10.000 kişi bir ayda okuma yazma öğrenmiş!

10.000 kişi bir ayda okuma yazma öğrenmiş!

Bolu’da okuma yazma bilmeyenlerin oranı konusunda başlayan tartışmalar son veriler ile birlikte değişik bir boyuta taşındı. Önceki verilerde, 14 bin 394 kişi olan okuma yazma bilmeyenlerin sayısı, yeni yapılan taramaya göre 4...

Bolu’da okuma yazma bilmeyenlerin oranı konusunda başlayan tartışmalar son veriler ile birlikte değişik bir boyuta taşındı. Önceki verilerde, 14 bin 394 kişi olan okuma yazma bilmeyenlerin sayısı, yeni yapılan taramaya göre 4 bin 194'e düştü. Bu kişilerden 430'u okuma yazma öğrenmek istediğini belirtti. Diğerleri ise çeşitli nedenlerle okuma yazma istemediğini söyledi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü yapacağı çalışmalarla okuma yazma bilmeyenlerin sayısını en aza indirgeyecek.

Bolu'da geçtiğimiz ay 'Ana Kız Okuldayız Kampanyası' kapsamında, okuma yazma bilmeyenlerin tespit edilmesine yönelik yapılan çalışmaları değerlendirmek amacıyla toplantı düzenlenmişti. Toplantıda, Bolu'da okuma yazma bilmeyenlerin sayısının 14 bin 398 olduğu belirtilmişti. Toplantıya katılan Vali İbrahim Özçimen, okuma yazma bilmeyenlerin rakamının Bolu için büyük bir ayıp olduğunu söylemişti. Özçimen, şunları kaydetmişti: "Bir sorun var o sorunu çözeceğiz. windowtext; text-decoration: none; text-underline: none;">Bolu gibi Türkiye'nin değil dünyanın en güzel memleketlerinde okuma yazma konusunda bulunduğumuz yeri katiyetle beğenmiyoruz. Hazmetmiyoruz, hazmedemiyoruz. Bu duruma razı değiliz. El ele vereceğiz. Burada bulunan heyet, dikkat kesilecek, yoğunlaşacak ve rakamları daha iyi hale getireceğiz. Hakikat bizim için çok büyük ayıp." İl Milli Eğitim Müdürü Recep Sezer de okuma yazma bilmeyenleri belirlemek amacıyla yeniden bir çalışma başlattıklarını belirterek, "Dağıttığımız forma göre okuma yazma bilmeyenleri kayıt altına almak mecburiyetindeyiz. Bu durumu ortadan kaldırmak için verileri tam toplayacağız." demişti.

Çalışma Sonuçlandı

Bolu'daki okuma yazma bilmeyenlerin gerçek rakamını bulabilmek için başlatılan çalışma sonuçlandı. Mahalle mahalle yapılan çalışmada, 3 bin 439'u kadın, 755'i erkek toplam 4 bin 194 kişinin okuma yazma bilmediği tespit edildi. Okuma yazma bilmeyenlerin 430'u okuma yazma öğrenmek istediğini söyledi. Geri kalanı ise çeşitli nedenlerle okuma yazma öğrenmek istemediğini belirtti.İl Milli Eğitim Müdürü Recep Sezer, yaptıkları çalışmayla okuma yazma bilmeyenlerin isimlerini, adreslerini, telefonlarını kayıt altına aldıklarını söyledi. Sezer, okuma yazma bilmeyenler için kurslar düzenleyeceklerini belirterek, "Öğrenmek istemeyenlere de ulaşmaya çalışacağız. Bu sayısı en aza indirgemek için çalışmalarımız ısrarla sürecek." dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.