Vali Ahmet Ümit’i uğurlayıp, Yeni Vali Erkan Kılıç’a Hoş Geldin Derken…

Tayinle gelenlerin, yine tayinle gitmelerini rutin bir hadise olarak görmek lazım.  Bura da önemli olan gök kubbede hoş bir seda bırakmaktır. Bu güne kadar Bolu’dan birçok vali gelip geçti. Kimisi Yener Rakıcı oğlu ve M. Ali Türker Gibi hoş bir seda bırakırken kimisinin esamisi dahi okunmadı.

Esasında, Valilik önemli bir makamdır, devleti temsil eder. Devleti temsil eden üç makam vardır. Bunların makam araçlarına Türk bayrağı çekilir. Cumhurbaşkanı, valiler ve yurt dışındaki büyükelçiler. Bunların haricinde ne Bakanların, ne Milletvekillerinin, ne de Belediye Başkanlarının arabalarına Türk Bayrağı çekilir.

İşte böylesi makamlarda bulunanlarında devlet millet kaynaşmasında önemli rol alması gerekir. Halkla iç içe olup gerektiğinde şehrin babası ve hamisi olmalı, gerektiğinde turizmci, gerektiğinde şehirci olmalıdır. Ben bu tespiti yazdığımda, o günün valisi M. Ali Türker bize “ben öyle değil miyim?” diye sitem etmişti.

Bu güne dek gelip geçen valileri ilk beyanatlarını dinlediğimde, hep iyimser tablo çizip, ileriye umutla bakmama rağmen, pek beklediğim gibi olmadığını açıkça ifade etmek isterim. Bu konu da Bolu, maalesef, pek şanslı illerden değil…

Geçen belediye başkanlığı seçimlerinde, Marka isim Veysel Tiryaki’nin Bolu Belediye Başkan adaylığı için ismi geçtiğini duyduğumda, şayet böyle bir gelişme olursa,  tipik bürokrat görüntüsü vermeyen Vali Ümit’le beraber şeytanın bacağını kırıp, bu ikilinin Bolu’yu uçurabileceğini yazmıştım;  ama olmadı. Ne Veysel Tiryaki aday oldu, ne de Vali Ümit beklenen performansı gösterebildi. Tabi ki bura da, belediye ile uyumsuzluk rol almış olabilir.

Kendine yakın olan bazı dostları, etrafında ki bariyerleri aşması gerekiyordu, maalesef aşamadı diye serzenişte bulundular. Bir de döneminin yarısı panda mı dolayısı ile yasaklarla geçti. Hulasa Vali ümit bekleneni karşılayamadı diyebiliriz. .

Kendileri bir yazımdan dolayı tebrik için telefonla aramış, kısa da telefonla sohbetimiz olmuştu. Tanışalım dedi; ama her hangi bir işim olmadığından, öyle randevu, sıra bekleme gibi protokol biraz bana uzak olduğu için, görüşmemiz mümkün olmadı.

Tabii ki devlette küslük olmaz. Bu gün mülkiye müfettişi olanı, zaman gelir devlet yine değerlendirir. Tarihte bunun misalleri çoktur.

Yeni Vali Erkan Kılıç’ın ilk beyanatında “tüm Bolululara kapım açık” sözünü önemli buluyoruz. Temennimiz Valimizin halk içinde hizmet odaklı, proje adamı olması ve birçok projenin kendi kontrolünde devamını sağlaması, hiç şüphesiz, Bolu’ya değer katacaktır.

Valiler kararnamesinden sonra bazı valiler için ulusal basında önemli bazı yazıları okuduğumda, o iller ne kadar şanslı dedim.

Mesela, bir Vali “iki slogan um var: işimiz ve iş yapmak. Çalış, üret ve yüksel… Tokatta köye dönüş projesi uygulayarak, dönüşü hızlandırmış. Şimdi Van valisi… Afyon valisi atom karınca gibi deniliyor. Kadın kültür evi, kadın kooperatifleri…  Spor tesisi olmayan yer kalmamış. Afyon üzgün, kayseri şanslı…

Rahmetli Erbakan “ben işin delisi olan insanı severim” dermiş.  Vali Hulusi Şahin’de işin delisi… “Derdim ekmeği büyültmek, yaraya merhem sürmek, taşın üstüne bir taş daha eklemek “ diyor… Şimdi Malatya Valisi… Bir başka vali… Slogan tek kelime;” başaracağım” eğitim, fabrika, Turizm… Hepsine birden eğiliyor. Şimdi Mersin Valisi

Ben bu tür övücü cümleleri basında okudukça, o illere imreniyorum; acaba bizim de böyle valimiz olacak mı diye hayıflanıyorum. İnşallah Ekran Kılıç bu özlemimizi giderir.

Bu köşe yazarı önceki Valilerimizden birisi için şöyle bir tespitte bulunmuştu; hatta bu yazı Bolu valilik sitesinde epey kaldı.

Diyor ki yazar “ Bolu Valisi geleneksel asık suratlı, soğuk, mesafeli profil yerine, vatandaşla bir bütün olarak kaynaşabilen, neşeli, güler yüzlü, şefkatli bir devlet yöneticisi portresi ortaya koyan bir vali...

 O gün Bu yazıyı gördükten sonra beklentin kat kat artmıştı;  ama o vali, yazarın çizdiği çerçeve de olmadı.

Şayet, yeni valimiz Ekran Kılıç, yazarın çizdiği çerçeve de bir performans gösterebilirse, gelişinde kendisini yalnız devlet memurları karşılarken, görev bitimine tüm Bolu sevgi ve gözyaşları ile uğurlayacaktır.

Ulusal medyada ki bir köşe yazarı şöyle bir not düşmüş: Vali’nin hası, iyisi şuradan belli olur. Tayini çıktığında halk tarafında gözyaşı ile uğurlanmak.

Bunu başaranlara selam olsun…

Günün sözü:

Ölüm tüyden hafif

Görev dağdan ağıdır.

 

  

YORUM EKLE

banner128