12 Eylül’ün hesabını böyle mi soracaksınız?##hb_manset.gif

12 Eylül’ün hesabını böyle mi soracaksınız?##hb_manset.gif

HAS Parti Genel başkanı Numan Kurtulmuş 8 yıldan bu yana tek başına iktidar olan AK Parti hükümetinin referandum sürecinde halktan aldığı yetkiyi doğru kullanamadığını vurgulayarak; ”12 Eylül’le hesaplaşmak adına...

HAS Parti Genel başkanı Numan Kurtulmuş 8 yıldan bu yana tek başına iktidar olan AK Parti hükümetinin referandum sürecinde halktan aldığı yetkiyi doğru kullanamadığını vurgulayarak; ”12 Eylül’le hesaplaşmak adına sözler veren hükümet 5 dakikada anayasal değişiklikleri çıkartacağına tam 5 aydır bununla ilgili yasaları çıkartmıyor. O zaman bunun sözünü halka niye verdiler?” dedi.

 

 

Halkın Sesi Partisi Genel başkanı Numan Kurtulmuş, yurt gezileri kapsamında geldiği Bolu'da Köroğlu Otel'de kahvaltılı basın toplantısı düzenledi. Toplantıya HAS Parti Genel Sekreteri Ekrem Baki, Genel başkan yardımcısı Teoman Rıza Güneri ve eski Refah Partisi Bolu milletvekili Mustafa Yünlüoğlu gibi isimler katıldı.Partilerinin toplumun ve sokaktaki vatandaşın talep ve istekleri doğrultusunda kurulduğunu ifade eden Kurtulmuş, ilk seçimlerde, iktidarın alternatifi olduklarını söyledi. HAS Parti anlayışının vatandaşı ''Hazreti oy'' olarak görmediğini, ''Hazreti insan'' olarak gördüğünü anlatan Kurtulmuş, mevcut partilerin ise bu anlayışın tam tersi hareket ettiğini öne sürdü. Yeni Anayasa yapma sürecine de değinen Kurtulmuş, 8 yıldan bu yana tek başına iktidar olan AK Parti hükümetinin referandum sürecinde halktan o yetkiyi almasına rağmen gerekeni yapmadığını belirtti. Kurtulmuş, ''Bu anayasa, ya milletin bütün kesimlerinin içinde olduğu bir parlamento tarafından ya da millet tarafından seçilmiş bir anayasa meclisi yoluyla yapılmalı başka da çaresi yok'' dedi. Hükümetin 12 Eylül Referandumunda alınan sonuçların gereğini yerine getirmediğine dikkat çeken Kurtulmuş;”12 Eylül’le hesaplaşmak adına sözler veren hükümet 5 dakikada anayasal değişiklikleri çıkartarak kolları sıvayacağına tam 5 aydır bununla ilgili yasaları çıkartmıyor. O zaman bunun sözünü halka niye verdiler? Şeklinde konuştu.


Yargı reformu şart!

 

CMK'nın 102. maddesi kapsamındaki tahliyeleri hatırlatan bir gazetecinin, ''Hizbullah sanıklarının serbest bırakılıp daha sonra yeniden tutuklanmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz'' şeklindeki sorusuna, Kurtulmuş şu karşılığı verdi: ''Adalet mülkün temelidir sözü laf olsun diye söylenmiş bir söz değildir. Bir ülke fakir olabilir bu bir felaket değildir. Ama adalet duygusu zedelenirse o ülke çöker. Son dönemde alınan kararlar adaletin zayıf olduğu duygusunu maalesef pekiştirmiştir. Türkiye'de Hizbullah davası başta olmak üzere 5-6 yıl devam eden davalar var. Kemal Türkler gibi 30 yıl sürdürülüp çöp tenekesine atılan davalar var. Böyle bir adalet sisteminin olduğu ülkede gerçekten mülk abat olmaz, sistem ayakta kalmaz. Onun için adaletin sürekli bir şekilde yerine getirildiği bir sisteme ihtiyaç var. Bunun için de biz uzun zamandır Türkiye'de yargı reformuna ihtiyaç olduğunu dile getiriyoruz. Son Hizbullah tahliyeleri ve sonrasında yaşananlar kamu vicdanını yaralamıştır.''  2B olarak bilinen orman vasfını yitirmiş arazilerle ilgili soru üzerine Kurtulmuş, tapusu olmayan Türkiye'de onlarca orman köylüsünün bulunduğunu belirterek, ''Bu ailelere tapularını verilmesi doğru bir karardır. Burada rant konusu önemlidir. Ama dikkatli davranılması gerekir'' dedi.


AKP döneminde içki içenlerin sayısı 4 kat arttı

 

Kurtulmuş, bir gazetecinin, ''Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın 'içki ve her şey demek değildir' şeklindeki açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz'' sorusunu şöyle cevapladı: ''Bu tür konuların ülke gündemini çok fazla meşgul etmesini doğru bulmuyorum. Türkiye'de içki içme yaşı 11'e düştü. Bu konuda yapılan yasal düzenlemeleri destekliyorum. Ama söylenen söylemlerle yapılan icraatlar birbirini tutmuyor. 8 yıllık AKP iktidarı döneminde içki tüketimi 4 kat artmıştır. Bu konuda Türkiye'deki algı başkadır. Türkiye'nin gerçeği ise bambaşkadır. Başbakan'ın içki konusunda üst perdeden söylediği ve vatandaşı küçük gören sözlerini de tasvip etmek mümkün değildir.''


''Hükümet ya sorunları öteliyor ya da görmezden geliyor''   

  

Numan Kurtulmuş, bir soru üzerine de Türkiye'de ''Demokratik Açılım'', azınlıklar ve anadilde eğitim konusunda yapılan tartışmaları doğru bulmadığını belirterek, Mecliste çoğunluğu bulunmasına rağmen hükümetin bu konularda muktedirliğini gösteremediğini öne sürdü. AK Parti Hükümeti'ne halkın 2 kez tek başına iktidara gelme gücü verdiğini anımsatan Kurtulmuş, ''Hükümet ya sorunları öteliyor ya da görmezden geliyor'' ifadesini kullandı.
 Bir gazetecinin, ''Seçimlerden sonra CHP ile MHP arasında bir koalisyon kurulup kurulmayacağı tartışması yaşanıyor. Sizin bu konudaki bakış açınız nedir'' sorusuna da Kurtulmuş, HAS Parti'nin seçimlerde, ''halkın iktidar merkezi olması için'' çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. Kurtulmuş, ''Gerek Baykal gerekse Kılıçdaroğlu dönemlerinde hükümet ve ana muhalefet partisi birbirinin değirmenine su taşıyor. Meclis içinde tabii bir koalisyon zaten oluşmuş durumda. Biz kendimizi hiçbir partiye uzak da hissetmeyiz yakın da hissetmeyiz. Milletle koalisyon kuracağız'' dedi. Kurtulmuş, ''Balyoz Planı Davası kapsamında Gölcük'te düzenlenen operasyon konusunda ne düşünüyorsunuz'' şeklindeki soruya, ''Balyoz Davası üzerinde siyasi tartışma yapılmamalıdır. Bu işin arkasında kim varsa sonuna kadar gidilmeli, suçlular ortaya çıkarılmalı ve bu davalar Türkiye'nin demokratikleşmesi için bir fırsat olarak değerlendirilmelidir'' karşılığını verdi. Basın toplantısının ardından Bolu'daki açık oto pazarını gezen Kurtulmuş, vatandaşlarla bir süre sohbet etti. Kurtulmuş daha sonra partisinin Bolu İl ve İlçe teşkilatının açılışını gerçekleştirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.