YUNAN ADALARI GEZİSİ-9

Geçen haftadan devam ediyorum.
.../.
Siros Adası, eskiden beri ticaret merkezi olduğu için zengin bir ada. Limanın adı Hermepolis, Hermes ticaret tanrısı olduğundan, limana bu isim verilmiş. Sokakları mermerlerle kaplanmış, tertemiz. Öyle ki sokaklarda gezerken bir tek çöpe rastlamadım, sokakların temizliğine imrendim. Diğer adalara göre ucuz. 
Küçük bir ada olmasına rağmen neo klasik tarzda çok güzel binalar var. Dairesel adalar topluluğu buradan yönetiliyormuş, o yüzden çok sayıda devlet dairesi var. Mikonos Adasının tam karşısında olan Siros’ta çok şık ve zevkli döşenmiş çok sayıda kafe ve restoranlarda boş yer yok. Kültür bakımından Ada’nın çok zengin olduğunu belirten rehberimiz, nüfusun Katolik ve Ortodokslardan oluştuğunu söyledi. Aziz Nikolas Kilisesi çok büyük ve çok meşhurmuş, bu kiliseyi her yıl binlerce turist ziyaret ediyormuş. Ayrıca adada kumarhane bile var. Gerçekten çok farklı ve kaliteli bir ada. Zaten adayı gezerken bunu hemen farkediyorsunuz. 
Mübadelede, İzmir’den gelen Yunanlılar, Türkiye’de öğrendikleri lokum ve kağıt helvayı burada imal etmeye başlamışlar. Bizim lokum ve kağıt helvamızı da kendilerine mal eden Yunanlılar, bizden 3-4 kat daha pahalıya satıyorlar. Girdiğimiz lokum satan dükkanlarda bir tane tattırmadılar bile. Bizde de özellikle Safranbolu ve Beypazarı’nda dükkanların önüne çıkan esnaflar, sokakta zorla lokum yediriyorlar insanlara. Aslında lezzetleri de bizim lokum ve kağıt helvalar kadar güzel değil bence. Ama turistler akın akın gelip alıyorlar. 
Siros Adasından, Ada’nın güzelliğine ve temizliğine hayran bir şekilde ayrılarak gemimize döndük. 
Ertesi sabah bir başka muhteşem ada olan Santorini’ye indik. Yunan Adaları içinde en beğendiğim ve ilginç bulduğum ada diyebilirim. 
Bize verilen günlük programda, “Santorini M. Ö. 1628 yılında gerçekleşen büyük patlama İle meydana gelmiş kiklad adalar grubunun en bilinen, en popüler adasıdır. Patlama tarihin en büyük doğal afetlerinden biri olarak kabul edilse de günümüzde adayı olumlu yönde etkilemiştir. Santorini günümüzün en güzel manzaralı adalarından biri olarak kabul edilir ve kayıp batık Atlantis’in burada olduğuna inanılır.
Yüzyıllarca yıl önce meydana gelmiş volkanik ada, yıllar sonra şu anki şeklini almış mükemmel bir adadır. Santorini volkanı patladığında şu an deniz olan bölge karaydı ve göçme sonucunda bu günkü halini aldı. Santorini bugünkü eşsiz manzarasını bu volkanik patlamaya borçlu.” şeklinde bilgi verilmiş.
Santorini adasında sadece teknelerin yanaşabildiği doğal limanı var. Gemimiz çok büyük olduğundan, açıkta bekledi ve biz de teknelerle adaya çıkabildik. Limandan da otobüslerle keskin virajlarla dolu yoldan, 300 metre yükseklikteki yerleşim yerlerine çıktık. Akşamları gemiye dönüşümüz dik yamaçlarla kaplı adadaki tek teleferikle gerçekleştirdik. Bu adada hem otobüslerle, hem de teleferikle inilip çıkılabiliyor. Sanıyorum, farklılık olsun diyerek, hem otobüsle etrafı görelim, hem de teleferiği görelim diye düşündüler. İyi de yaptılar, Santorini’nin farklı yerlerini görebildik.
Bir de çok sayıda katır ve eşek, yolcu  ve yük taşıyor. Dar ve dik yollardan konvoylar halinde devamlı inip çıkıyorlar.
Otobüsle döne döne Santorini’nin yerleşim merkezine giderken, Yanardağ patlamasının izleri çok net bir şekilde görülüyor. Kırmızı, siyah, sarı, beyaz çizgiler halinde toprak katmanları üst üste yığılmış hissi veriyor.
Adanın gece görüntüsü muhteşem. Karşıdan bakınca dağın tepesine boydan boya inci gibi dizilmiş beyaz evler, kafeler, restoranlar, hediyelik eşya satan dükkanlar ışıl ışıl parlıyor. Tertemiz dar sokakları turistlerle dolu, kalabalıktan adeta yürünmüyor. Sayısız küçük ve süslü dükkanlar gündüz ayrı güzel, gece ayrı güzel. Işıklandırmalar bir harika, sanki rüya şehrinde geziyormuş hissi veriyor insana. İnişli çıkışlı dar sokaklara araç girmesi imkansız. Araçlar Ada’nın sadece belirli yerlerinde duruyor veya hareket ediyorlar.
Bu adada 2 gün kaldık, yine de burada gezmeye doyamadık. Rehberimiz “Bu adada iki gün kalabilen şanslı yolcularsınız.” dedi.
.../.
Haftaya devam edeceğim.
YORUM EKLE