Muharrem Demirel

Muharrem Demirel

99 İsmin Yüzü Suyu Hürmetine…

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, "Tarihteki en sert kültürel devrim Türkiye'de yaşanmıştır. Cumhuriyet; bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi hasılı bütün düşünme setlerimizi yok etmiştir" demiş.

Efendim tarihçiler var, dil bilimciler var, yani onlar varken benim buradan, şu şöyledir bu böyledir diyerek, hüküm vermem doğru olmaz.

Bizim terazimiz; çapımız kadar bildiklerimiz.

Mesela ben edindiğim bilgilerden, Osmanlı döneminde Anadolu’ da yaşayan insanların TÜRKÇE KONUŞTUKLARINI, Yunus Emre’nin, Köroğlu’nun, Karacaoğlan’ın şiirlerini anladıklarını biliyorum

Ama

Fuzulî’yi, Bâkî’yi, Dede Efendi’yi anlayamadıklarını da

Niye ki?

Dünyalarımız mı ayrıydı ki…

***

Terazimin bir kefesine harf inkılabı öncesini, diğer kefesine harf inkılabı sonrasını koyuyorum.

Kadın ve erkek diye ayırıp, okuryazar oranına bakıyorum.

Harf İnkılabı öncesinde, 1927 yılında yapılan nüfus sayımı sonrası ortaya çıkan tabloya göre 13.629.488 kişiden, 1.111.496 kişi okuma yazma bildiğini,

Yani

Nüfusumuzun % 92’ sinin cahil olduğunu, kadınlarımızın ise okuma oranının ise % 1’in de altında kaldığını, bazılarının ise okur ama yazar olmadığını öğreniyor, üzülüyorum.

Sonra…

Harf inkılabı sonrasındaki okuma yazma oranındaki müthiş yükselmeyi, kadınlarımızın bu yükselmede en güzel yerde bulunduğunu görüyor, seviniyorum.

***

Yine terazimin bir kefesine, çağı yakalayamamış Osmanlıca düşünenlerin ülkemize 200 yıl sonra getirdikleri matbaayı, uçmaya kalktığı için sürgüne yollanan Hezârfen Ahmed Çelebi’ yi koyunca…

Diğer kefesine de, yeni alfabemizle okuyup, TÜRKÇE düşünenlerin, bir ülkeyi hızla nasıl geliştirdiklerini, Anayurdu demir ağlarla ördüklerini, en son ise İHA lar, SİHAlar ve TOGG ile boy gösterdiklerini görünce...

Sayın Mahir Ünal’ın, ‘Cumhuriyet; bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi hasılı bütün düşünme setlerimizi yok etmiştir’ ifadelerinin üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olduğunu görüyor, üzülüyorum.

Eğer inat ile bu düşünceyi savunmayı kalkanlar varsa da, O zaman, yazısını değiştirmemiş olan Arap âleminin durumunun bizden daha iyi olması gerekmez miydi?’ demekten kendimi alamıyorum.

***

Kıymetli İnsanlar!

Ülke olarak zor günlerden geçiyoruz, kucaklaşmaya, kenetlenmeye ihtiyacımız var.

Ama

Birileri, kasıtlı olarak Mustafa Kemal Atatürk ve onun kurduğu Cumhuriyet üzerinden, birliğimizi, aramızdaki güven duygumuzu, sevgi ve muhabbetimizi yok etmeye çalışıyor.

Uyanık olalım.

***

Bu sene inşallah Cumhuriyetimizin 99. Yıldönümünü kutlayacağız.

Yarabbi!

99 ismin yüzü suyu hürmetine, Türkiye Cumhuriyeti Devletine 100. 1000. Yılları kutlamayı, kıyamet gününe kadar yaşatmayı nasip et.

Yüce Tanrı’m!

Kötü niyetli olanlara fırsat verme, birliğimizi, dirliğimizi daim ve kaim eyle.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu olsun

Önceki ve Sonraki Yazılar