YURTTAŞ MI HEMŞERİ Mİ?

Yaşamın değişmeyen kuralı gibidir. “İnsanlar doğduğu yerde değil, doydukları yerde” yaşamlarını sürdürürler. İster bürokrat olarak ister işçi, ister öğrenci gurbette yalnız kaldığında sıla hasretini giderebilmek için hemşeride bulur teselliyi. Hemşeri güvenilir candır, can dosttur.

Bürokraside durum değişir mi? Hayır. Yönetimin hangi alanı ve kademesinde olursa olsun gelen bürokrat hemşerimizse sevinir, giderse üzülürüz.

Bürokrat ve hemşeri olmak çalışmalarımızda kolaylık sağlamada öncelikli mi olmalıdır? Yoksa yurttaşlık bilincinin geliştirilmiş olması mı?

Bir toplumun bireyleri aynı toprakları vatan kabul etmiş oturuyorsa, aynı bayrağın altında soluklanıyorsa.

Aynı yasalar içinde yol haritasını çiziyorsa senden benden düşüncesine gerek olur mı? Yaşamın her alanında işçisinden memuruna, amirine, hakiminden savcısına, askerinden polisime anayasal düzenin sağlanmasında mevcut kara kaplı kitabın kuralları dışına çıkılmıyorsa hemşeri olmanın bir avantası var mıdır. Kimlik ne olursa olsun birey önce yurttaş olma bilincinde olmalı, bu yönde eğitilmelidir.

İlahi ve beşeri kurallar insanları, doğayı sevmeyi, iyi ahlaklı, çalışkan olmayı, işinde liyakatli olmayı öngörmüyor mu? Bütün bu vasıfları üzerinde taşıyan insanlarda ayrıca başka özellikler aramaya gerek var mı? Yapılacak en basit işte bile hamiline kartla gidilmesi, sorunu belki çözüyor ama, olması gereken ahlak değerlerimizi de her olayda biraz daha erozyona uğruyor.

Yurttaşlık bilinciyle donatılan toplumlarda hemşeri olmanın pek te bir getirisinin olacağını sanmıyorum.

 

YORUM EKLE