YAZ   SONUNUN   DAVETSİZ   MİSAFİRİ : YABAN  ARISI

Yazdan  kalan  pandemili   günlerde  sosyal mesafeyi koruyarak güneşli günlerin tadını çıkarmak elbette güzel.

Ailece ,dostlarımızla, dışarda piknikte, bahçede, terasta bir şeyler atıştırıyorken bir anda  gözüküveren yaban arısını  mercek altına almak istiyorum.

Çevre sorunları hakkında en çok konuşulan konulardan birisi      tozlayıcıların  azalmasıdır. Canlı türlerin azalışında, Avrupa, arıların kaybına pestisitlere odaklansa da, türlerdeki düşüşün bundan da karmaşık olduğu söylenmekte.

Yabani arılar, kırsal  ürünlerimizi ,bahçe ve parklarımızı tozlaştırır.Bu ücretsiz tozlaşma hizmetleri, insanlar için doğrudan ekonomik faydalara dönüşür.Ve yerelde gıda güvenliğine katkılar sunar.

Kanada’da 850’ den fazla yerli arı türü saptanmıştır. Yerli arıların hiçbiri bal yapmamakta, çoğu yalnızdır ve çayırlarda , ormanda     yeraltında yaşar. Yine çoğu sokmaz Kuzey Amerika ‘ya büyük çiftliklere tozlaşma ve bal üretimi için ithal edilen bal arılarında nesli tükenme sorunu bulunmamaktadır.   (S.Colla, R.Nalepa,2019).

İçinde  bulunduğumuz günler ,yaz sonu ”yaban arısı mevsimi” olarak  kabul görmektedir. Bilinenin  aksine ,yaban arıları,ilkbahardan yaz sonuna kadar açık havadaki hayatımızı  bozmama eğilimindeler. Zira çok meşguller ve bize bakmaları için pek de ilginç gelmemekteymişiz.

Peki , bugünlerde  bizleri rahatsız etmelerinin sebebi nedendir acaba ?

ZORUNLU   TATİL VEYA  İZİN

Üstteki zor sorunun yanıtını, İngiltere‘de Davranışsal Ekoloji Profesörü  Seirian  Summer, 7 Eylül 2020 tarihinde yayınlanan çok taze makalesinde açıklamakta .

Yaban arılarının  yazın son aylarında  anti sosyal  davranışlarında  yeni bir olguyu  gözlemlediklerini bildirmekte: “ Zorunlu tatil. Yani yaban arılarının zorunlu  izindeyken( Hele bir de sizde pandemiden dolayı zorunlu izindeyseniz) kötü davranışlarını mazur görebilirsiniz demekte”.

Prof.Dr.Summer gözlemlerinde:”Gösterişli bir elbise giymiş, ince belli, kibirli, kendine tüm bardaklardan içki içme hakkı tanıyan ve çizgili poposunda keskin  iğnesiyle korku salan durumuyla tanımlamakta yaban arısını. Geçen hafta mangalda ezdiğiniz bu yaban arısı, yaz mevsimini sebze tarlanızdan tırtılları veya dometeslerinizden yaprak bitlerini uzak tutmak için çaba göstermeseydi  çok daha fazla böcek ilacı kullanmak zorunda kalırdınız.Yaban arıları  diğer böceklerin doğal düşmanı olarak bize bir iyilikte bulunur.

Bu çalışkan işçi yaban yaban arısı için ilkbahar ve yazın ortasında şekerli içeceklerimiz ilgi çekici değildi. Çünkü o protein istiyordu .O, bir avcı ve bir işçi. Yaz ortasında küçük kardeşleri olan arı larvalarına protein sağlamak durumundadır. Çalışması karşılığında larva ona  karbonhidrat bakımından zengin bir salgı verecektir. Yaklaşık 2-3 haftada larvalar yetişkin bir yaban arısına dönüşür. Yaz ortasından sonbahara doğru  gelişen larvaların beslenme ihtiyacı azalınca, işçilerin bir kısmı işten çıkartılıp koloniden uzaklaştırılıyor. Bu izinli yaban arıları, koloniden uzakta şeker arıyorlar ve çiçekleri ziyaret ettikleri gibi, piknik masalarına korku salıyorlar.”diyerek konuya açıklık getiriyor.

Yaban arıları gibi faydalı böceklerden daha az korkmayı artık öğrenmeliyiz.

YORUM EKLE

banner128