50.000 kişinin kaderi Bu görüşmeye bağlı ##hb_manset.gif

50.000 kişinin kaderi Bu görüşmeye bağlı ##hb_manset.gif

Ak Parti Bolu il başkanı Ömer Sayın ruhsatsız tavuk kümesleri konusunda hazırladıkları raporu Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a Salı ya da Çarşamba günü sunacaklarını açıkladı. Bolu’daki...

Ak Parti Bolu il başkanı Ömer Sayın ruhsatsız tavuk kümesleri konusunda hazırladıkları raporu Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a Salı ya da Çarşamba günü sunacaklarını açıkladı. Bolu’daki Tavukçuluk sektöründe 10.000 kişinin çalıştığını, aileleri ile birlikte yaklaşık 50.000 kişinin bu sektörden ekmek yediğini söyleyen Ömer Sayın;”Sayın bakanımıza sunulmak üzere hazırladığımız geniş çaplı raporumuzun ayrıntılarını ilerleyen günlerde Bolu kamuoyu ile paylaşacağız. Görüşmeden Bolu adına çok umutluyum” dedi.

 

Ak Parti Bolu il başkanı Ömer Sayın ile Ak Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun dün il başkanlığında düzenledikleri basın toplantısında Bolu’daki tavukçuluk sektörünün gelişimi ve sorunlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundular. Ak Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun Bolu’da 25 yıldan bu yana ruhsatlarla ilgili sorunların olmasına rağmen konunun hep ötelendiğine dikkat çekti. Özellikle 12 Haziran genel seçimlerinden önce konuyla ilgili olarak çözüm zamanının geldiğini ifade ettiklerine dikkat çeken Ercoşkun; “Bu sürecin bir yerden başlaması gerektiğini o günlerde vurgulamıştık. Bu anlamda da görüşmelerimize hız verdik. Bu süreçte buradaki yetiştiricilerle, kümes sahipleriyle, gerek il özel idaresindeki bürokratlarımızla, gerek Bolu Valisi İbrahim Özçimen’le, gerekse konuyla alakalı olabilecek mimarlarımızla, mühendislerimizle konuyu derinlemesine tanımlamaya çalıştık. Ondan sonraki süreçte ilgili bakanlarımızla bu izlenimlerimizi paylaştık. Konuyla ilgili olarak Tarım bakanlığı, Şehircilik ve Çevre bakanlığı, Orman bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlarımızla görüştük. Bu konu 4 bakanı ilgilendiren oldukça detaylı bir sorun olarak karşımızda bulunmaktadır. Görüşmelerimizin sonuçlarını kamuoyu ile paylaşarak bu konuda yol almaya başladık. İl başkanımız Sayın Ömer Sayın Ankara’da yapılan toplantı neticesinde bakanlarla görüşmeler yaptı. En azından 4 bakanın da içinde olacağı bir platformda hazırlıklarımızı ve önerilerimizi de somut hale getirdik ve bununla alakalı süreci şu anda takip ediyoruz.” Dedi.

 

Sayın Özcan’ın açıklamalarını gülerek karşılıyoruz

Daha sonra sözü CHP Bolu milletvekili Tanju Özcan’ın yaptığı açıklamalara getiren Ercoşkun; “Sanki bu çalışmalarımız hiçbir işe yaramamış gibi Sayın CHP milletvekili Tanju Özcan konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bir olay ancak bu kadar dejenere edilebilir. Bu yüzden Sayın Özcan’a ironik anlamda teşekkür ediyoruz. Umarız bundan sonraki süreçte Bolunun milletvekili olduğunu anlar, sorunu özümser, sorunun çözümü ile alakalı mesai verir.” Biçiminde konuştu. CHP Bolu milletvekili Tanju Özcan’ın yaptığı açıklamalarda çıkan kanunu yanlış olarak lanse ettiğinin altını çizen Ercoşkun; “Sayın Özcan’ın açıklamalarını gülerek karşılıyoruz,  8 Ağustosta alınan bu karar yayınlandığı tarih olan 17 Ağustosta yürürlüğe girdi.8 Ağustosta Tanju bey Amerika’daydı. Resmi gazetede yer alan kanun hükmünde kararname 17 Ağustos tarihi itibari ile yürürlüğe girdi. Konu basit bir konu değil, Bu konuyla alakalı çalışmalar o kadar büyük bir boyuttaki ki bu konu Bolunun sınırlarını aşan bir konu. Bu sadece Bolu’yu değil tüm Türkiye’deki yetiştiricileri ilgilendiren bir konu. O yüzden meseleleri bu kadar basite alıp düşük bir seviye ile sahip çıkmaya çalışmak nasıl izah edilebilir bilemiyorum. Çözüm yolunda attığımız bu adım çok önemli bir başlangıçtır. İnşallah sonlandırmakta bizlere nasip olacaktır” şeklinde konuştu.

 

“Tanju Bey bilmediği konuda konuşuyor”

Ak Parti Bolu il başkanı Ömer Sayın ise CHP Bolu milletvekili Tanju Özcan’ın basına verdiği bilgilerin 17 Ağustosta çıkan kanun hükmündeki kararname ile farklılıklar gösterdiğini vurgulayarak; “Tanju bey olayın içeriğini bilmediği için olaya balıklama atlayarak binlerce kümesi ilgilendiren bir konuda ‘sorunları ben çözdüm’ havasında meydana çıkıyor. Tanju Bey bir imar affından söz ediyor ama bu aftan çok uzak tam tersine bir başlangıçtır. Tanju beyin bu konularda hiçbir bilgisinin olmadığını ben çok iyi biliyorum. Tanju Bey çiçeği burnunda bir milletvekili ama bu sorun çok uzun yılların sorunu. İnşallah günümüzden daha da ötelere taşınmadan Ak parti hükümetinin inisiyatif alarak ve elinin taşın altına koyarak bu sorunun çözümünü sağlayacağını düşünüyorum.” Dedi.

 

“CHP’nin genetiğinde hayırlı işlerin önüne engel koymak vardır”

Tanju Özcan’a yerel basın kanalıyla çağrıda bulunan Ömer Sayın; “Tanju beyin bu sorunu çözmesini beklemiyorum. Bu sorun netice itibariyle Ak partili bakanların oluşturduğu bakanlar kurulu kararları ile çözülecek bir sorundur. Dolayısı ile CHP’nin buna bir katkısı olmayacaktır ama CHP’nin olaya şöyle bir katkısı olabilir. CHP’nin genetiğinde bütün hayırlı işlerin önüne bir engel koymak vardır. Ben yarın bu sorun çözüldüğü zaman CHP’nin anayasa mahkemesine ya da Danıştay’a müracaat etmeyeceğinin garantisini Tanju bey’in vermesini istiyorum. Sayın Özcan bu konunun çözülmesi durumunda ‘CHP Anayasa mahkemesi ya da Danıştay’a müracaat ederse bende milletvekilliğini bırakacağım demelidir.’İşte o zaman Tanju bey gerçekten Bolulu tavuk üreticilerine, entegre tesislerine ve bu işten ekmek yiyen 50.000 kişi adına olumlu bir hizmet yapmış olur.” Şeklinde konuştu.

 

“CHP’nin anayasa mahkemesine gitmesinden korkuyorum”

Kümeslerle ilgili sorunların henüz çözülmediğine de işaret eden Sayın;”Bu konuda ciddi bir aşama kaydedildi. Kümeslerle ilgili alacağımız daha çok yol var. O yolun sonunda CHP’nin anayasa mahkemesine gitmesinden korkuyorum. Sonuçta çözüm kısmi bir af gerektiriyor. Bunun yansımaları olacaktır. Bu konu polemiğe açık bir konu, Ben CHP’nin bu polemiğe gireceğini düşünüyorum. Tanju Bey CHP’nin bu polemiğe girmeyeceğini, yönetmeliğin ya da kararnamenin iptali için anayasa mahkemesine gitmeyeceği yönünde bir garanti verirse gerçekten bu sorunu çözmek çok daha kolay olur.” Dedi.17 Ağustos 2011 tarih ve 28028 sayılı resmi gazetede yer alan kanun hükmünde kararnamenin Bolu’yu yakından ilgilendiren yaylalar sorunuyla ilgili önemli bir müjde verdiğinin de altını çizen Sayın; “Kanunla, yaylalarla ilgili sorunların kesin olarak çözüldüğünü söylemek mümkündür.”diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.