90 bin ağaç dikmeyi hedefliyor

90 bin ağaç dikmeyi hedefliyor

Bolu Orman Bölge Müdürü Sırrı Köstereli, önümüzdeki günlerde TEM otoyolunun ağaçlandırması kapsamında 90 bin ağaç dikmeyi hedeflediklerini söyledi. Bolu Çevre ve Orman...

Bolu Orman Bölge Müdürü Sırrı Köstereli, önümüzdeki günlerde TEM otoyolunun ağaçlandırması kapsamında 90 bin ağaç dikmeyi hedeflediklerini söyledi.

Bolu Çevre ve Orman Müdürü Sırrı Köstereli Bolu'nun Türkiye ile karşılaştırıldığında, hem orman bakımından hem de verimli orman alanı açısından Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu söyledi. Köstereli, 2010 yılında TEM otoyolu kenarınına ağaçlandırılması konusunda çalışma yapıldığını kaydederek, ''Yol kenarında 46 bin 900 adet fidan dikilmiş olup, fidanların bakımlarına devam etmekteyiz. Önümüzdeki günlerde TEM otoyolu karayolu ağaçlandırması kapsamından 90 bin ağaç dikmeyi hedefliyoruz'' diye konuştu.
Köstereli, ''sağlıklı oksijeni bol bir dünyada yaşamak istiyorsak ormanlarımızı korumak düsturundan yola çıkarak bizde Bolu'da karayolu çalışması kapsamında Bolu Belediyesi, Gerede Belediyesi, Yeniçağa Belediyesi, Mudurnu Belediyesi, Seben Belediyesi, Kıbrıs Belediyesi ve Dörtdivan Belediyesi olmak üzere yedi belediyemizle de toplam 97 kilometre karayolu ağaçlandırma çalışması yaptık'' diye konuştu.21 Mart Dünya Ormancılık Haftası kapsamında çeşitli etkinliklerin yapıldığını ifade eden Köstereli, Bolu'da orman müdürlüğü olarak hafta boyunca okullarda orman sevgisini aşılamaya yönelik sincap gösterimi tiyatrosu yapılacağını, daha sonra üniversitelerde, okullarda sivil toplum örgütleri ile hatıra ormanı çalışmalarının olacağını bildirdi.Köstereli, Bal Ormanı Projesi olduğunu, bu proje kapsamında fidan dikim çalışmalarının devam ettiğini, amaçlarının o bölgede yaşayan köylülerin arı yetiştiriciliğini artırmak, ek gelir sağlamak ve bu amaçla da sahaya badem ceviz, ıhlamur ve arıların polen elde edebileceği çiçekler diktiklerini kaydetti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.