Yılbaşı Kutlamaları

 Cuma namazında bir genç yanıma geldi kibar bir üslupla “ abi kızmazsan bir şey söyleyeceğim”  dedi. Söyle dedim. “Parmağındaki bu altın yüzüğü gümüş yüzükle değiştir, altın erkeklere haram” dedi.

Tamam dedim geçiştirdim, camide idim ve tartışma ortamı yoktu. Benim parmağımdaki yüzük evlilik yüzüğü, süs amacıyla takılan ve değeri çok fazla olan bir yüzük değil.  Eve geldim acaba haram mı yoksa Peygamberimiz mi yasakladı diye tekrar araştırdım. Kuran’da açık bir ayet yok. Birkaç hadis var, onlara dayanarak haram olduğu iddia ediliyor. Müslümanlıkta haramlar kuranda açıklanmıştır. İslam alimleri tam açıklaması yapılmayan konular için de kaçınılmasını tavsiye etmişlerdir. Doğrudan bu haramdır diyememişlerdir. Peygamberimizin bile herhangi bir konuyu haram ilan etme yetkisi yoktur, sadece zararlı gördüğü konuları yasaklamakla yetinmiştir.

Yine bir namaz sonrasında yanımda diş hekimi bir arkadaşımla cami avlusunda caminin imamıyla sohbet ederken misvak kullanmaktan konu açıldı. Hoca misvakın faziletlerini sayıp döküyor. Diş hekimi arkadaşım da “iyi güzel de diş fırçalarken macun kullanıyoruz dolayısıyla kimyasal temizlik de yapıyoruz misvaktan daha etkili” dedi. İmam itiraz etti, misvakın üstünlüklerini faziletlerini, Peygamberimizin tavsiye ettiğini onun için de hiçbir şey ondan üstün olamayacağını izah etti durdu.

İşin özü misvak değil, ağız sağlığına verilen önemdir. O günün şartlarında misvak kullanılmış, amaç temizlik, bu gün diş fırçası ve macun kullanıyorsa ve daha iyi temizlik yapıyorsa bunun dini temellerini tartışmanın anlamı yoktur.

Örnekler çok.

Müzik yapma ve dinleme, resim yada fotoğraf, cami tuvaletlerinde pisuarlarınkaldırılması.

Müslümanlar İslam’ın ana emir ve yasaklamalarını bırakmış, tali meselelerle uğraşıyor.

Müslüman ilk başta şunları yapmaz.

Müslüman hırsızlık yapmaz, yalan söylemez, haram yemez, rüşvet almaz, kul hakkı yemez, devlet malını çalmaz, israf etmez, fakiri, öksüzü, yetimi korur, kimseye iftira atmaz, kimsenin canına kastetmez,  komşusuyla iyi geçinir …Diye sıralama yapsak, neden bu konularda fetva verenler listenin başındakilerle ilgilenmez?

Peygamberimiz bir gün Medine’nin hurma bahçeleri yakınından geçerken Medinelilerin uzun sırıklarla hurma ağaçlarının dallarına vurduklarını görür. Sebebini sorar, biz atalarımızdan böyle gördük onun için yapıyoruz derler. Peygamberimiz, böyle yapmasanız belki sizin için daha iyi olur der ve herkes sırıkları bırakır.

O yıl hurma hasadı çok az olur. Çünkü yaptıkları bilmeden tozlanmaya yardımcı olmaktır. Bunun üzerine Peygamberimize gelirler, siz bize böyle yapmayın demiştiniz ama bu sene hurma az oldu derler.

Peygamberimiz şu cevabı verir.

Ben size dini konularda bir emir veriyorsam bilin ki bu Allah’tandır. Dünya işlerine dair bir tavsiyedebulunuyorsam bilinki ben de bir insanım, yanılabilirim” der.

İşte hadisleri değerlendirirken takip edilecek yol.Peygamberimizin her konuda tavsiyeleri olmuştur. Bunların mutlaka doğru olduğu, yâda ilelebet doğru kalacağı anlamına gelmez. Çünkü hadislerde birbiriyle çelişenler ve uydurmalar hadisler çok.

Yılbaşı gecesi eş dostla yemek yiyip sohbet etmek eğlenmek neden dinden çıkaracak kadar günah olsun, alkol gibi haram içki kullanmadıktan sonra.

Yeni yılın Ülkemize Milletimize ve islamalemine hayırlar getirmesini temenni ederim.

YORUM EKLE

banner128