Yeni Eğitim Yılına Girerken

İlköğretim ve orta öğretimde yeni eğitim öğretim dönemi bu hafta başladı.

Bu yıl, yarıyıl tatili bir değil iki defa verilecek. Yeni bir uygulama sonuçlarını gördükten sonra değerlendirmek gerek.İlk  yarıyıl tatili 20-31 Ocak 2020 tarihlerinde olacak. İkinci yarıyıl eğitim öğretim dönemi 3 şubat 2020'de başlayacak.

Bütün çabalara rağmen eğitimde bir türlü sıçrama yapamıyoruz. Diplomalı cahiller yetiştiriyoruz. Eğitime harcanan bunca emek, para karşılığını bulmuyor.

Özellikle iki yıllık meslek yüksekokullarına gelen öğrenciler çok zayıf geliyorlar. Haydi fen dersleri zor diyelim, Türkçe derslerinde bile durum iç açıcı değil.

Öğrenci bir dilekçe yazmasını dahi bilmiyor. Şöyle böyle yazanların da kendini ifade etmelerinde sıkıntı var. En ufak bir sıkıntıda hemen internete müracaat ediyorlar.

Matematik dersleri daha da vahim durumda. Bir gün sınıfta ½ kaç yapar dediğimde bir öğrenci 2 yapar hocam dedi. İlgimi çekti yanına gittim nasıl buldun dedim. İkiyi bire böldüm 2 çıktı dedi. Ben onu sormadım ½ kaç eder diye sordum dedim. Hocam küçük sayı büyük sayıya bölünmez ki dedi. Aynı olay ikinci bir defa başka bir öğrenciyle yaşandı. Şimdi bu öğrencilere neyi ne zaman nasıl öğretelim?

İstatistik derslerine giriyorum ve anlatmaya ilkokul seviyesinden başlıyorum mecburen.

Eğitimimiz neden bu duruma geldi, nasıl düzelir bir an önce köklü ve kalıcı çözümler üretilmeli.

Bir başka kötü haber Gebze’de kuruluTürk Eğitim Vakfı'na (TEV) bağlı olan üstün yetenekli çocukların eğitim gördüğü İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) yeni öğretim programına geçecek ve 2018-2019 öğretim yılında öğrenci almayacak.

Bilmeyenler için biraz açıklama yapalım. Bu okul Gebze’de deniz kıyısında kurulmuş tam teşekküllü bir okul. Her yıl bu okula binlerce öğrenci müracaat ederek çok özel yazılı ve sözlü sınavlardan geçerek titiz bir elemeden sonra gerçekten üstün yetenekli öğrencileri seçerek eğitim verirdi. TEV Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adnan Adil İğnebekçili, her yıl okulun ortalama bursluluk oranının yüzde 60'ın üzerinde olduğunu ve her yıl vakfın okul için 3 milyon dolar para ayırdığını söyledi. Artan maliyetleri kısmak için 2019-2020 öğretim yılında uygulamaya konulacak "T21-C" projesiyle eğitim sürecinin 21. yüzyıl gerekleri yönünde şekillendirilmesi, yetenek geliştirme ve verimli kaynak kullanımı konularında ileriye dönük adımlar atılması ve okulun daha kapsayıcı, etkili hale getirilmesi hedefleniyor şeklinde beyanatları var ancak, bu yıl öğrenci alınmayacağı kafaları karıştırdı.

Maalesef ekonomik daralma hayatın her kademesinde kendisini hissettiriyor. Bunların etkilerini 15-20 yıl sonra görürüz. Nobel ödülü alan bilim adamlarını da anca yurt dışına giden bilim adamlarında görürüz.

Günümüzde bir ülkenin gücü bilgi üretmeyle ölçülüyor. Bilgi üretecek kadroları da eğitmekten geçiyor.

Yeni eğitim öğretim yılı hayırlı olsun.

YORUM EKLE