2-B düzenlemesi Bolu’yu İhya edecek

2-B düzenlemesi Bolu’yu İhya edecek

36 ildeki 2-B arazilerinin satışına ilişkin düzenleme Ekim ayında meclise gelecek. İlk etapta satışa sunulması planlanan iller arasında Bolu’daki arazilerde bulunuyor. Orman vasfını yitirmiş 2-B arazilerinin satışına ilişkin...

36 ildeki 2-B arazilerinin satışına ilişkin düzenleme Ekim ayında meclise gelecek. İlk etapta satışa sunulması planlanan iller arasında Bolu’daki arazilerde bulunuyor.

Orman vasfını yitirmiş 2-B arazilerinin satışına ilişkin düzenleme, Ekim'den sonra Meclis'e sevk ediliyor. Yürütülen çalışmalara göre, 2-B arazileri ya rayiç bedel, ya emlak vergisine tabi değer ya da karma yöntemle kullanıcılara satılacak. Orman ve Su İşleri, Çevre ve Şehircilik ve Maliye Bakanlıkları, 2-B arazilerinin ekonomiye kazandırılmasına ilişkin yasa taslağı üzerindeki çalışmaları sürdürüyor. Temel esasları büyük ölçüde belli olan düzenlemede, bedel tespiti ve başvuru süresi gibi hususlarla ilgili değerlendirme çalışmaları ise devam ediyor. İlgili bürokratlar, 2-B düzenlemesine ilişkin taslak çalışma konusunda, ilgili Bakanlara brifing verecek. Brifingte ortaya çıkan görüşler doğrultusunda yeniden ele alınacak düzenleme, daha sonra Başbakanlığa gönderilecek. Burada da nihai şeklini alarak, Meclis'in yeni yasama döneminde TBMM'ye sevk edilecek.
Tarım arazilerinde sınır olacak

İlgili Bakanlık bürokratlarının üzerinde çalıştığı yasa taslağında 2-B'ler, ''31 Aralık 1981 tarihinden önce bilim ve fen bakımından orman niteliğini tamamen kaybetmiş yerlerden, tarla, bağ, bahçe, meyvelik, zeytinlik, fındıklık, fıstıklık gibi çeşitli tarım alanları veya otlak, kışlak, yaylak gibi hayvancılıkta kullanılmasında yarar olduğu tespit edilen araziler ile şehir, kasaba ve köy yapılarının toplu olarak bulunduğu yerleşim alanlarının Hazine adına orman dışına çıkarılması uygulaması'' olarak tanımlanıyor. Taslağa göre: Belediye mücavir alan sınırları içinde yapılaşma bulunan yerler (yerleşim yerleri), bina ve bahçe gibi kullanım alanlarıyla birlikte metrekare sınırlaması olmaksızın hak sahiplerine doğrudan satılabilecek.-100 dönüme kadar tarım arazileri de, sulu-kuru ayrımı yapılmaksızın hak sahiplerine doğrudan satılabilecek.
2-B'ler nasıl değerlendirilecek?

-2-B'lerde hak sahipliği için süre şartı aranmayacak. Kadastro kayıtlarında ''kullanıcı'' görünenler, hak sahibi olarak kabul edilecek.
H
ak sahiplerine 3-6 aya kadar süre

-2-B'lerin satışını Maliye Bakanlığı koordine edecek. 2-B'leri satın almak isteyen hak sahipleri, 3-6 ay içinde başvuruda bulunacak. Ancak, Bakanlar Kuruluna ihtiyaç halinde bu süreyi uzatma yetkisi verilecek.
Satışlara kadastrosu güncellenen illerden başlanacak

2-B'ler, ilk aşamada kadastro ve güncelleme işlemleri tamamlanan ve büyük bölümü sahil şeridinde yer alan illerde satışa çıkarılacak. Diğer illerdeki 2-B arazileri de, kadastro ve güncelleme çalışmalarına paralel değerlendirmeye alınacak. Kadastro ve güncelleme çalışması yapılan ve ilk etapta satışa sunulması planlanan iller arasında Bolu’da ki arazilerde yer alıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.