Nizamettin Yıldırım

Nizamettin Yıldırım

24 Aralık 1978 Kahramanmaraş

Bu tarihten sadece bir ay önce henüz 19 yaşında Bolu Eğitim Enstitüsünden mezun olmuştum. Ankara’da çektiğim kuradan sonra Kahramanmaraş emrine atamam yapılmış ve orada da tekrar kura sonucu Yeşildere köyüne tayinim yapılmıştı.

Kasım ayı, şehirdeki otellerin çoğunda yeni atanan öğretmenler var. Tek başına gittiğim burada yeni arkadaşlarla ve aynı köyün bir mahallesine atanan öğretmen arkadaşla tanıştım.

Yatak yorgan kumanya vs. eşyalarımızı aldık kamyonla 4-5 saat yolculuktan sonra bir köye geldik. O köyde o gece kaldık sabah erkenden birer katır kiralayarak köyümüze ulaştık.

Artık macera başlamıştı. Bir ay sonra maaş almak için Maraş’a bu sefer Osmaniye üzerinden gittik. Çünkü daha az yol yürüyorduk.

Maraş’ta işimizi bitirdik minibüslerle Osmaniye’ye geliyoruz. Aylardan aralığın başı. Esnafı, köylüsü kentlisi olağanüstü ilgililer. Bir esnafa bir yer soruyoruz yanında çırağı varsa “git oğlum abine şurayı gösteriver” deyip yardımcı oluyorlar.

Minibüsçü de bizi ön koltuğa oturtmuştu. Yol boyunca konuştuk. Bir ara şoföre “buranın insanları çok ilgili misafirperver bize karşı mı yoksa herkese mi böyleler” dedim. Ve şoförün cevabı sadece 20 gün sonra olacakları işaret eder gibiydi.

Hocam, buranın halkı yabancıya karşı çok iyidir ama içten içe birbirine düşmandır” dedi. Köye geldikten sadece 20 gün sonra olaylar başladı.

O günlerde televizyon yok, tek haber kaynağımız radyo. Gelişmeleri radyodan takip ediyoruz. Köyümüz ulaşılması zor bir bölgede olmasına rağmen öyle haberler geliyordu ki insanları birbirine düşman ediyordu.

Neticede bu acı olaylarda 100 ün üzerinde vatandaşımızı kaybettik, hepsine rahmet diliyorum. O kara günleri yaşayan biri olarak şunu söylemek isterim ki, ister siyasi, ister etnik, isterse dini olarak biri sizi hasım yapıyorsa bilin ki o sana ve Türk Milletine düşmandır. Ne sağcı ne solcu, ne alevi ne Sünni, ne şu partili ne bu partili vatanın tek başına sahibi değildir. Bu saydığım gerekçelerde kavga sebebi değildir.

İlyas Salman bu gün söyle diyor “yıllardır kendimi Kürt alevisi sanmıştım hâlbuki Türkmen ailevisiymişim”

Yıllardır gizli bir el Alevilere düşmanlığı körükledi. Hâlbuki aleviler bu milletin öz evlatlarıdır. Başımıza bir iş geldi mi alevi Sünni diye ayırmıyor. Birbirimize karşı hoşgörülü olmalıyız. Birlik olmalıyız, 21 yüzyıl Türkiye yüzyılı değil Türk yüzyılı olmalı çünkü, 300 milyonluk Türk coğrafyası işaret bekliyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar