniz. Ama tabi suçlu tamamen ideolojik, suçlu tamamen siyasi. Asıl suçlu o kokuşmuş zihinleriniz ve onun yönettiği sizlersiniz. Kendinize gelin, kendimize gelelim. Yoksa ağlamaya, zırlamaya vakit harcarsak Kurban Bayramı’na kadar gün yüzü göreceğimizi sanmıyorum. Hadi selametle…

YORUM EKLE

banner128