Vefatının 7.’nci Yıldönümünde Erbakan’ı Anma Toplantısı

Yapılan anayasa değişikliği ile iktidar olabilmek için %50’nin üzerinde bir oya ulaşmanız gerekiyor. Ülkemiz de bu oya ulaşmak oldukça zor. Bu durum da, partilerin asgari müşterekte ittifak yapmaları zorunluluk haline geldi. Zaten AK Parti ve MHP, şimdiden ittifak yapacaklarını ilan ettiler.

Burada, en çok merak edilen Saadet Partisinin alacağı tavır.

Geçmiş seçimlere baktığımızda,Saadet partisinin öyle pek oy potansiyeli görünmese de, diri,  canlı ve kararlı örgüt yapısı ile kendine has bir ağırlığı olduğu bir gerçek.

İşte Saadet partisi, belki de, bu ağırlığını daha da hissettirebilmek için Partini kurucu genel Başkanı, partililerin değimi ile Efsane Başbakan Erbakan’ın vefat yıldönümü dolayısı ile bir dizi anma programı düzenliyor.

 İşte bu çerçevede, Bolu İl örgütünün düzenlediği programa katılıp izlenimlerimi sizlerle paylaşayım dedim. İyi ki katılmışım, bir hayli dostla görüşme imkanımoldu.

Toplantıda öyle fazla bir kalabalık olmasa da, başta hanım dinleyiciler olmak üzere,gözlerinin içi gülen, kararlı, ileriye dönük ümitle bakan seçkin bir topluluk vardı. Bu arada, geçmişteErbakan’a gönül vermiş, partinin yükünü omuzlamış; hatta milletvekili olmuş ağır topların olmaması dikkatimi çekti.

Toplantıya, CHP il Başkanı Kazım Karsu ve İYİ parti il Başkanı Mehmet Aydın’nın katılması, yoksa, bir ittifak ta bu partiler arasında mı kurulacak düşüncesi zihnime takıldı. Tabii ki bilemiyoruz, bunu ancak zaman gösterecek; ama bu ihtimali göz ardıetmeyelim.

Toplantı da, “neden Erbakan’ı anmakiçin buradayız?” sorusu ile söze başlayan partinin il Başkanı Veysel Çetinkaya kısa konuşmasında “ onun iddiası aşktır, inançtır, hakkı üstüntutmaktır, alın terine saygıdır, ahlaktır, nefis terbiyesidir, yoldaki taşı atmaktır” gibi,hemen hemen toplumun her kesiminde olması gereken güzel hasletleridile getirip “işte bizbunun için buradayız” diye sözlerini noktaladı.

Bu arada, partili gençlerin hazırladığı bir sinevizyon gösterisi sunuldu. Gösteride, Erbakan ile ilgili bilhassa gençlerin sözleri dikkati çekerken, bir gencin “Erbakan demek, heyecandemektir” sözü her şeyi anlatıyordu.

 

Toplantıya konuşmacı olarak Milli gazetenin yazarı Mustafa Kaya katılmıştı.

Mustafa bey Erbakan’ın vizyonunu, ileri görüşlülüğünü, hizmetlerini, hoş görülüğünü misallerle anlatırken, sırf salonu coşturacağım diye, iktidarı ve diğer partileri rahatsız edicicümleler kurmamaya özen göstermesi dikkatimi çekti. Esasında, bizce siyasetteolması gereken de buydu.

 Mustafa Bey’in anlattığı bir anısı, biraz da gündemle alakalı olduğu için sizlerle paylaşmak isterim.

Şöyle ki, Mustafa Bey partisinin Beyoğlu belediye başkan adayıdır. Seçim çalışmalarında kendisine, filan mahalde Erbakan Hocamızın komutanı oturuyor, ziyaret edelim denir, kabul eder. Ziyarette, o  gün 82 yaşında olan, komutan İzzet Amca bir anısını anlatır.

Komutan olarak tüm birliklere yazı gönderdim. Başta postal, parke, iç giyim gibi tüm ihtiyaç listesini bize bildirilmesini istedim. Zannediyorum, o günlerde, tüm ihtiyaçlar NATO çerçevesinde Amerika tarafından karşılanmaktadır. Tüm birlikler mutat ihtiyaç listelerini gönderirken, Birlik komutanı Erbakan ise Makine tezgahı istemektedir. Bu durum dikkati çeker, kendisine sorulduğunda Erbakan “ ben bu makine tezgahı ile askerin ihtiyacınıkarşılayacağım” der.

Burada benim dikkatimi çeken önemli iki şey: o günlerde ordumuzun tüm ihtiyaçları Amerika tarafından karşılanması ve bu gün nereden nereye geldik sorusudur. Ve Erbakan’ın ileriyedönük vizyonu, sıra dışı kişiliğe sahip olmasıdır.

 Demek ki, insan öyle kendiliğinden lider olmuyor, çok farklı meziyetlerin olması gerekiyor.

Mustafa Bey, “asıl olan Erbakan’ı anmak değil, onu anlamaktır” diyerek konuşmasını tamamladı.

Bizde bu vesile ile mekan’ı yüksek, makamı Cennet olsun diyoruz.

*****

Günün sözü:

*Biz seçimler için değil, gelecek nesiller için çalışıyoruz.

* Alah’ına kul olmayan davasına er olamaz.Prof. Necmettin Erbakan

 

 

 

 

 

YORUM EKLE

banner128