YANGIN

“Yanıyor içim dışım bir garip halde. Ne sözüm geçer ne gücüm yeter bu kalbe” demiş sevgili Gülşen bacımız. Sıcak gündemin üstüne döküldükçe su alevler yükseliyor her bir yandan. Rüzgarın etkisiyle yanıp tutuşuyor ortalık. “Yangın var” diye bağırasım geliyor bazen, ama anlayacak bir insan bulmak zor. Yangın demişken, Avustralya’daki yangınlara ahu vah ederken ülkemizde üst üste meydana gelen acı olaylarla sarsıldık bir anda. Avustralya’da yaşananlara Allah’ın gazabı derken kendi acılarımızla boğuşmaya başladık. Çok sürmedi bir anda dünyayı tehdit eder hale gelen Çin’in Wuhan kentindeki corona virüs çıktı ortaya. Neler oluyor? Bir yangın ki sarıyor sanki tüm dünyayı.

Dünya ve ülke genelinden sonra ilimizde mi sıra? Meydana gelen zelzelelere “olağan” diye bakmakla, “ilerde daha büyüğü gelecek” diye bakmak arasında gidip geliyorum. Hoş, daha büyüğü olacak olsa –ki bilemeyiz- ne yapacağız? Olana kadar çadır kurup parkta mı yaşayacağız? Önlem alalım, ama ne yapalım? Önlem dediğimiz şey varolan evleri güçlendirmek mi? Yoksa “depreme hazır olalım, deprem çantası hazırlayalım, sallanırken hayat üçgeni oluşturalım” söylemleri mi? Bilmiyorum maalesef. Yetkililer bu konuda çok kayıp. İçimizde bir endişe yangını. Her an taze. Zaman zaman şiddetle yakıyor yüreğimizi. Düşüncelerimiz endişe ile kaplanıyor.

Bir soğuk bir sıcak hava etkisi altına giren şehrimizde kendi yaktığı ateşte yananlara gelmek isterdim fakat sözlerime asma kilit vururcasına kaygılandıran karşılıklar alabilmekte olduğumdan susuyorum. Bir süre daha susacağım. İçimdeki yangın kor alev olup düşüncelerimi ve kalbimi yaktıkça büyüyecek. Büyüdükçe daha güçlü, daha sabırlı, daha soğukkanlı bir şekilde gereken cevabı mevcutta bulunan ve yeni açacağım tüm alanlarda özgürce, durmaksızın ve acımasızca haykıracağım.

Bu yangınları söndürmek lazım diyorum. Bu ateş yakanı da yakar, yaşı da yakar. Kuru kaldığını düşüneni açıkta bırakmaz zaten. Kül oluruz hep birlikte. Yaktığımız ateşe dikkat edelim. Ateşi harladıkça zararı büyük olabilir. Selametle…

YORUM EKLE