YUNAN ADALARI GEZİSİ-8

 

Gezimizin üçüncü günü, eğlence ve özgürlük adası olarak bilinen Mykonos Adasına vardık. Gemi gece boyu denizde yol alırken, geziye katılanlar yemek, müzik, dans ve çeşitli eğlencelerle zamanlarını geçirdiler.

Sabah saat 08.00’de gemimiz, açıkta durdu ve bizi teknelerle adaya taşıdılar. Zira Mykonos adasında büyük gemilerin yanaşabileceği uygun liman olmadığı için, gemiler denizin ortasında yavaş yavaş gezerek hareket ediyorlar. Deniz 400 metre derin olduğundan demir de atamıyorlarmış.

Bize verilen günlük programda Mykonos adası İle ilgili olarak şu bilgiler verilmiş: “Kiklad adalar grubunun en küçük ve en kurak adası Mykonos. Mitolojiye göre Herkül’ün taşıdığı kayalardan meydana gelmiştir. Kurak görünümüne rağmen, Mykonos Ege Adalarının en popüler adalarının başında gelmektedir. Her yıl yüzbinlerce turist bu adanın kumsallarının ve şehir merkezinde yer alan bar ve restaurantlarının tadını çıkarmaktadır. Şehir merkezi beyaz sokakları ve kübik evleri ile klasik Kiklad mimarisini taşımaktadır.”

Daha önce eşcinsellerin gittiği bir ada olarak duyduğumuz Mykonos adasında bir saatlik bir yürüyüşle turumuza başladık.

Mykonos adasının doğal güzelliği hiç yok. Ama sokakları öyle temiz ki, bir tek çöp göremezsiniz.

Bu adadaki rehberimiz Can isminde bir Türk rehberdi. Can Bey, adaya gelen gay turistlerden bahsederken çocukların gay ne demek diye çok şaşırdığını, bu nedenle bu tip turistlere “çiçek” adını verdiğini söyledi. Bence de iyi bir buluş.

Ben gezerken çevreme özellikle baktım, ama öyle gay tipleri çok göremedim. Burada sansasyonel partiler oluyormuş.

Plajda iki genç kadın masanın üzerinde müzik eşliğinde dans ediyorlardı. Bana kalırsa turist çekmek için yaptıkları bir aktivite. Mykonos adasını da bu şekilde tanıtarak turizmi büyütmek istiyorlar. Başarmışlar da, her yer turist kaynıyor. Yunanistan turizmden kazandıklarıyla ekonomik krizi geride bırakmış görünüyor.

Mykonos Adası turunun bitiminde, programda yer alan Milos’a gidildi, ancak çok rüzgar olduğu için gemi yanaşamadı ve demir atamadı. Milos’a botlara binerek gidecektik, hava şartları elvermediğinden riskli görüldü ve program iptal edildi.

Bize verilen bilgide “Milos, Kiklad adalar grubu içinde yer alan volkanik bir adadır. Girit’in kuzeyinde yer alır. Ada Afrodit heykeli ile ünlüdür ve yine Yunan tanrısı Asclepius heykeli de şu anda British Museum’da sergilenmektedir. 160.147 km2 yüz ölçümüne sahip olan ada birbirinden ünlü plajlarıyla binlerce ziyaretçi çekmektedir.” yazıyordu.

Milos’u görmek kısmet değilmiş. Bizi  Milos yerine Siros Adasına götürdüler.

Haftaya devam edeceğim.

YORUM EKLE