Abant uğurlu gelmedi

Abant uğurlu gelmedi

Abant uğurlu gelmedi   Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Salim Uslu, 2821 sayılı Sendikalar Kanunu'nun değişmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Hak-İş ve DİSK'in görüş birliğinde olduğunu...

Abant uğurlu gelmedi

 

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Salim Uslu, 2821 sayılı Sendikalar Kanunu'nun değişmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Hak-İş ve DİSK'in görüş birliğinde olduğunu belirterek, ''Çalışma hayatında yaşanan sorunların yegane sorumlusu, 2821 sayılı Sendikalar Kanununun değişmesine yanaşmayan TİSK ve onun dümen suyundaki Türk-İş'tir'' dedi.

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Salim Uslu, yaptığı açıklamada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer'in başkanlığında, Türk-İş, Hak-İş, DİSK ve TİSK'ten temsilcilerin hafta sonunda Abant'ta toplandığını, burada ''2821 sayılı Sendikalar Kanunu üzerinde yapılması planlanan değişiklikler'' değerlendirilerek, bir taslak hazırlandığını anlattı.
Taslakta, iş kolundaki yüzde 10 barajını yüzde 0,5'e düşüren, sendikaya üye olmada noter şartını ortadan kaldıran, örgütlenmenin önünü açan, sendikal özgürlükleri geliştiren düzenlemelerin yer aldığını belirten Uslu, Türk-İş ve TİSK'in bu taslağı geri çevirdiğini ve imzalamaya yanaşmadığını kaydetti. Söz konusu iki konfederasyonun, sendikalaşmanın önünü açacak düzenlemelere ''hayır'' dediğini ileri süren Uslu, ''Bu demektir ki ILO'nun eleştirileri, Avrupa Birliği süreci, işçilerin örgütlenmesi önemli değil. Türk-İş ve TİSK, 12 Eylül uygulamalarının devam ederek mevcut yapının korunmasını istiyorlar. Sendikal alanda çoğulculuğa karşılar'' dedi.


''TİSK VE TÜRK-İŞ YAN ÇİZDİ''

 


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Hak-İş ve DİSK'in yasanın çıkması yönündeki görüşlerinin ortak olduğunu belirten Uslu, ''12 Eylül ürünü olan sendikalar yasasını tasfiye edecek, 12 Eylül tortularından, kaygılarından, korkularından çalışma mevzuatını arındıracak her türlü ileri adımı attık. ILO'nun önerilerine ve öngörülerine de uygun davrandık. Fakat TİSK ve Türk-İş'in yan çizmiş olmaları, 'mevcut mevzuatın değişmesi' yönündeki söylemlerinin samimi olmadığını ortaya koyuyor'' dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.